Скандинавська країна першою в світі ввела заборону на вирубування лісів!
Superdom. ua
Опубліковано 16 серп. 2019 р.
***
ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ ПСЕВДО-НОВИНИ ПРО ТЕ, ЩО “В НОРВЕГІЇ ЗАБОРОНИЛИ ВИРУБКУ ЛІСІВ”, І ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НАСПРАВДІ
***
ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ ПСЕВДО-НОВИНИ ПРО ТЕ, ЩО “В НОРВЕГІЇ ЗАБОРОНИЛИ ВИРУБКУ ЛІСІВ”, І ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НАСПРАВДІ
29.04.2019
У ряді ЗМІ в останні дні були опубліковані новини про те, що нібито Норвегія стала першою в світі країною, що відмовилася від вирубки лісів (або заборонила вирубку лісу). Оскільки ця тема викликала досить серйозний інтерес, довелося розібратися, звідки ці “новини” взялися і що сталося насправді.
Ось приклади новин про відмову від вирубки лісів:
Норвегія вирішила повністю відмовитися від вирубки лісів
Норвегія заборонить вирубку лісів
А ось першоджерела англійською:
Norway becomes first country in the world to commit to zero deforestation
Norwegian state commits to zero deforestation
Навіть порівняння заголовків дозволяє зрозуміти, що мова в новинах йде про зовсім різні речі: в україномовних – про заборону на вирубку лісу, в англомовних – про заборону на збезлісення (прихильність до політики “нульового знеліснення”). Вирубка лісу і знеліснення – це принципово різні поняття.
Вирубка може бути як технологічним елементом розчищення лісу під якісь нелісові потреби (тоді вирубаний ліс зникає назовсім), а може бути частиною продуктивного лісового господарства – одним з елементів циклу посадки, вирощування лісових насаджень і рубки їх з метою заготівлі деревини (тоді лісовий покрив зникає лише на певний час);
Знеліснення – це процес незворотного скорочення площ, зайнятих лісами, в результаті перетворення цих лісів в сільськогосподарські угіддя або забудовані території, найбільш характерний для тропічних країн.
Вирубка лісу – це зовсім не обов’язково щось негативне і шкідливе: при правильній організації лісового господарства ліс (і зростаюча в ньому деревина) являє собою поновлюваний природний ресурс, використання якого значно менше впливає на біосферу і клімат Землі, ніж використання продуктів-замінників, що виготовляються з невідновлюваних ресурсів (пластика, металу, бетону). На жаль, в масштабах Землі правильне лісове господарство – це поки скоріше виняток, ніж загальна практика; але правильним його можна зробити шляхом грамотного правового регулювання, ефективного громадського контролю та підвищення кваліфікації працівників, а не шляхом тотальної заборони.
Знеліснення – це обов’язково негативний процес, оскільки він практично незворотній, і його негативні наслідки для біорізноманіття та клімату Землі навіть теоретично неможливо звести до нуля. В якійсь мірі збезлісення є результатом зростаючого населення, але в ще більшій – наслідком нерегульованого розвитку сільського господарства, божевільної глобалізації та використання найдешевших підходів і технологій, якого при дбайливому поводженні з планетою цілком можна було б уникнути.
Плутати ці дії не слід, оскільки вони з будь-якої точки зору (природоохоронної, соціальної, економічної) вимагають принципово різного підходу: вирубку треба робити більш цивілізованою, щоб вона завжди була тільки елементом правильного лісового господарства – а із знеліснення, особливо в дощових тропічних лісах, необхідно боротися всіма можливими способами до його повного викорінення.
Джерело: forestry.com.ua
Черкаське обласне управління
лісового та мисливського господарства
0 коммент.:
Дописати коментар