07 червня 2016

В ліс за графіком



Регіонам запропонували обмежувати терміни збору диких ягід, грибів та горіхів

Законодавці пропонують дозволити регіонам встановлювати тимчасове обмеження на збір грибів, ягід і горіхів. Пояснюється такий захід турботою про кедри. Влада на місцях підтримують заборону на збір незрілих шишок. А ось грибники вважають, що обмежувати населення неправильно і марно.

Обмежити час збору лісових багатств запропонували законодавці Єврейської автономної області. Вони пропонують змінити Лісовий кодекс, надавши місцевій владі можливість встановлювати не тільки порядок заготівлі населенням недеревних лісових ресурсів, а й дозволені терміни для цієї діяльності. А також збільшити передбачений в КоАП штраф за неправомірну заготовку з одного до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб. Та ж стаття (8.26) передбачає конфіскацію знарядь і зібраної продукції.

Автори поправок пояснюють свою пропозицію турботою про кедр і бажанням залучити бізнес до заготівлі дикоросів. Наприклад, горіхи кедра досягають ступеня повного дозрівання в жовтні. А збір люди починають набагато раніше, та й способи застосовують, завдають шкоди деревам, вказують депутати.

Вони також апелюють до Лісового кодексу, де йдеться про те, що заготівля лісових ресурсів, збір лікарських рослин є підприємницькою діяльністю в межах лісових ділянок, що надаються в довгострокову оренду.

Грибники, з якими поговорив кореспондент "РГ", на це зауважують, що в тому ж кодексі є і такий стан: "Громадяни мають право вільно і безкоштовно перебувати в лісах і для власних потреб здійснювати заготівлю та збирання дикорослих плодів, ягід, горіхів, грибів ".

Начальник департаменту споживчого ринку адміністрації Томської області Костянтин Чубенко в розмові з "РГ" пояснює, що тут є тонка грань. "Правильно визначити термін початку заготовки, щоб люди не рвали зелену ягоду, що не збивали незрілу шишку - це не заборонна міра, - пояснює він. - Навпаки, ми вказуємо період, коли займатися заготівлею найкраще. Якщо ж мова йде про те, що у людей буде тільки період з такого-то по таке-то число, то такого, звичайно, не повинно бути ". Томська область славиться на всю країну своїми "коморами" кедра. Для багатьох місцевих жителів видобуток горіха є серйозним заробітком. Для багатьох з них - взагалі основним. В адміністрації розповідають, що конфлікти з "сірими" здобувачами дійсно існують.
За один день сім'я складальників може заробити до 50 тисяч рублів, якщо добуде тонну лисичок

"Не можна сказати що це носить катастрофічний характер. Принаймні у нас в регіоні. Але щоб не завдавати шкоди природі, в першу чергу, звичайно ж, це треба регулювати", - говорить Чубенко. Але нинішнє формулювання в Лісовому кодексі дозволяє трактувати повноваження місцевої влади по-різному.

Процес заготівлі дикоросів був добре налагоджений ще за радянських часів через систему райспоживспілки. У 1990-х відносини переробників з населенням перейшли в комерційне русло.

Зараз збори поступово зростають, незважаючи на нестабільність врожаїв і спустіння сіл. Позначається істотно збільшений попит на російську сировину за кордоном. Наприклад, кедр активно скуповують переробники в Китаї. А вітчизняні гриби користуються попитом у європейських рестораторів. Зростає і внутрішнє споживання.


Інфографіка: інфографіка "РГ" / МИХАЙЛО ШИПІВ / ОЛЕНА БЕРЕЗИНА

Здати, наприклад, гриби на переробку може кожен, розповідає комерційний директор компанії "Екопродукт" Рінат Мухаметшин. Пункти прийому при Грибоварня знаходяться в найурожайніших регіонах. Навскидку співрозмовник "РГ" згадує Комі-Перм'яцький автономний округ, Архангельську і Володимирську області.

Ціни на прийомі варіюються в залежності від врожаю і конкуренції за збирача. У минулому році за кілограм білих грибів платили 100 рублів. Ціни на "чорні" гриби - підосиновики, підберезовики, маслюки - зазвичай варіюються від 20 до 40 рублів за кілограм.

"І забороняти людям вільно ходити в ліс - не найкраща ідея", - вважає президент Грибного союзу Анатолій Фірсов. За його словами, він не знає жодного випадку, коли між орендарем лісової ділянки і збирачем грибів виникав конфлікт.

В лес по графику
Текст: Василий Миронов

0 коммент.:

Дописати коментар