
Протягом 2017 року в лісах ліквідовано 2371 лісову пожежу на площі 5474 га. Це в 2,5 рази більше за кількістю, та в 5 разів — за площею у порівнянні з 2016 роком. Збитки ж від лісових пожеж досягли суми 43, 8 млн. гривень.
Експерти одноголосно заявляють — основна причина збільшення кількості лісових пожеж — самовільне випалювання сухої природної рослинності або її залишків. І судячи з усього — 2018 рік теж покаже невтішні тенденції.

Недбалі землероби за допомогою вогню прибирають торішню стерню на ріллі, коли восени не скосили її вчасно. Агрономи — щоб орати простіше було, не розуміючи, що спалювання трави в лісових зонах загрожує поширення вогню на величезні території. У сільській місцевості випалюють траву заради отримання страховки. Загалом, за подібні дії винні повинні обов’язково нести адміністративну, а у деяких випадках — кримінальну відповідальність, — наголошує головний лісничий ДП «Краснопільське лісове господарство» Євген Сороколіт.
З ним солідарні і у Головному управлінні ДСНС Київської області. Причини виникнення пожеж залишаються щороку незмінними: неконтрольований випал рослинності, спалювання сміття і торішньої трави. Так, лише за останню добу фахівці ДСНС вже 19 разів залучались до гасіння трав’яного настилу загальною площею 13,5 га на території Київської області, кажуть в Управлінні.

Спалювання сухої трави, окрім іншого, сильно шкодить екосистемі, попереджають екологи. Зокрема, гинуть корисні комахи та хробаки, що знищують шкідників та беруть участь у грунтоутворенні. У вогні помирають звіри, земноводні та плазуни. Особливо страждають новонароджені їжачки та зайчата. Вогонь знищує кладки й місця гніздування птахів. Випалені ділянки лісу птахи залишають надовго. Разом з сухою травою можуть горіти залишки добрив, пестициди та небезпечне сміття — цей дим є отруйним та дуже шкодить здоров’ю живих організмів.
У цьому році лісовими підприємствами планується зменшити наведену насправді прикру статистику за допомогою системи спеціальних заходів, які прямо зараз реалізуються на лісових підприємствах. Це, зокрема, створення та постійне оновлення мінералізованих смуг, протипожежних розривів, проведення рейдів і патрулювань лісових масивів, максимальне охоплення територій лісового фонду сучасними системами спостереження, встановлення цілодобового моніторингу пожежної обстановки природних екосистем, створення буферної зони листяних порід, надання працівникам необхідного обладнання, засобів зв’язку.

Наприклад, у Кіровоградський області на охорону лісів від пожеж у 2018 році планують витратити два з половиною мільйона гривень, — говорить завідувачка сектором лісового господарства ОУЛМГ Лариса Романська. Під час підготовки до пожежонебезпечного сезону лісгоспами створено необхідний запас паливо-мастильних матеріалів у кількості 7020 літрів, у всіх лісництвах створено відомчу пожежну охорону. Крім того, поновлюється укомплектування пунктів пожежного інвентарю та лісової пожежної станції, перекрито 859 лісових доріг, а поруч із лісовим насадженнями встановлюються бігборди на протипожежну тематику — повідомив спеціаліст.
Натомість, ця підготовка може виявитися абсолютно марною, якщо кожен з нас не почне ставитися до природних багатств відповідально. Звісно, одним із головних завдань працівників лісового господарства є збереження лісів, і вони усіма можливими засобами намагаються зменшити кількість пожеж.

Довідка
Згідно статті 245 Кримінального Кодексу, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — караються штрафом від 5100 до 8500 грн. або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Марина Галанова, журналіст
0 коммент.:
Дописати коментар