16 квітня 2020

Палаюча недбалість: у пожежі – Чорнобиль, вигорають тернопільські ліси



Через паліїв сухостою винищуються величезні території. У вогні гине все живе. Рятувальники ризикують здоров’ям і життям, аби загасити наслідки людської безвідповідальності.

Менш ніж півроку тому весь світ зі сльозами на очах спостерігав за пожежами в Австралії. Українці теж переживали за ситуацію на іншому континенті: активно поширювали інформацію у фейсбуці, долучалися до гуманітарної допомоги, віряни – молилися. Сьогодні схожа ситуація в нашій країні. Понад десять днів тривала пожежа у Чорнобильській зоні. За цей час вигоріли тисячі гектарів лісу та кілька покинутих сіл. У зоні відчуження працювали майже півтисячі рятувальників і близько сотні техніки, у тому числі три літаки та 3 вертольоти. 13 квітня вони скинули на пожежу 538 т води, розповіли у Державній службі з надзвичайних ситуацій.



За інформацією Асоціації чорнобильських туроператорів, палало і за кілька кілометрів від сховища радіоактивних відходів “Підлісний”. Крім того, багато знакових об’єктів Чорнобильської зони згоріли чи постраждали від полум’я. Серед того, що знищено, – санаторій “Смарагдовий” (“Изумрудный”), постраждало село Лелів, яке вважалося одним із найбільш збережених за внутрішнім наповненням будинків.

Разом з тим у ДСНС запевнили, що небезпеки для сховищ радіоактивних відходів, як і для ЧАЕС у цілому, від нинішніх пожеж немає. Пізніше заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко написав, що ліс навколо могильників, включно з “Підлісним”, вирубали саме для того, щоб там не було небезпеки загорань. Також рятувальники кажуть, що радіаційна обстановка стабільна.



З вечора 13 квітня на півночі Київщини та над зоною відчуження нарешті впав дощ. Осередки відкритого вогню вдалося приборкати, але дим посунув на Київ.

Сьогодні, 16 квітня, з’явилась інформацію, що в Чорнобильській зоні через сильний вітер знову почалась пожежа. Про це у Facebook повідомив член громадської ради Державного агентства України з управління зоною відчуження, директор Chornobyl Tour та Асоціації чорнобильських туроператорів Ярослав Ємельяненко.

“Знов відкритий вогонь в Чорнобильській зоні”, – написав він.

Зараз поліцейські розслідують причини пожежі і з’ясовують, хто причетний. За даними розслідування, у зоні ЧАЕС було кілька осередків загорань. У відділі комунікації поліції Київської області повідомили, що вже встановили особи двох чоловіків, які причетні до виникнення вогнищ пожежі.

Перший зловмисник, 27-річний житель Іванківського району Київщини, частина якого лежить у Чорнобильській зоні відчуження, легковажно підпалив сміття й траву, в результаті чого згоріло 5 га лісу. Інший палій – 37-річний місцевий житель. За даними поліції, чоловік за місцем проживання спалював сміття, потім рештки тліючого багаття погрузив на возик, вивіз за село і висипав на сухостій. Там сталося зарання. Коли чоловік повернувся на те місце, то бачив, що вогонь перекинувся далі, і намагався самотужки погасити вогонь. Однак вже було запізно, вітром перекинуло полум’я на територію лісу, а далі у зону відчуження, де розпочалась чергова масштабна пожежа.


Вогняна епопея в Івачеві: палили сміття…

Через паліїв сухостою горять ліси по всій Україні. В управлінні ДСНС у Тернопільській області повідомили, що на теренах краю з початку року рятувальники ліквідували 804 пожежі в екосистемах, з них 3 покладів торфу, вогонь випалив 757 га землі.

– Двоє людей загинуло, спалюючи суху траву, та їхні послідовники щоденно працюють над ростом сумної статистики. А рятувальники, ризикуючи життям та здоров’ям, продовжують боротися за кожен клаптик живої, не випаленої землі, – кажуть у відомстві.
Впродовж минулих вихідних рятувальники Тернопільського районного відділу УДСНС чимало зусиль доклали, щоб врятувати від вогню ліс у селі Івачів Долішній, загальною площею 36 гектарів.


– Перше повідомлення про пожежу надійшло 10 квітня о 16 год. 54 хв. – горів ліс на площі 4 гектари, – розповіли у рятувальній служби області. – Суха та вітряна погода сприяла швидкому поширенню вогню, під загрозою опинилися житлові будинки та господарські споруди. До гасіння були залучені 15 рятувальників і спецтехніка, також допомагали й місцеві мешканці. 

Пожежу ліквідували о 20.13. Пізніше організували патрулювання в лісовому масиві. 

Рятувальники спільно із працівниками поліції та добровольці до півночі прочісували територію лісу, щоб не допустити повторного загорання. Проте наступного ранку до рятувальників знову зателефонували із проханням про порятунок, бо у лісі в Івачеві виявили нові осередки горіння. Пожежу загасили, а вже за декілька годин надійшло наступне повідомлення про горіння того ж лісу! Тож рятувальники знову виїжджали гасити пожежу. 


Попередньо відомо, що вогонь розповсюджувався з ділянки, що межує з лісом. Ймовірно, дачники випалювали сміття, і пожежа поширювався в глибину масиву. Завдяки рятувальникам, місцевим мешканцям, працівникам поліції та екоінспекції цього разу вдалося врятувати 31 гектар зелених насаджень.


Нові штрафи – до 153 тисяч і тюрма


Тим часом, Верховна Рада у понеділок значно підняла штрафи за підпал лісу. У залежності від того, як кваліфікують дії підпалювача і до чого вони призведуть, може бути і 153 тис. гривень штрафу та різні терміни ув'язнення.

Забруднення повітря речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, каратиметься, зокрема, штрафом від 30 600 до 61 200 гривень (раніше штраф був від 1700 до 3400).

За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим небезпечним способом одним із видів покарання буде штраф від 91 800 до 153 000 гривень.

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах каратимуть штрафами від 3 060 до 6 120 гривень (було – від 170 до 340 гривень). Посадовці платитимуть від 15 300 до 20 400 гривень.


Зайці страждають від вогню, як і коали


Наразі горіння на відкритих територіях продовжуються. Щороку навесні й восени селяни й дачники із дбайливою ретельністю спалюють суху траву й сміття. Вони переконані, що таким чином попіл від старих рослин удобрює землю для нових, тож так підвищують родючість. І хоч екологи кажуть, що від паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують наражати себе, інших людей і довкілля.

Чи змінять ситуацію чималі штрафи – покаже час. У рятувальній службі, де щодня ризикують життям, загашуючи пожежі, закликають: кожен з нас може стати на захист природи. Звірята й пташки в українських лісах так само страждають від вогню, як австралійські коали…

Четвер | 16.04.2020 | 19:04:01

0 коммент.:

Дописати коментар