07 квітня 2018

У лабораторії захисту лісу УкрНДІЛГА уточнюють біологію верхівкового короїда



Упродовж останніх років у багатьох областях України стрімко поширилося масове всихання соснових насаджень. Найбільш поширеним шкідником в осередках усихання є верхівковий короїд (Ips acuminatusGyl).

Біологію цього шкідника наші науковці вивчають не один рік, але до цього розглядалися популяції з Лівобережного Лісостепу (Харківська обл.) та Степу (Луганська обл.). Як виявилося, у Поліссі цей вид має певні особливості, зокрема здатність виживати в доволі тонких гілках крони та тих, що лежать на землі, витримуючи і літню спеку, і зимові морози.

Ми проаналізували популяційні показники короїда в гілках, зібраних у соснових насадженнях ДП «Тетерівське ЛГ»: щільність поселень, кількість маточних і личинкових ходів, вилітних отворів тощо.



Поселення верхівкового короїда під корою



Лялечка ентомофага у ході короїда

Також виявлено ентомофаги цього шкідника та підраховано кількість живих імаго, що завершили розвиток восени та зимували у ходах під корою.



Вилучені імаго короїда



Бурове борошно на місці нового поселення

Для подальшого уточнення фенології короїда декілька самок і самців підселили на свіжі зрізані гілки сосни, які утримуються в «інсектаріях» власної конструкції. Через день визначили температуру, вологість деревини, зареєстрували наявність нових поселень, обводячи їх маркером, а також розітнули окремі ходи.



Підселення короїда на зрізані гілки та утримання в інсектарії



Підселення короїда на зрізані гілки та утримання в пластикових контейнерах

Проведення декількох серій таких дослідів дасть змогу змоделювати залежність темпів розвитку та життєздатності верхівкового короїда від температури та вологості, що неможливо зробити в польових умовах, оскільки цей шкідник заселяє верхівки та високо розташовані ділянки стовбурів із тонкою корою.

О. В. Зінченко, канд. с.-г. наук, с. н. с.,
О. М. Кукіна, канд. с.-г. наук, с. н. с.,
лабораторія захисту лісу УкрНДІЛГА

http://uriffm.org.ua/content/u-laboratoriyi-zahystu-lisu-ukrndilga-utochnyuyut-biologiyu-verhivkovogo-koroyida

0 коммент.:

Дописати коментар