Як би не декларували правоохоронні структури боротьбу з хабарництвом, очевидно, боротися доведеться ще довго. То якийсь необережний чиновник попадеться, то освітянин вимагатиме гроші за вступ до навчального закладу, то, що дуже засмучує, лікар захоче "підзаробити".
У невеликій Закарпатській області вистачає всіх – і нечесних митників, і поліцейських, і медиків. Depo.Закарпаття зібрав кілька яскравих прикладів – від гучних хабарницьких справ до дрібних чиновників-вимагачів, які сталися протягом минулого року. Ці справи добре ілюструють: хабарництво в області "живе і процвітає". І, аби позбутися такого явища, докладати зусилля варто всім: від правоохоронців до пересічних громадян, у яких бодай раз в житті виникла думка щось "порішати".
У січні цього року в Ужгороді стався гучний скандал – перший заступник міського голови Ужгорода Іштван Цап став підозрюваним у корупційній справі. Було затримано посередника, який начебто мав передати чиновнику частину хабара - 20 тис. грн за вирішення земельних питань. Корупційну схему, до якої, як стверджують правоохоронці, причетний Іштван Цап, розкрили 25 січня співробітники СБУ та прокуратури. Прокуратура оприлюднила відео, на якому Цап нібито домовляється про хабар, говорячи про гроші, які "заходять" у міськраду для прийняття рішення. Сам Цап прокоментував, що відео на "Оскара" не тягне.
10 лютого Апеляційний суду Закарпатської області ухвалив рішення про взяття під варту Цапа до 24 березня з умовою застави розміром 240 тисяч гривень. Гроші знайшли дуже швидко - вже за годину було внесено заставу, і Цап поїхав додому. 24 березня Ужгородський міськрайонний суд задовільнив клопотання обласної прокуратури і подовжив на два місяці термін відсторонення від посади першому заступнику голови Ужгородської міськради.
Відзначалися чиновники і у "глибинках" Закарпаття, хоча розміри були, відповідно, поменше. Працівники прокуратури області та співробітники управління захисту економіки в Закарпатській області викрили при одержанні $600 неправомірної вигоди голову Кричевської сільської ради Тячівського району.
Причина, чому керівник вимагав гроші, доволі банальна - винагорода знадобилася за вирішення питання про надання дозволу на розміщення малих архітектурних форм на території сільської ради. За такі оборудки порушнику зараз загрожує позбавлення волі на строк до десяти років.
"Особливим" , навіть "класичним" видом хабарництва на Закарпатті є отримання неправомірні вигоди на кордонах. Тут недобросовісним працівникам є де розгорнути свою діяльність. Іноді вона отримує несподіваного розвитку. Так, у лютому галасу наробив випадок, коли викритий на хабарі прикордонник намагався змити гроші в унітаз.
Інспектор відділу "Солотвино" Мукачівського прикордонного загону вимагав півтори тисячі доларів США з місцевого мешканця за спрощення процедури під час пропуску автотранспорту з продуктами харчування через кордон. Правоохоронці затримали зловмисника на його робочому місці під час отримання неправомірної вигоди. Під час обшуку приміщень відділу оперативники СБУ вилучили денну "чорну" касу (900 євро, $200, 16 тисяч гривень та 2100 леїв), приховану за радіаторами службових приміщень та вбиральні. Сам прикордонник поспіхом викинув гроші в унітаз і намагався змити їх в каналізацію.
Серед співробітників Державної фіскальної служби теж неодноразово виявляли не надто добросовісних. Однією з таких справ стало гучне затримання у центрі Ужгорода трьох співробітників внутрішньої безпеки ДФС України. Один із затриманих є заступником начальника цієї служби в області.
Ці троє створювали громадянам незаконні перепони під час перетину державного кордону України. За позбавлення від цих перепон вимагали хабарі. У цьому випадку мали намір отримати від мешканця Ужгородщини $300.
Затримання відбувалося на Київській набережній в обласному центрі, біля пішохідного мосту. Як також з'ясувалося, посадові особи брали хабарі не тільки грошима, а й товарами.
Не стоять осторонь і поліцейські. Причому, "стоять" вони саме зі сторони хабарників. Деякі настільки повірили у свої сили, що отримували гроші буквально "під носом" у прокуратури - так, один оперуповноважений поліції вирішив взяти $2000 хабара поблизу будівлі прокуратури Закарпатської області.
Гроші працівник поліції вимагав за сприяння у непритягненні правопорушника до кримінальної відповідальності за хуліганство, вчинене із застосуванням вогнепальної зброї. Розслідується кримінальне провадження за фактом одержання неправомірної вигоди службовою особою, поєднане з вимаганням.
Затримали при одержанні $500 неправомірної вигоди і заступника начальника Тячівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області. Як і у попередньому випадку, поліцейський вимагав та одержав гроші від місцевого мешканця за сприяння у закритті кримінального провадження і, відповідно, непритягнення чоловіка до кримінальної відповідальності.
Затриманому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Були скандали з хабарами і в освіті Закарпаття. Наприклад, директор одного з навчальних закладів вимагав та отримав від місцевого мешканця за вирішення питання про зарахування абітурієнтки на навчання $1000. Більше того, хабарником виявився директор Закарпатського базового державного медичного колледжу. Працівники прокуратури Закарпаття спільно зі співробітниками Департаменту управління захисту економіки в області Головного управління Нацполіції затримали порушника безпосереднього при одержанні грошей. Згодом директора було відсторонено від посади.
Обурив закарпатців випадок, коли лікар вимагав від інваліда 16 тисяч хабара. Медик однієї з районних лікарень просив гроші з осіб, які направляються на медико-соціальну експертну комісію, за оформлення відповідних документів про лікування.
Так, від інваліда 3-ї групи медик вимагав 16 тисяч гривень хабара. Гроші одержував у два етапи. Під час одержання другої частини неправомірної вигоди його і затримали в службовому кабінеті.
Звісно, виявляли на Закарпатті хабарників і у лісовій галузі. При одержанні хабара $200 США та 20 тисяч гривень було викрито службових осіб ДП "Довжанське ЛМГ" Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Гроші посадові особи вимагали та одержували за вирішення питання щодо безперешкодного отримання безоблікового лісу-кругляка породи "дуб", отриманого у ході самовільної рубки.
Це лише невелика частина тих корупційних скандалів, у які потрапляли закарпатці. Більшість із справ поки на стадії розслідування. Можливо, справедливе покарання порушників таки стане засторогою для інших, і наступного року цих ганебних справ поменшає. Але це можливо у випадку, якщо порушникам не вдасться "порішати" вироки щодо своїх злочинів.
Мар'яна Романова
Вчора 18:30
Вчора 18:30
0 коммент.:
Дописати коментар