08 лютого 2017

Щоб побороти недугу сосни


Мало хто з нас знає, що здоров'я наших лісів потребує не менших зусиль фахівців, ніж підтримка здоров'я людини лікарями.

Адже дерева, як і люди, хворіють, втрачають сили для життя, а коли їх по­лікують, то швидко видужують.

І в надважливій справі збереження наших лісів, як і в медицині, існує практика збирання об'єктивних даних для визначення діагнозу, проведення консиліумів для його остаточного підтвердження, складання відповідних протоколів лікування захворювання тощо.

Масове всихання соснових насаджень, яке впродовж останніх років призвело до швидкої загибелі хвойних дерев на значних площах наших лісів, серйозно хвилювало фахівців ДП "Житомирський лісгосп". Явище, яке набирало все більших масштабів, змушувало інтенсивно шукати шляхи виходу з цієї загрозливої ситуації. Житомирські лісівники спостерігали й аналізували процеси, які відбуваються з хвойними деревами, радилися з колегами. На обстеження ділянок, які терміново потребували проведення санітарно-оздоровчих заходів, було запрошено головного лісопатолога ДСЛП "Вінницялісозахист" О. Г. Болюха. Фахівці дійшли висновку, що першопричиною явища всихання хвойних дерев є різка зміна клімату, коли літо стає спекотнішим, а зима, як було раніше, значно теплішою з невеликою кількістю снігу. Це призводить до зниження рівня грунтових вод, що у свою чергу викликає порушення гідрологічного балансу. Через що й потерпає ліс. Зокрема сосна з її поверхневою кореневою системою, яка звикла до великої кількості вологи, в сучасних умовах стає беззахисною і починає хворіти.

Фахівцями було прийнято рішення рекомендувати провести вибіркову санітарну рубку в окремих спеціально визначених лісових масивах господарства. Тож з початку нинішнього року на території лісового фонду Житомирського лісгоспу запроектовано проведення санітарно-оздоровчих заходів, вибіркової санітарної рубки хвойних насаджень на площі 1192 га. 

Рубка проводиться згідно зі зміненими Санітарними правилами в лісах України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №756 від 26 жовтня 2016 року.
Шукаючи шляхи виходу із загрозливої ситуації з всиханням хвойних порід дерев, житомирські лісівники практикують й іншу тактику, створюючи мішані лісові масиви, аби при настанні хвороби певної породи вижили і залишилися інші породи дерев.

Наталія ІВАНЕНКО
08.02.2017 11:42
http://www.exo.net.ua/vlada-i-chas/11226

0 коммент.:

Дописати коментар