Щоб стати захисником природи — не обов'язково кидати роботу, залишати домівку та їхати світ за очі для порятунку останнього паростку рідкісної рослини. Насправді багато для порятунку природи можна зробити навіть не виходячи з дому та без наявності спеціального обладнання.
Як стати помічником Всесвітнього фонду дикої природи та вберегти унікальну природу України в ексклюзивному інтерв'ю prm.uaрозповів координатор по роботі з волонтерами українського представництва WWF Андрій Плига.
Вимоги до волонтера WWF
Формально жодних вимог до фізичного стану, статі або віку волонтерів немає. Все залежить від того, який захід проводиться. Так, у вересні минулого року наші волонтери будували острів для птахів у Національному парку "Тузлівські лимани" на березі Чорного моря. Там птахи гніздяться на островах, яких їм уже не вистачає. Волонтери будували штучні острови з лози, очерету та інших матеріалів. Це доволі важка фізична робота. Аналогічний захід проводитиметься і в кінці травня цього року. Вимогою до волонтерів буде хороша фізична форма. Також перед будь-яким заходом або польовим виїздом обов'язковим є проведення інструктажу з правил безпеки.
Проте не всі заходи потребують відмінної фізичної підготовки. Якщо волонтер досліджує сов, йому потрібно просто ходити і слухати, чи відгукується птах на звуки, які записані на гучномовці. Ось така робота не потребує значних фізичних навантажень.
Спорядження волонтера
Для польових виїздів потрібно мінімум спорядження: карімат і спальний мішок. Якщо у людини цього немає, організація забезпечує необхідним. Якщо потрібне специфічне обладнання, звертається до небайдужих. Бракує компасів або гучномовців — до інших волонтерів. Тому жодних проблем зі спорядженням не виникає.
Волонтерська спільнота дуже велика: сумарно за два роки більше 250 людей взяли участь в різних заходах фонду в Україні, ще декілька тисяч людей виявили бажання приєднатися до команди.
Волонтерство не виходячи з дому
Волонтерство буває різним: від роботи на комп'ютері — до будівництва домівок для птахів або тварин в умовах дикої природи. Іноді потрібно зробити макет брошури для національних парків або допомогти з адмініструванням сайту — в цьому разі потрібні дизайнери та IT-фахівці. А іноді потрібно перекласти статтю — тоді звертаємося до перекладачів. Це все теж праця волонтерів.
Завдання волонтера
Головний, але не єдиний напрямок волонтерства WWF — це допомога установам заповідного фонду, переважно національним паркам. У чому полягає допомога? Перший напрямок — це допомога в їхній науковій роботі, а саме — облік тварин. За останні роки наші волонтери рахували журавлів, гадюк, бобрів, зубрів, кабанів, а також рослини. Наприклад, на минулих вихідних волонтери в Пирятинському нацпарку рахували журавлів. У лютому ми рахували сов. Це дуже цікава справа. Також допомагаємо паркам у розбудові їхньої туристичної інфраструктури — облаштовуємо нові екостежки. Парки, як правило, мають дуже обмежений штат і фінансування, тому їм банально потрібні робочі руки.
Інший напрямок — боротьба з рубкою лісів. Це дуже специфічний напрямок нашої роботи і єдиний потенційно небезпечний. Наприклад, були складнощі в Чернівецькій області: керівництво нацпарку і місцеве лісове господарство запросили “тітушок” і фізично блокували доступ волонтерів у ліс. Втім ми не залучаємо на подібні специфічні заходи недосвідчених волонтерів. Адже ми не боремося з кимось, ми, в першу чергу, допомагаємо науковим установам. Зараз ми організовуємо такі інспекційні виїзди для виявлення незаконних вирубок переважно в Карпатах.
Переваги волонтерства
Якщо ми проводимо виїзди в нацпарки, як правило, це супроводжується екскурсіями працівників, або навіть директорів парків. Це, по суті, унікальні авторські екскурсії, які недоступні звичайній людини — у деякі заповідні зони іноді просто неможливо потрапити або це коштує великі гроші.
У нас завжди багато бажаючих на виїзди в Пирятинський нацпарк. Він розташований у Полтавській області — не так вже й далеко від Києва. Цей парк славиться своїми цікавими науковими заходами. Наприклад, на початку червня волонтери займатимуться обліком орхідей. Мало людей взагалі знає, що неподалік Києва ростуть дикі орхідеї. Це дуже цікавий досвід.
У нас немає обов'язкового членства у волонтерському русі WWF. Ми анонсуємо якийсь захід, якщо людина хоче приєднатися, то будь ласка, нехай приєднується. У нас вже сформувалося "ядро" з декількох десятків активістів, які постійно беруть участь у наших заходах, постійно з нами на зв'язку.
Ми запрошуємо волонтерів, які активно себе проявляють, взяти участь у різних міжнародних заходах. У такому разі фонд бере на себе оформлення віз, запрошень та інших необхідних документів для поїздки волонтера за кордон.
Зазначимо, президент України Петро Порошенко доручив припинити незаконну вирубку лісів у Карпатах.
21 Квітень, 2018 11:10
0 коммент.:
Дописати коментар