01 квітня 2020

Як горять безправні лісу на сільгоспземлях: приклад із Забайкалля

Приблизно одна десята частина російських лісів зростає на землях сільськогосподарського призначення або спірних (за одними документами що відносяться до земель лісового фонду, за іншими - до земель сільгосппризначення). Як правило, ці ліси розташовані найближче до людей - багато хто з них безпосередньо межують з населеними пунктами або найважливішими об'єктами інфраструктури, і багато в чому саме вони формують сприятливу для людини навколишнє середовище. Зазвичай ці ліси в найбільшою мірою підходять для різних форм лісівництва - від лісового фермерства, агролісівництва і відновлення втрачених екосистем до інтенсивного плантаційного лісовирощування. Правильне господарство в цих лісах могло б стати однією з головних рушійних сил соціально-економічного розвитку сільських територій. Але на жаль, чинне російське законодавство не тільки не дозволяє людям правильно господарювати в лісах на землях сільгосппризначення, а й змушує ці ліси знищувати різними способами, в основному спалюванням. За сам факт існування такого лісу власник земельної ділянки може бути підданий штрафу до 50 (громадянин) або до 700 (організація) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ділянка може бути вилучена - причому весь, а не тільки зайнята деревами частина. Це є однією з найважливіших причин весняних ландшафтних пожеж в більшості регіонів нашої країни (звичайно, не єдиною). Детальніше про це можна прочитати тут: За сам факт існування такого лісу власник земельної ділянки може бути підданий штрафу до 50 (громадянин) або до 700 (організація) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ділянка може бути вилучена - причому весь, а не тільки зайнята деревами частина. Це є однією з найважливіших причин весняних ландшафтних пожеж в більшості регіонів нашої країни (звичайно, не єдиною). Детальніше про це можна прочитати тут: За сам факт існування такого лісу власник земельної ділянки може бути підданий штрафу до 50 (громадянин) або до 700 (організація) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ділянка може бути вилучена - причому весь, а не тільки зайнята деревами частина. Це є однією з найважливіших причин весняних ландшафтних пожеж в більшості регіонів нашої країни (звичайно, не єдиною). 

Детальніше про це можна прочитати тут:
Ліси та лісове господарство на землях сільгосппризначення в Росії: стан справ в 2020 році

Весняні трав'яні пожежі щорічно вбивають в середньому приблизно в п'ятдесят разів більше молодих дерев, природним чином виростають на занедбаних землях сільськогосподарського призначення, ніж їх вирощується за рік для цілей лісовідновлення в усіх лісових розсадниках Російської Федерації. За час, що минув після розпаду СРСР, весняними трав'яними пожежами був убитий приблизно трильйон молодих дерев - стільки, скільки "куршевельскіе мрійники" хочуть посадити для боротьби зі зміною клімату по всьому світу протягом найближчого десятиліття. Звичайно, далеко не всі дерева з цього убитого трильйона могли б дожити до зрілого віку (просто тому, що великих дерев на одному гектарі міститься в десятки разів менше, ніж підросту) - але, якби їх не палили,

У районах з різко континентальним кліматом, де лісі відновлюватися й рости важче, зате пожеж особливо багато - регулярно повторювані весняні трав'яні пожежі підтримують величезні території в безлісному або майже безлісному стані. Кожен такий пожежа вбиває більшість молодих дерев і якусь частину старих, роблячи ландшафт все більш відкритим, просихають і продувається, за яким нові трав'яні пожежі поширюються все швидше і на все більші відстані.

Ось як це виглядає, наприклад, в Забайкаллі. Космознімок Sentinel 2 на територію в Олександрово-заводському районі Забайкальського краю на захід від села Олександрівський Завод:


Різні відтінки бурого кольору - це ділянки, пройдені трав'яними пожежами нинішнього сезону; червоні кромки - зони активного горіння в момент зйомки

А це порівняння того, що видно на свіжому знімку Sentinel 2 (ліворуч) з тим, що видно на високодетальному архівному Космоснімки з системи Google Earth, на одну з ділянок цієї великої території - в даному випадку це занедбані землі колишнього радгоспу "Журавлівський" (маленька частина цих земель, зайнята щодо старими деревами, раніше ставилася до радгоспного лісі, але основна вважалася сільгоспугіддями). Видно, що ці землі поступово заростають молодим лісом, і як раз по ньому пройшов нинішній трав'яний пожежа:




За чинним законодавством такі пожежі навіть не вважаються лісовими пожежами, а вбиває ними дерева та наноситься ними шкоду ніяк не враховуються. За охорону таких лісів від вогню ніхто не відповідає, а використовувати ці землі для вирощування лісу не можна - після перших же перевірок з боку Россільгоспнагляду або регіональних органів земельного нагляду власника просто розорять штрафами. В кінці 2018 року в Лісовий кодекс РФ була внесена спеціальна нова стаття 123 - "Ліси на землях сільськогосподарського призначення"). Однак, фактично ситуація поки не змінилася, оскільки продовжують діяти стаття 78 Земельного кодексу РФ і Класифікатор видів дозволеного використання земельних ділянок, що не дозволяють використовувати занедбані землі сільськогосподарського призначення для лісівництва, а також постанову Уряду РФ від 23 квітня 2012 № 369, що розглядає наявність лісу як ознака невикористання сільськогосподарської землі за цільовим призначенням. Крім того, до цих пір не прийнятий передбачений цією статтею підзаконний акт - "Особливості використання, охорони, захисту, відтворення лісів, розташованих на землях сільськогосподарського призначення".

Протягом останніх декількох років як мінімум тричі Президентом РФ давалися доручення Уряду РФ по врегулюванню ситуації з лісами на сільгоспземлях (у вересні 2013 року, в грудні 2018 року і в січні 2020 року). Згідно з останнім дорученням, Уряд РФ має встановити передбачені статтею 123 Лісового кодексу РФ "Особливості ...", які дозволили б використовувати занедбані землі для лісівництва без необхідності зміни форми власності на земельні ділянки та зміни категорії земель. Доручення правильне, але вже зараз майже очевидно, що Уряд РФ і відповідає за підготовку проекту Міністерство природних ресурсів і екології РФ в установлений термін (до 30 квітня 2020 року) виконати його не зможуть. взагалі, причетні до цієї теми федеральні органи виконавчої влади запекло опираються встановленню чіткого правового статусу у лісів на занедбаних землях сільгосппризначення - хтось боїться втратити важливий інструмент для того, щоб "кошмарити" сільгоспвиробників та землевласників, хтось побоюється переділу зон відповідальності між міністерствами і відомствами , хтось противиться появи конкурентного середовища в сфері лісовирощування та лісового господарства. Це чиновницький спротив необхідно подолати - інакше один з найважливіших ресурсів для сільського розвитку так і не буде використовуватися, а молоді ліси на колишніх сільгоспземлях так і будуть щовесни катастрофічно горіти.


Ми продовжуємо збирати підписи під зверненням до суб'єктів права законодавчої ініціативи за право людей вирощувати ліс на своїй землі, і за право лісу на колишніх сільгоспземлях на існування. Це звернення вже один раз спрацювало - завдяки йому з'явилася стаття 123 в Лісовому кодексі РФ. Але поки проблема остаточно не вирішена, і підписів потрібно якомога більше. Підписатися можна тут:

Безправним лісах Росії потрібна допомога!

0 коммент.:

Дописати коментар