ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ЛИСТ
Про виконання Державною службою України з надзвичайних ситуацій Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2018 рік
На виконання положень абзацу одинадцятого частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" наказом Державної регуляторної служби України від 16.11.2017 N 138 було затверджено План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік.
У подальшому, відповідно до абзацу першого частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.11.2017 N 627 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби з надзвичайних ситуацій на 2018 рік.
Формами Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю), які затверджені спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 07.08.2017 N 1170/81, передбачено, що зазначені плани містять відомості щодо ступеня ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання, які включені до планів.
При здійсненні планування Державною регуляторною службою України та Державною службою України з надзвичайних ситуацій зазначена вимога була виконана, План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби з надзвичайних ситуацій на 2018 рік містили відомості щодо ступеня ризику від провадження господарської діяльності, зазначеними у планах суб'єктами господарювання.
При підготовці зазначених планів Державна служба України з надзвичайних ситуацій керувалася Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 N 306, які на час здійснення планування були чинними.
Проте постанову Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. N 306 було скасовано постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. N 1043, якою було також затверджено Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій, які набули чинності 29.12.2017.
Таким чином, ступені ризику від провадження господарської діяльності, зазначені у вище згаданих планах, частково перестали відповідати фактичним ступеням ризику, які з 29.12.2017 визначаються за Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою України з надзвичайних ситуацій.
Зазначена зміна критеріїв та визначених на їх підставі ступенів ризику від провадження господарської діяльності викликала значну кількість звернень суб'єктів господарювання щодо виконання планів, причиною яких стало те, що зазначені у планах ступені ризику з 29.12.2017 перестали відповідати фактичним.
Крім того, велика кількість звернень суб'єктів господарювання була викликана наявністю питань щодо проведення Державною службою України з надзвичайних ситуацій планових заходів державного нагляду (контролю) в умовах дії у 2018 році мораторію на проведення планових заходів згідно з Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Третя суттєва кількість звернень суб'єктів господарювання була викликана тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. N 1104 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" набула чинності лише 23.02.2018.
У зв'язку з викладеним Державна регуляторна служба України та Державна служба України з надзвичайних ситуацій надають роз'яснення:
1. Згідно з пунктом 5 Вимог до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання, затверджених спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 07.08.2017 N 1170/81, зміни до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) вносяться відповідним органом державного нагляду (контролю) у разі виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) та/або факту зміни суб'єктом господарювання найменування.
Таким чином, набуття чинності Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою України з надзвичайних ситуацій, не може бути підставою для внесення змін до Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2018 рік.
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. N 1104 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" набула чинності лише 23.02.2018.
Пунктом 19 Переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що дія вище зазначеного закону не розповсюджується на ДСНС та її територіальні органи (у частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об'єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об'єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об'єктів та об'єктів висотного будівництва).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій з 01.01.2018 по 22.02.2018, як і решта органів державного нагляду (контролю), не мала права проводити будь-які планові заходи державного нагляду (контролю).
Як було вище зазначено, зміни до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) можуть бути внесені відповідним органом державного нагляду (контролю) у разі виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) та/або факту зміни суб'єктом господарювання найменування. Отже, внесення змін до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) в частині зміни дат початку таких заходів у зв'язку з нормами Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" неможливо.
Таким чином, заходи державного нагляду (контролю), проводити які мала Державна служба України з питань надзвичайних ситуацій, початок яких було заплановано на період з 01.01.2018 по 22.02.2018, не можуть бути проведені в час інший, ніж зазначено у планах, оскільки перенесення початку здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) не передбачено чинним законодавством.
3. Планові заходи державного нагляду (контролю), початок яких було встановлено після 23.02.2018, можуть бути проведені Державною службою України з питань надзвичайних ситуацій при здійсненні державного нагляду (контролю):
стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти - незалежно від визначеного для них ступеня ризику від провадження господарської діяльності;
суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Звертаємо увагу, що проведення заходів державного нагляду (контролю) стосовно суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можливо виключно у випадках, коли високий ступінь ризику від провадження їх господарської діяльності було визначено як згідно з Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. N 306, так і згідно з Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. N 1043, які набули чинності 29.12.2017.
Суб'єктам господарювання, зазначеним у планах здійснення заходів державного нагляду (контролю) з високим ступенем ризику, які не вважають, що мають бути віднесені саме до високого ступеня ризику, які після ознайомлення з планами здійснення заходів державного нагляду (контролю) мають сумніви щодо ступеня ризику від провадження ними господарської діяльності та у разі виникнення інших питань щодо здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), пропонуємо звертатися за роз'ясненнями до Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій, який є відповідальним за планування та проведення заходів державного нагляду.
Звертатися можна засобами електронного зв'язку на електронні поштові скриньки mev@mns.gov.ua та dpn.dppb@mns.gov.ua, а у нагальних випадках - телефоном на номери +380 (44) 585.6848 (Морщ Євген Володимирович) або +380 (44) 585.6818 (Тимошенко Олег Володимирович).
Державна регуляторна служба України
22.03.2018 р. N 3016/0/20-18
Голова
К. М. Ляпіна
Державна служба України
з надзвичайних ситуацій
29.03.2018 р. N 01-4348/263
Голова
М. О. Чечоткін
http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/DP4513.html
На виконання положень абзацу одинадцятого частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" наказом Державної регуляторної служби України від 16.11.2017 N 138 було затверджено План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік.
У подальшому, відповідно до абзацу першого частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.11.2017 N 627 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби з надзвичайних ситуацій на 2018 рік.
Формами Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю), які затверджені спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 07.08.2017 N 1170/81, передбачено, що зазначені плани містять відомості щодо ступеня ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання, які включені до планів.
При здійсненні планування Державною регуляторною службою України та Державною службою України з надзвичайних ситуацій зазначена вимога була виконана, План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби з надзвичайних ситуацій на 2018 рік містили відомості щодо ступеня ризику від провадження господарської діяльності, зазначеними у планах суб'єктами господарювання.
При підготовці зазначених планів Державна служба України з надзвичайних ситуацій керувалася Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 N 306, які на час здійснення планування були чинними.
Проте постанову Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. N 306 було скасовано постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. N 1043, якою було також затверджено Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій, які набули чинності 29.12.2017.
Таким чином, ступені ризику від провадження господарської діяльності, зазначені у вище згаданих планах, частково перестали відповідати фактичним ступеням ризику, які з 29.12.2017 визначаються за Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою України з надзвичайних ситуацій.
Зазначена зміна критеріїв та визначених на їх підставі ступенів ризику від провадження господарської діяльності викликала значну кількість звернень суб'єктів господарювання щодо виконання планів, причиною яких стало те, що зазначені у планах ступені ризику з 29.12.2017 перестали відповідати фактичним.
Крім того, велика кількість звернень суб'єктів господарювання була викликана наявністю питань щодо проведення Державною службою України з надзвичайних ситуацій планових заходів державного нагляду (контролю) в умовах дії у 2018 році мораторію на проведення планових заходів згідно з Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Третя суттєва кількість звернень суб'єктів господарювання була викликана тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. N 1104 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" набула чинності лише 23.02.2018.
У зв'язку з викладеним Державна регуляторна служба України та Державна служба України з надзвичайних ситуацій надають роз'яснення:
1. Згідно з пунктом 5 Вимог до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання, затверджених спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 07.08.2017 N 1170/81, зміни до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) вносяться відповідним органом державного нагляду (контролю) у разі виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) та/або факту зміни суб'єктом господарювання найменування.
Таким чином, набуття чинності Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою України з надзвичайних ситуацій, не може бути підставою для внесення змін до Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2018 рік.
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. N 1104 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" набула чинності лише 23.02.2018.
Пунктом 19 Переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що дія вище зазначеного закону не розповсюджується на ДСНС та її територіальні органи (у частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об'єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об'єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об'єктів та об'єктів висотного будівництва).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій з 01.01.2018 по 22.02.2018, як і решта органів державного нагляду (контролю), не мала права проводити будь-які планові заходи державного нагляду (контролю).
Як було вище зазначено, зміни до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) можуть бути внесені відповідним органом державного нагляду (контролю) у разі виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) та/або факту зміни суб'єктом господарювання найменування. Отже, внесення змін до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) в частині зміни дат початку таких заходів у зв'язку з нормами Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" неможливо.
Таким чином, заходи державного нагляду (контролю), проводити які мала Державна служба України з питань надзвичайних ситуацій, початок яких було заплановано на період з 01.01.2018 по 22.02.2018, не можуть бути проведені в час інший, ніж зазначено у планах, оскільки перенесення початку здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) не передбачено чинним законодавством.
3. Планові заходи державного нагляду (контролю), початок яких було встановлено після 23.02.2018, можуть бути проведені Державною службою України з питань надзвичайних ситуацій при здійсненні державного нагляду (контролю):
стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти - незалежно від визначеного для них ступеня ризику від провадження господарської діяльності;
суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Звертаємо увагу, що проведення заходів державного нагляду (контролю) стосовно суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можливо виключно у випадках, коли високий ступінь ризику від провадження їх господарської діяльності було визначено як згідно з Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. N 306, так і згідно з Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. N 1043, які набули чинності 29.12.2017.
Суб'єктам господарювання, зазначеним у планах здійснення заходів державного нагляду (контролю) з високим ступенем ризику, які не вважають, що мають бути віднесені саме до високого ступеня ризику, які після ознайомлення з планами здійснення заходів державного нагляду (контролю) мають сумніви щодо ступеня ризику від провадження ними господарської діяльності та у разі виникнення інших питань щодо здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), пропонуємо звертатися за роз'ясненнями до Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій, який є відповідальним за планування та проведення заходів державного нагляду.
Звертатися можна засобами електронного зв'язку на електронні поштові скриньки mev@mns.gov.ua та dpn.dppb@mns.gov.ua, а у нагальних випадках - телефоном на номери +380 (44) 585.6848 (Морщ Євген Володимирович) або +380 (44) 585.6818 (Тимошенко Олег Володимирович).
Державна регуляторна служба України
22.03.2018 р. N 3016/0/20-18
Голова
К. М. Ляпіна
Державна служба України
з надзвичайних ситуацій
29.03.2018 р. N 01-4348/263
Голова
М. О. Чечоткін
http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/DP4513.html
0 коммент.:
Дописати коментар