Білоруські лісівники переглянули положення Лісового кодексу країни у зв’язку із суттєвими кліматичними змінами. Екстремальні погодні умови останніх років, різкі коливання рівня ґрунтових вод, посуха і шкідники — це все причини всихання білоруських лісів, повідомляє УКРОП із посиланням на РЕСУРС.
Для влади сусідньої країни – це більш ніж вагомий привід: дослухатися до лісівників і науковців щодо негайного перегляду окремих положень лісового законодавства. Адже через ураганні вітри, посуху, лісових шкідників білоруські лісівники втратили 16,5 тис. га лісу і 5 млн кубометрів деревини протягом останніх двох років.. Внаслідок чого довелося здійснити санітарні рубки 25 тис. га соснових та 5 тис. га ялинових насаджень.
На думку білорусів, Лісовий кодекс, прийнятий 2017 року, допоміг лісівникам добитися успіхів у боротьбі із всиханням. Але, в Білорусі зрозуміли, що дана проблема не може бути вирішена повністю лише завдяки вчасним фаховим діям спеціалістів галузі.
За словами начальника управління лісового господарства Міністерства лісового господарства Білорусі Миколи Юревича, подальші проблеми з лісом, пов’язані із змінами клімату, вимагають негайного перегляду Лісового кодексу. Принципові зміни лісового законодавства стосуватимуться передусім спрощення проведення лісогосподарських заходів.
Наприклад, у лісництвах Білорусі хочуть переглянути і скоротити терміни виписування дозволів на проведення лісогосподарських робіт, спростити порядок обміру деревини, розширити коло осіб, які беруть участь у веденні лісового господарства.
Спрощення щодо надання дозволів на вирубку стосується найперше тих ділянок, які непередбачені лісовпорядними проектами. Це, кажуть білоруські фахівці, значно пришвидшить реагування на зміни погодних умов: ліквідацію наслідків стихійного лиха, ураганів, роботи з заготівлі деревини на зимовий період тощо.
Наступним суттєвим кроком буде відміна заборони на участь інших осіб у заходах з лісорозведення і відновлення лісів, як це було раніше.
Це означає, що свої послуги лісовим господарствам з цих питань може надавати будь-яка особа, навіть на підставі цивільно-правового договору.
Ще одна проблема лісівників, яка потребує вирішення – спрощення обмірів деревини. Пропонується зробити цю процедуру менш ресурсовитратною — за потребою проводити обміри на лісосіці, а не везти дерево до спеціальних лісових складів.
Щодо збереження лісової фауни, наприклад, популяції глухарів і тетеруків, буде введене обмеження на суцільні рубки лісу в місцях гніздування та 300-метровій зоні навколо них.
Законопроект “Про внесення змін і доповнень до Лісового кодексу Республіки Білорусь” вже прийняли в першому читанні. Він розроблявся за рекомендаціями усіх зацікавлених сторін, але, найперш, враховано думку лісівників Білорусі.
Масове всихання соснових культур та шкідники – головна проблема не тільки білоруських та українських лісівників. Так, нещодавно, під час візиту українських лісівників до Австрії, австрійські колеги констатували, що наслідки всихання соснових у країні вражають. Якщо не спинити “біологічну пожежу”, протягом 30 років австрійські сосни зникнуть зовсім.
Швидка та ефективна боротьба з короїдом і всиханням, за словами заступника Голови Держлісагентства України Володимира Бондаря, також залежить від удосконалення українського лісового законодавства та подальшої адаптації господарства до змін клімату.
22.06.2018
0 коммент.:
Дописати коментар