25 червня 2016

Науковці та лісівники спільно шукають шляхи порятунку лісу від шкідників

DSC_0156Здійснення санітарно-оздоровчих заходів, проблеми і причини всихання лісу, його хвороби, догляд за культурами та лісовідновлення – про все це журналістам розповіли науковці та фахівці лісової галузі Волині під час прес-туру, що одночасно із виїзним семінаром для головних лісничих області відбувся на базі державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство».
Тема проведення санітарно-оздоровчих заходів нині особливо актуальна на рівні не лише Волині, а й України загалом та потребує глибокого осмислення з боку фахівців і громадськості. Зважаючи на важливість проблеми та резонанс довкола теми, Державне агентство лісових ресурсів тримає питання на особливому контролі.
Варто наголосити, що спеціально створеною робочою групою, до складу якої увійшли представники Мінагрополітики, Мінприроди, Держекоінспекції, провідні науковці, представники громадськості та екологи, вже напрацювано зміни до Санітарних правил у лісах України. Як нещодавно повідомила т.в.о голови Держлісагентства Христина Юшкевич, заплановано передбачити жорсткі обмеження здійснення санітарних рубок у лісах, аж до повної заборони такої діяльності у природно-заповідних зонах і територіях, зонах регульованої та стаціонарної рекреації національних природних парків, у буферних зонах біосферних заповідників, в орнітологічних і загальнозоологічних заказниках тощо.
Для забезпечення громадського та природоохоронного контролю здійснюватиметься також попереднє оприлюднення планування рубок із обґрунтуванням їх доцільності.
Ці зміни зараз проходять погодження в органах влади і незабаром будуть розглянуті на засіданні уряду.
DSC_0217
DSC_0164
Водночас фахівці б’ють на сполох у зв’язку зі швидким поширенням шкідників у лісах, зокрема на території Волинської, Житомирської, Рівненської, Закарпатської областей. Ця проблема добре відома фахівцям галузі не лише України, а й Європи. Тож, як повідомили у Держагентстві, навіть після внесення змін до Санітарних правил у лісах України у випадках, коли не можна боротися зі шкідниками біологічними засобами, буде дозволено застосовувати суцільну санітарну вирубку.
– Упродовж останніх років на території Волинської області спостерігаються зміни клімату, які призводять до ослаблення деревостанів. Як результат – відбувається заселення шкідниками та всихання дерев. Небезпека, з якою ми зіштовхнулися, дуже серйозна і ще до кінця не осмислена, адже явище відносно нове. І в жодному випадку не можна допустити, щоб лісівники лишилися з цією бідою сам на сам, адже без вчасного втручання фахівців хвороба лісу поширюється дуже швидко, – зазначає старший науковий співробітник ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА»Василь Бородавка.
DSC_0236
Василь Олександрович зазначив, що тема досить актуальна далеко за межами України. У Росії, наприклад, уже масово полягли ялинники. Не впоралися із проблемою також у Канаді та США, де вже сьогодні деревина просто випалюється, не маючи жодного промислового значення. Тож вчасність і правильність заходів – єдина можливість уберегти волинський ліс.
DSC_0163
Серед найбільш поширених шкідників лісу – короїд вершинний, лубоїд сосновий, синя соснова златка, короїд шестизубий (стенограф), коренева губка й інші. Раніше, зазначає Василь Олександрович, у поліських лісах навіть для наукових досліджень таких не просто було знайти. Тепер ситуація змінилися до катастрофічного швидкого поширення.
DSC_0232
DSC_0109
Ураження дерев проявляється з пожовтіння, а згодом і побуріння хвої, починаючи з верхівки до кінцівки скелетних гілок. Найбільшої інтенсивності процес набув останніми роками, що спричинено кліматичними змінами.
Станом на початок 2016 р. загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу по Волинському ОУЛМГ становила 25 803 га лісових насаджень (4% всієї площі лісів ВОУЛМГ), із них насадження, що потребують заходів боротьби становлять 9536 га лісу.
Винищувальними наземними біологічними методами боротьби (розвішування шпаківень, огородження та розселення мурашників тощо) боротьба зі шкідниками та хворобами лісу тільки в 2015 році проведена на площі 10794 га лісових насаджень.
Про ситуацію добре відомо і на рівні влади. Зокрема перший заступник голови Ратнівської райдержадміністрації Євген Савлук зазначає, що проблемою занепокоєні всі, адже ліс на Волині – місце заробітку для переважної частини селян, які розпочинають сезон із ягід та завершують грибами. Крім того, державні лісові господарства завжди були бюджетонаповнювальними підприємствами в кожному районі. І Ратнівський – не виняток.
DSC_0140
– Ми, лісівники, прагнемо лише одного: зберегти ліс. Яким чином це робити – вирішувати науковцям та фахівцям спільно. Поки ж більш дієвого методу, ніж санітарні рубки, нам не запропонували. Адже хімічний обробіток не завжди допомагає. Крім того, минулого року восени, коли проблема набула масового характеру через значний спалах ураження. Не менші обсяги ураження відбулися навесні цього року.  Що буде до осені, навіть подумати страшно, – зазначивголовний лісничий ДП «Ратнівське ЛМГ» В’ячеслав Дейнека.
DSC_0279
– Не так давно ми показували уражені ділянки на території Маневицького району. Сьогодні ви побачили такі ж проблеми на території Ковельського, Старовижівського та Ратнівського господарств. У жодному випадку не наголошуємо, що вихід із ситуації полягає лише у вирубуванні таких ділянок. Ми озвучуємо проблему, щоб до її вирішення долучалися якомога більше фахівців, – наголошує завідувач сектору охорони і захисту лісу Волинського ОУЛМГ Руслан Войцеховський.
DSC_0251
Про те, що ситуація ускладнюється, свідчать не лише дослідження науковців, а й результати відомчого нагляду фахівців охорони і захисту лісу лісогосподарських підприємств та лісопатологів Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Рівнелісозахист», яке своєю чергою відповідає за надання дозволів на проведення суцільних санітарних заходів у лісах Рівненської та Волинської областей.
DSC_0203
Зокрема начальник відділу нагляду та прогнозу згаданого підприємства Сергій Музичкозазначає, що вирубка лісу – поки єдиний порятунок для здорових дерев, які ростуть поряд із ураженими. А резонанс довкола теми санітарної вирубки виникає через поверхневу обізнаність громадськості із проблемою. Адже пень, який залишається після вирубування, дійсно нерідко такий же, як після валки сирого дерева. Бо ж найбільше пошкоджена верхівка. Тільки це й видно зовні. Насправді ж уражена вже вся деревина. І не лише шкідниками, зокрема златкою, а й синявою.
Власне, це журналістам та фахівцям лісової галузі продемонстрували наглядно.
DSC_0151
DSC_0204
DSC_0206
DSC_0128
Робота із обстеження соснових насаджень області триває, зазначає Василь Бородавка. Але поки ситуація невтішна. І без проведення комплексу необхідних санітарних заходів є висока ймовірність виникнення суцільного всихання лісу на значних площах, у тому числі – і на об’єктах природно-заповідного фонду.
DSC_0297Завершився захід відданням базового лісорозсадника ДП «Ратнівське ЛМГ», одного з найбільших в Україні. На його території – 29 теплиць, де вирощують основні лісові породи.
DSC_0291
Саме тут представники ЗМІ мали нагоду вкотре переконатися, що ведення лісового господарства – справа клопітка і дуже затратна, потребує терплячості та чималих зусиль.
DSC_0276
Як наголосив головний спеціаліст відділу лісового господарства Володимир Неводнічик, на території держлісфонду підприємства облуправління щороку забезпечують 100-відсоткове відновлення лісових насаджень. Цього року лісовідновлення проведено на площі 5 182 га при запланованих 5 030 га.
Для виконання цієї програми на розсадниках підприємств щорічно вирощується 17-20 млн сіянців і саджанців головних лісоутворюючих та супутніх лісових порід. На 2016 р. встановлено план виростити 20 млн саджанців.
Прес-служба Волинського ОУЛМГ
DSC_0287
DSC_0126
DSC_0131
DSC_0132
DSC_0238

0 коммент.:

Дописати коментар