Як і де їх вирощують – їздили дивитися до села Остриня, що на Тлумаччині.
Від Франківська – 20 км. В’їзд на територію через дерев’яні ворота. О дев’ятій ранку вони вже відчинені, а біля адмінкорпусу одразу за нами паркуються ще дві машини – приїхали по ялинки.
Начальник відділу лісового господарства ЛСНЦ Святослав Тузяк розповідає, що сюди і раніше можна було приїхати, аби обрати саме ту, яка сподобається. Вирощену на продаж ялинку зріжуть, промаркують і продадуть. Але все більше людей хоче живої ялинки. І уже два роки тут можна придбати ялинку в горщику. Цьогоріч їх навіть возили продавати до Франківська.
Раніше у ЛСНЦ вирощували лише саджанці для відновлення лісів, а десь з 2001 року взялися розводити декоративні і квітучі рослини для приватних садиб і підприємств.
«Аби ялинка виросла до потрібних розмірів, знадобиться 6-8 років залежно від розміру, – говорить Святослав Тузяк. – У вересні-жовтні ялинки з плантації пересаджують у горщики і на новорічні свята можна продавати».
У селекційно-насіннєвому центрі – все як у людей: є маточне відділення, ясельне та перше і друге шкільні. У маточному беруть живці на розплід, шкільне – для кількарічних і старших рослин. Зліва при в’їзді – дендропарк. Всього у центрі вирощують зо 50 видів декоративних рослин. А ще клени, дуби і буки – для відновлення лісу.
До теми: У Франківську ялинки в горщиках висадять на алею в міському парку
«Нині у нас такий асортимент, що маточним відділенням ми майже не користуємося, – каже Святослав. – Маточник – для заготівлі насіння чи живців. Наприклад, нині дуже популярна туя смарагдова. З одного її дерева може вийти до сотні живців».
Саджанці вирощують і на відкритих площах, і у пластикових контейнерах. Якщо перші можна доглядати механізовано, то другі потребують ручної праці. Рослини в горщиках мають закриту кореневу систему, тож їх за правильного догляду можна висаджувати цілий рік.
Святослав Тузяк проводить екскурсію акуратними грядками центру. На кожній – табличка з назвою рослини. Перша грядка – з трирічними саджанцями ялиці. На невелику площу пішло зо 50 кг насіння. На виході буде до 10 тис саджанців. Навесні їх висадять окремо. Відтак, ще рік піде на те, аби вони вкоренилися і знову почали рости.
До теми: Новорічна афера Карпати 2018. Як вберегтися від шахраїв
В теплицях саджанці вирощують з живців – гілочок, які висаджують в землю. За сприятливих умов живці добре приймаються і в результаті менше часу йде на вирощування саджанців.
«З насіння результату треба чекати 2-3 роки, а живцюванням результат можна отримати за рік, – говорить Тузяк. – У нас немає сучасних технологій, які б автоматизували вирощування і давали кращий результат. Але значно швидше вдається досягти товарного вигляду. Серед хвойних порід після пересаджувань і акліматизації до моменту реалізації приживається до 75 % живців».
На спеціальних стелажах у першій теплиці – рядками висаджена ялина канадська, тиса, ялівець, сосна, туї… Усього не запам’ятати.
Після першої теплиці саджанці з корінням пересаджують в окремі ємності і відправляють у другу і третю – до пересаджування в інший контейнер чи на площу.
Минаємо тис ягідний висотою зо півметра, вже висаджений до горщика. Святослав Тузяк каже, пішло років 5-6, аби виростити з живця до такого розміру: «Аби починати таку справу, знадобиться багато часу, щоб отримати прибуток. А коли процес вже налагоджений, то значно легше».
У наступній теплиці показує ялину голубу. Її вирощують з насіння, бо живцювати складно. Каже, якщо випадково обламати, ходи засмолюються і дерево не приживається. А оцей ряд позаду – йому вже чотири роки. Поряд – модрина європейська – єдина з хвойних, у якої щороку хвоя жовтіє восени, вона її скидає і залишається голий стовбур.
У четвертій і п’ятій теплиці рослини акліматизуються перед висадкою в ґрунт. «Тут, наприклад, у дво-трирічних туй можна визначити, чи вони будуть кулястої форми чи пірамідальної».
Йдемо до теплиці – обирати. У проході в горщиках залишилося з десяток смерек. Ялинка висотою у 1,5 метра обійшлася у 180 грн. Разом з горщиком дерево важить усі 25 кг.
Після свят дерево можна буде віддати у зелене господарство чи в міський парк, де його обіцяють висадити фахівці, чи самотужки посадити вдома. Хороша ініціатива. Сподіваємось, наступного року охочих буде більше.
BY ОЛЬГА СУРОВСЬКА 06/01/2018 14:55
0 коммент.:
Дописати коментар