16 вересня 2016

Живий ліс, жива і планета

Стаття із російського видання наведена з метою показати, що навіть у період санкцій регіони РФ отримують від Світового банку кошти у вигляді грантів і оновлюють пожежну техніку, дбаючи про збереження своїх лісів. Наші відчизняні грантососи і грантососунки використовують гроші Світового банку лише для огульної критики лісової галузі, підготовки псевдорекомендацій на кшалт Солжєніцина "Как нам обустроить Россию" (Як нам реформувати лісову галузь), для збирання на своїх сайтиках криків відчаю SOS Східних і Південних областей, Укравіабази про відсутність фінансування та необхідність отримання допомоги і, проливаючи "крокодилові сльози", вступають в період "ничегонеделания", а також (ну як без цього) - для особистого самозбагачення. Якщо я неправий, ваші коментарі будуть зайвим підтвердженням моєї необізнанності.

Ми і природа | 18 вересня, працівники лісового господарства країни відзначають ювілейне - 50-е - професійне свято

Що таке ліс? З точки зору біології - це зелений покрив нашої планети, її флора. Але для людини ліс - це ще й краса. Коли ми входимо в ліс, то починаємо помічати, що не бачимо і не чуємо в задушливому місті спів птахів, відблиски сонця в дуплах дерев, комашку, що повзе по стовбуру. Коли хочемо відпочити, ми їдемо ближче до лісу. Якщо купуємо дачу, важлива умова - близькість лісу. А для працівників лісової галузі ліс - це місце для вкладання професійних знань, щоденна нелегка праця, прагнення до збереження лісових багатств та їх охорона. Питання дбайливого ставлення до природних багатств і раціонального підходу до їх використання завжди вважаються пріоритетними на рівні державної політики.

Наскільки ефективно вони вирішуються в Воронезької області, розповів «Комуні» керівник обласного управління лісового господарства Олександр Величко.

- Олександр Романович, перш за все дозвольте привітати вас і всіх працівників лісового господарства Воронезької області з професійним святом, побажати всім вам міцного здоров'я, оптимізму та удачі у всіх ваших починаннях. Думаю, не помилюся, якщо скажу, що для лісового господарства області останні роки були досить складними. Досить згадати 2010-й, коли довелося рятувати від вогню «зелені легені» регіону, а потім ліквідувати наслідки страшних лісових пожеж. Що ж вдалося зробити за ці п'ять років?

- Ви маєте рацію. Розчищення постраждалих від лісових пожеж лісових ділянок - а це майже 16 тисяч гектарів - потребувала чимало фізичних і матеріальних сил. Але це завдання ми виконали достроково, з випередженням на рік. На розчищених горільників проводимо лісовідновлювальних заходи - щорічно садимо на площі близько 2,5 тисячі гектарів лісу. Це дуже великий обсяг робіт.

Для порівняння: до 2010 року ми створювали не більше тисячі гектарів лісових культур на рік. До кінця року 13 тисяч гектарів згорілих лісів будуть повністю відновлені. Хочу подякувати мешканцям області, які допомагають нам виконувати цю важливу задачу в ході щорічних екологічних акцій. У минулому році, наприклад, всім світом посадили понад 150 гектарів лісу під час акцій «Всеросійський день посадки лісу» і «Живи, ліс».

- Напевно, після пожеж 2010 року було зроблено висновки?

- Звичайно, це виявився важкий урок, і ми виконали велику роботу, щоб мінімізувати ризик виникнення лісових пожеж. Налагоджена ефективна система профілактики - створюються протипожежні розриви, місця відпочинку в лісі, встановлені шлагбауми, ліси постійно патрулюють інспекторами, в тому числі спільно з співробітниками поліції і МНС. А з повітря за зеленими насадженнями і пов'язаними з ними населеними пунктами стежать 44 відеокамери, об'єднані в систему «Лісовий дозор». В цьому році за рахунок обласних коштів будуть встановлені ще дві камери, що дозволить нам охопити відеоспостереженням усі населені пункти, схильні до загрози виникнення пожеж.

Підсумок цієї великої роботи - стійке зниження кількості і площі пожеж. Так, в 2011 році було зафіксовано 89 пожеж на площі 33,5 гектара, в цьому - всього сім на площі трохи більше шести гектарів.

- А як на практиці здійснюється гасіння лісових пожеж?

- У нашій області ці завдання покладені на Воронезький лісопожежний центр. У його складі - 26 пожежно-хімічних станцій, контролюючих лісопожежну обстановку і беруть участь в гасінні лісових пожеж на території всіх лісів області. А адже це значна цифра - майже п'ятсот тисяч гектарів. Протягом останніх п'яти років ми всі загоряння ліквідували протягом доби і не допустили їх переходу в верхові пожежі.

- Для того щоб швидко доїхати до місця пожежі і оперативно зупинити її розповсюдження, потрібна сучасна техніка. Чи достатньо добре оснащені наші лісопожежні підрозділи, щоб виконувати це завдання?

- Ми щороку оновлюємо парк лісопожежній техніки і обладнання. Із 2013 року у Воронезькій області реалізується пілотний проект Світового банку реконструкції і розвитку, в рамках якого ми отримали нові машини, радіостанції, навігатори. За п'ять років закупили 56 одиниць техніки і обладнання на 70 мільйонів рублів, з них майже третина - на обласні гроші, в тому числі в поточному році - чотири автомобілі і три трактори. Без підтримки обласного уряду нам складно було б справлятися з відповідальним завданням по охороні лісів від пожеж.

- Не секрет, що частина лісів, особливо хвойні насадження, пошкоджені кореневою губкою, вимагають проведення санітарних заходів. Як вирішується ця проблема?

- Дійсно, площа воронезьких лісів, які потребують оздоровлення, становить близько 20 тисяч гектарів. Тому з минулого року почалася реалізація заходів, спрямованих на поліпшення санітарного стану наших «зелених легенів». Це, в першу чергу, санітарні рубки, які ми проводимо в насадженнях, що прилягають до Воронежу і інших населених пунктів. У минулому році провели такі роботи на площі 3,7 тисячі гектарів. За рахунок обласних коштів почали в минулому році і продовжуємо в поточному проведення вибіркових санітарних рубок в Сомовська, Семілукском, Новоусманском і Давидівське лісництвах. А влітку нинішнього року залучили до робіт в Сомовська лісництві бійців студентського загону, які допомогли розчистити площу в десять гектарів лісу.

- Олександр Романович, а як використовуються ліси області, і чи дає це використання реальний дохід?

- Основними видами використання лісів є заготівля деревини і оренда лісових ділянок. Деревина заготовляється тільки в порядку проведення вибіркових рубок, рубок догляду та санітарно-оздоровчих заходів. Плата за таке використання лісів і є основою доходів, що у федеральний та обласний бюджети. У цьому напрямку ми ведемо постійну роботу. Надходження в бюджетну систему Росії виросли з 79 мільйонів рублів в 2013 році до 168 в минулому. Причому обсяг надходжень до обласного бюджету збільшився в 5,5 рази - з 17 до 95 мільйонів рублів. І в цьому році позитивна динаміка зберігається.

- А що робить регіональне лісове відомство для екологічної освіти населення?

- Ця тема завжди в центрі уваги. Ми постійно ведемо роботу з населенням щодо виховання дбайливого ставлення до лісу та привертання уваги громадськості до проблем збереження та примноження лісових багатств. Я вже говорив про проведені щорічно всеросійські акції «День посадки лісу» і «Живи, ліс». Наша область бере активну участь в них з 2011 року. За цей час за сприяння широких верств громадськості посаджено сотні гектарів лісу, вивезено тонни сміття. У заходах, за найскромнішими підрахунками, взяли участь понад 20 тисяч осіб. Щорічно на початку літа проходить місячник «Чистий ліс» з прибирання сміття.

І, я впевнений, ті жителі Воронежа та області, які приймають в ньому участь, вже ніколи не залишать в лісі сміття. У лісництвах активно налагоджена робота зі школярами.

Також не втрачена гарна традиція шкільних лісництв, в яких хлопці з юних років вчаться любити і розуміти ліс і допомагають лісівникам доглядати за ним. Щодня розповідаємо на сторінках нашого сайту про те, що відбувається в лісовому господарстві області.

Користуючись нагодою, хочу привітати з Днем працівників лісу всіх, хто працює в лісовій сфері, пов'язаний з лісом і кому небайдужа доля російських лісів. Завдяки вашому високому професіоналізму, відданості своїй справі, доброту і любов до лісу, відношенню до нього як до свого рідного дому нам вдається зберігати і примножувати зелене багатство нашої країни.

Розмову вів Сергій Кройчик

Джерело: газета «Комуна», № 74 (26614) | П'ятниця, 16 вересня 2016 року
http://strichka.com/item/52261956
http://strichka.com/item/52261940
http://slovosti.ru/city/106967/

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар