Виснаження господарсько-цінних хвойних лісів у регіонах Північно-Заходу Росії досягло вже такого рівня, що його не можуть не помічати навіть керівні працівники державних органів управління лісами.
"Діловий Петербург" наводить погляд з цього приводу начальника Департаменту лісового господарства по Північно-Західному федеральному округу (територіального органу Рослесхоза) А.А.Егліта (Эглита): "у найближчі роки компанії Північно-Заходу, які займаються переробкою пиловочника і випуском пиломатеріалів, зіткнуться з серйозною проблемою нестачі сировини для своїх заводів. Разом з тим в регіоні є можливості для розвитку целюлозно-паперових виробництв, випуску біопалива, або пелет, деревинних плит" (посилання).
Офіційна лісова статистика цього дефіциту поки не відображає - але вона, за великим рахунком, взагалі нічого не відображає, і не має майже нічого спільного з дійсністю (за винятком хіба що оцінок загальної площі лісів). Першоджерелом даних для офіційної лісової статистики є лісовпорядкування - а його середній вік по країні становить близько 21 року, вік же останнього якісного лісовпорядкування в більшості лісництв, особливо в тайговій зоні, обчислюється багатьма десятиліттями. Початково не дуже точні дані по лісах з кожним роком все сильніше і сильніше розходяться з реальністю - за рахунок приховування втрат господарсько цінних лісів і колосальних масштабів приписок в області їх відтворення. На доповнення до цього, можливі обсяги лісокористування (розрахункова лісосіка) обчислюються за старовинними німецькими формулами, придуманими для зовсім інших умов - для лісів помірного пояса, і для територій, на яких ведеться повноцінне лісове господарство (тобто на місці зрубаного лісу в розрахунковий термін відтворюється новий, такого ж або кращого складу і якості). Наші ліси малопродуктивні, особливо в північних регіонах, критично виснажені десятиліттями марнотратного використання, а повноцінного лісового господарства в них не ведеться і поки навіть не передбачається. Лісовнй кодекс 2006 року в цілому ґрунтується на концепції "освоєння лісів" (тобто видобутку вже наявної в лісах деревини, за аналогією з освоєнням родовищ корисних копалин) - лісове господарство він передбачає лише символічно, як елемент планово-звітно-наглядової діяльності, але не як галузь економіки.
Вся ця "лісова липа" - триває десятиліттями тотальна брехня в частині оцінки лісових ресурсів, найбільш виражена в колишніх "багатолісістихвисна" регіонах тайгової зони - веде до того, що офіційно дозволені обсяги лісокористування ("розрахункові лісосіки") з хвойним лісам в три-п'ять разів, а місцями і більше, перевищують реально можливі рівні невиснаженого користування цими лісами при їх нинішньому стані. А для того, щоб повернути розорені неправильним господарюванням лісу в нормальний продуктивний, з переважанням хвойних порід, стан - потрібні десятки років інтенсивного лісовирощування (від двох-трьох десятиліть в південній частині тайгової зони до чотирьох-п'яти в північній).
Незважаючи на це, в регіонах ПЗФО продовжують множитися "інвестпроекти", націлені саме на освоєння останніх запасів хвойних лісів - саме це може принести лісовим компаніям основний прибуток. У процитованому вище інтерв'ю Егліта йдеться про великому проекті ЗАТ "Лісозавод 25" - це найбільша група лісопильних підприємств в Архангельську; крім нього, реалізуються вже два дуже великих проекти з розвитку лісопиляння ТОВ "Ustyansky ЛПК" в Устьянскому районі на півдні регіону, і ще три проекти, також пов'язаних з пилянням лісу, втратили свій "пріоритетний" статус - ТОВ "ХарвиСеверЛес", КК Соломбалалес, і ВАТ "Онежский ЛДК". На додаток до цього, 16 лютого був офіційно презентований, і вже отримав як мінімум усну підтримку з боку губернатора області, ще один гігантський проект з розвитку лісопиляння (найбільший з усіх) - ТОВ "Поморська лісопильна компанія". Останній проект передбачає створення у 2019 році нового підприємства, здатного розпилювати півтора мільйона кубометрів хвойного пиловочника - тобто тієї самої найбільш дефіцитною деревини, про брак якої в регіонах ПЗФО говорить начальник департаменту лісового господарства.
Виснаження лісів Архангельської області така, що навіть існуючим і щойно створюваним лісопильним підприємствам явно не вистачить наявних запасів хвойної деревини хоча б на розрахунковий термін служби встановленого на них обладнання. Зрозуміло, що регіональна влада буде намагатися вирішити проблему вмираючих підприємств за рахунок залучення в рубку навіть найбільш цінних в природному відношенні лісів, в тому числі планованих особливо охоронюваних природних територій - але це може продовжити агонію архангельської деревообробки лише на кілька років. Нові ж підприємства, особливо такі гіганти, як планований новий Соломбальский ЛДК (той, що хоче побудувати Поморська лісопильна компанія", неминуче посилять конкуренцію і прискорять колапс галузі.
Втім, далеко не всі пріоритетні інвестиційні проекти у сфері освоєння лісів закінчуються появою будь-яких нових підприємств. Багато з них закінчуються нічим: у тому ж інтерв'ю Егліта говориться, що "в ПЗФО буде реалізовано 12 нових проектів у сфері освоєння лісів. При цьому 16 пріоритетних інвестпроектів по освоєнню лісів, заявлені на Північно-Заході кілька років тому, не будуть реалізовані і втратять свій статус". В окремо взятій Архангельської області як мінімум три дуже великих пріоритетних проекти, пов'язаних з лесопилением, вже наказали довго жити. Пріоритетний інвестиційний проект у сфері освоєння лісів - це передусім механізм отримання пільгового доступу до лісових ресурсів (за 50% від мінімальної ціни, без всякої конкуренції і без аукціонних надбавок). Навіть самі провальні пріоритетні інвестпроекти дозволяють компаніям-заявникам протягом кількох років майже задарма покористуватися цінними лісовими ділянками, вибрати якусь частину кращих з тих, що залишилися на них хвойних лісів, пристойно на цьому заробити, і безслідно розчинитися в історії. Теоретично "невдахи" у разі провалу пріоритетного інвестпроекту повинні компенсувати всі одержані ними пільги - але, по-перше, втраченого і розореного ними лісу вже ніяк не повернеш, і по-друге, ці "невдахи" часто ховаються за кіпрськими та іншими офшорами, з яких у разі провалу нічого не запитаєш.
http://forestforum.ru/viewtopic.php?f=9&t=20597&sid=4cdac2762b29d639a998a08687f914ac
19 лютого 2017
ГОЛОВНА »
ДЕРЕВООБРОБНА ГАЛУЗЬ
,
ЛІС І ПОЛІТИКА
,
РФ
» "Лісу немає, але ви пиляйте": незважаючи на очевидне виснаження хвойних лісів, влада продовжує підтримувати нові мега-проекти в галузі деревообробки
0 коммент.:
Дописати коментар