Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства, підвищуючи лісистість Вінниччини, плідно співпрацює з обласною державною адміністрацією, обласною радою, територіальними громадами, райдержадміністраціями та райрадами Вінницької області. Добре розуміють життєву важливість підвищення лісистості Бершадського району голова районної ради М.Г. Бурлака, голова районної державної адміністрації І.В. Стефанцов. В цих питаннях бершадські лісівники і органи влади Бершадщини співпрацюють давно й плідно.
30 березня відбулося засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради, на якому обговорено питання раціонального використання, збереження та відтворення лісових ресурсів на території Бершадського району. В засіданні взяли участь керівники територіальних громад, відповідальні працівники ДП «Бершадський лісгосп», дочірнього підприємства «Бершадьрайагроліс». З доповіддю виступив директор ДП «Бершадський лісгосп» М.В. Краснєєв.
Лісистість Бершадського району нині складає 11,2%. Для збільшення лісистості до оптимальних 15% необхідно створити ще 5134 га нових лісів. У повоєнний період, в 1948 - 1953 роках, незважаючи на вкрай важке становище в державі, виділялися кошти, землі, матеріальні ресурси для масового створення нових лісів. За 5 років було створено 376 га полезахисних лісосмуг та нових лісів. До середини 60-их років минулого століття щорічно створювалося 70 - 180 га захисних насаджень! За 1945–1991 роки Бершадським держлісгоспом створено 1899 га нових лісів. За 26 років незалежності України - 389 га захисних насаджень.
Найбільшою проблемою при створенні нових лісів є виділення територіальними громадами земельних ділянок та надзвичайно тривала і дороговартісна процедура виготовлення правовстановлюючих документів.
ДП «Бершадський лісгосп» має людські, технічні, матеріальні ресурси для якнайшвидшого і якісного заліснення району до 15%. Необхідні принципова державна позиція та підтримка на місцях.
Директор держлісгоспу підкреслив, що в лісорозсадниках держпідприємства в 2017 році вирощено 1,36 млн. шт. однорічних та дворічних сіянців, яких вистачить для створення 250 га нових лісів. Фактично ж для створення нових лісів є 10 га землі. Ще на 73 га буде проведено лісовідновлення.
М.В. Краснєєв зупинився на питанні державної ваги: використання відновлювальних джерел енергії. У районі постійною є проблема дефіциту дров. У 2017 році ДП «Бершадський лісгосп» заготовлено 21084 м3 дров’яної сировини при середньорічній потребі Бершадського й Тростянецького районів 26030 м3.
Для збільшення об’єму альтернативних видів палива ДП «Бершадський лісгосп» закладено швидкоростучі високопродуктивні енергетичні ділянки акації білої, дуба червоного, сосни звичайної, клена гостролистого. Основна увага приділяється вирощуванню акації білої, яка достигає у віці 26-30 років. З 1 га вона може дати 230 м3 . Акація здатна до самовідновлення. При рубках догляду можна отримати ще додатково 100 м3 деревини. За 100 років з одного гектара акації можна заготовити 800-900 м3.
У змішаних насадженнях, де головною породою є дуб звичайний, у віці стиглості дуба (101-110 років) з 1 га при суцільній рубці можна отримати 360-390 м3 деревини, а за сучасними схемами створення насаджень (3х0,7 м) - 400-500 м3. Економічні розрахунки підтверджують перевагу акацієвих насаджень на землях, не придатних для вирощування дуба звичайного, для отримання за короткий період великої кількості альтернативного виду палива.
Найбільші площі таких насаджень створено на територіях Бирлівської сільської ради (5 га у 2010 році та 5 га – 2014 р.), Флоринської (5 га – 2012 р.), Великокиріївської (4,1 га – 2013 р.). Всі насадження у відмінному стані, приживлюваність - понад 95%, приріст у перші роки – 1,5-2 м3 на рік, а з 5-річного віку приріст щорічно складає до 6-8 м3 .
Доповідач запропонував два варіанти створення нових лісів, які обумовлені Конституцією України та Лісовим кодексом України: передача земель у постійне користування держлісгоспу та без передачі, на договірних умовах створення нових лісів на землях інших користувачів та за їхні кошти. Ліси, створені на договірних умовах, залишаються у віданні громад чи власників земельних ділянок.
Споживачам, які модернізують котельні для використання альтернативних видів палива, запропоновано використовувати технологічну тріску, виготовлену держлісгоспом з неліквідної деревини. Таким чином вони отримають додатково ще 4-5 тис. м3твердого палива.
Краснєєв М. В. звернувся до керівників району, підприємств, організацій, установ, територіальних громад з проханням посилити контроль на підвідомчих територіях за дотриманням правил пожежної безпеки, не допускати спалювання сухої трави, пожнивних решток, що завдає непоправної шкоди довкіллю та лісам.
Начальник райвідділу освіти, фізкультури та спорту О.М. Тартачна проінформувала присутніх про плідну співпрацю лісівників й освітян в екологічному вихованні учнів, про успіхи та досягнення учнівських лісництв Сумівської ЗОШ «Юні друзі лісу» та Флоринської ЗОШ «Зелений світ».
Свою еколого-просвітницьку роботу презентували вихованці учнівського лісництва «Зелений світ», що входять до складу агітбригади «Екосіті».
Прийнятим рішенням зобов’язано ДП «Бершадський лісгосп», дочірнє підприємство «Бершадьрайагроліс» в найкоротші терміни розробити та подати на затвердження районній раді «Програму збереження та відтворення лісів, зелених насаджень та розвитку декоративного садівництва в Бершадському районі на 2018-2022 роки», керівників територіальних громад – провести роботу по виділенню земель під заліснення, посилити контроль за дотриманням правил пожежної безпеки.
Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
2018-04-02
02 квітня 2018
ГОЛОВНА »
ОБЛАСНІ УПРАВЛІННЯ
» Бершадські лісівники при створенні нових лісів плідно співпрацюють з органами влади району
0 коммент.:
Дописати коментар