18 квітня 2018

Вирубка лісів у Карпатах: які є незаконні схеми та як із ними боротимуться?



Депутати ухвалили у першому читанні законопроект, який має зупинити незаконну вирубку карпатського лісу.

Про це йдеться в сюжеті Радіо НВ.

Ініціатива дозволяє лише вибіркові рубки для оздоровлення ялицево-букових лісів. Вони можуть бути проведені в Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській та Чернівецькій областях.

Карпатські ліси вирубують місцеві мешканці

Депутатська ініціатива покликана зменшити площу лісів, яка підлягає суцільному вирубуванню. Особливо потрібно захищати насадження на крутих схилах і поблизу гірських потоків - зазначив у коментарі Радіо НВ завідувач кафедри Національного лісотехнічного університету України, професор Ярослав Геник. Обсяг незаконно вирубленого лісу оцінити складно, говорить він. Адже державні підприємства надають інформацію лише щодо зафіксованих порушень. Втім, за оцінкою Ярослава Геника, за останні декілька років вирубати Карпатські ліси стали менше. Законодавство стало жорсткішим. А до незаконних дій вдається саме місцеве населення.
Місцеві мешканці частіше вирубують дерева в осінньо-зимовий період. Пояснюють це тим, що мають опалювати житло

"Контрабандисти не можуть рубати гектарами площу лісу. Це, як правило, місцеве населення йде і вирубує по одному, два, три дерева в насадженнях. Їх ніби і не дуже видно, але одне-два дерева, якщо брати загалом по лісгоспу, це все, в принципі, набігає. Розумієте, два дерева на одному шматочку, два дерева в іншому шматочку лісу, в одному масиві, потім в іншому масиві лісу. І, відповідно, це потім набирається і п'ять, і шість, і сім кубів лісу", - розповів Геник.

Місцеві мешканці частіше вирубують дерева в осінньо-зимовий період. Пояснюють це тим, що мають опалювати житло - зазначив Геник. Усього в Україні близько 40 офіційних лісокористувачів. Це як державні, так і комунальні підприємства, які отримують дозволи на вирубку лісу. Після запровадження децентралізації сплачувати за дозвіл на вирубку потрібно в місцеві бюджети.

Існує декілька офіційних видів вирубки лісу: для головного користування, для оздоровлення, для будівництва доріг, прорідження. Питання незаконної вирубки лісу в Карпатах неодноразово порушували на рівні парламенту. Про незаконні схеми вирубування лісу - далі.

Незаконні схеми з карпатськими лісами

Молоді і здорові дерева позначають як хворі заради вирубки. Площі вирубки перевищують заявлені. Вирубаний ліс вивозиться з України кругляком. Так називають необроблені зрубані стовбури дерев. Оброблена деревина коштує набагато дорожче, 80% лісу реалізується саме у вигляді кругляку. Водночас легальні українські деревообробні підприємства ледь виживають. Для обліку вирубаних дерев кожен офіційний стовбур повинен мати розпізнавальний чип - пластиковий ярлик з унікальним номером.

Браконьєри відправляють вирублений ліс за кордон. Проте вирубують ліс і місцеві мешканці.

Карпатський ліс потрапляв і на окуповані території. У 2015-му році суд заарештував 600 тонн лісу, який перевозили в зону АТО. Поставки здійснювали і в окупований Крим.
У 2015-му році суд заарештував 600 тонн лісу, який перевозили в зону АТО. Поставки здійснювали і в окупований Крим

Від листопада 2015-го року законом на 10 років заборонили експортувати необроблену деревину. Втім, у Раді був зареєстрований урядовий законопроект, який пропонує скасувати заборону. Мовляв, мораторій на вивезення лісу порушує не лише умови членства України в СОТ, а й положення Угоди про асоціацію з ЄС. Законопроект пропонує реалізувати необроблений ліс на аукціонних торгах - окремо для українських покупців і для нерезидентів.

Які проблеми має вирішити новий закон

Ухвалення закону сприятиме охороні лісу, допоможе захистити Карпати від повеней, зсувів, селів, лавин та сприятиме боротьбі з корупцією у сфері охорони лісів - зазначено в пояснювальній записці до законопроекту. Але екологія - не єдина причина, чому потрібно посилювати охорону цього природного ресурсу. Як пояснив у коментарі Радіо НВ народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк через контрабанду лісу, Україна втратила один мільярд доларів за попередні п'ять років. Одним з ефективних інструментів у захисті лісу став мораторій на експорт лісу-кругляку, зазначив парламентар.

"Мораторій на експорт лісу-кругляка, який з 2017 року вже діє на повну, призвів до скорочення незаконних вирубок з одного боку, з іншого боку привніс дуже позитивні економічні ефекти, зокрема, збільшення на 2 млрд капітальних інвестицій в галузь, збільшення на 4 млрд сировинного експорту, півмільярда податкових надходжень до бюджету і десятки тисяч нових робочих місць", - розповів про його наслідки Галасюк.

За словами нардепа, за контрабанду лісу потрібно запровадити кримінальну відповідальність. Наразі діє лише штраф у розмірі близько 5 тисяч гривень. До ЄС з України незаконно завозиться 500 тисяч тон лісу-кругляку, наголосив він.

Законопроект продовжить дію мораторію на вирубку лісу, який був запроваджений у 2000 році, але припинив дію у 2011-му. Документ також забороняє вирубку в національних природних парках.

http://nltu.edu.ua
https://www.derevo.info/news/detail/8058

0 коммент.:

Дописати коментар