20 лютого 2016

Чому треба рубати дерева


Без проведення рубок ліс неможливо виростити. Щоб забезпечити в насадженнях сприятливі умови для головних порід, проводяться планові рубки догляду, при яких забираються всі небажані дерева. Протягом всього тривалого періоду лісовирощування здійснюються рубки формування та оздоровлення лісів. У насадженнях прибираються відсталі у рості дерева, екземпляри з кривими стовбурами. Формується насадження бажаного складу, необхідної повноти, форми стовбура. Крім того, в процесі вирощування лісу видаляються сухі, усихаючі, сильно послаблені та уражені грибковими захворюваннями чи пошкоджені негативними природними факторами дерева. Це – рубки оздоровлення. При проведенні кожної рубки заготовлена деревина реалізується споживачам, а вилучені кошти спрямовуються на ведення лісового господарства. При проведенні рубок у насадженнях віком понад 40 років лісопідприємства сплачують ренту, або лісовий дохід.

Проводячи комплекс лісогосподарських заходів, ДП «Славутський лісгосп» за минулий рік забезпечив роботою 190 осіб та сплатив до бюджетів 9521 тисяч гривень, а єдиного соціального внеску – 5750 тисяч гривень. Всього сума платежів склала 15271 тисяч гривень.

Заготовлено лісопродукції 92,6 тисячі кубічних метрів. У тому числі ділової деревини – 49,9 тисячі кубометрів, 15,5 тисячі кубометрів техсировини та 24,9 тисячі кубометрів дров паливних.

Ліс, як і всі живі організми, хворіє. Ділянки лісу, що уражені хворобами і патологічні процеси там набули характеру незворотніх змін, суцільного всихання насадження, де вибірково-санітарними рубками не буде досягнуто позитивного результату, обстежуються спеціальною комісією і призначаються у суцільну рубку. За заготівлю деревини на даних ділянках ми також сплачуємо рентну плату.

Минулого року сума сплати рентної плати становила 5231,2 тисячі гривень. У державний бюджет – 4011,2 тисячі гривень, у місцевий – 1220,0 тисяч гривень, в тому числі:

міста Славути – 18,6 тисяч гривень;

міста Нетішина – 30,5 тисяч гривень;

Славутського району – 1160,1 тисяча гривень в т.ч.

Миньківська сільська рада – 203,4 тис. грн.

Цвітоська сільська рада – 103,7 тис. грн.

Варварівська сільська рада – 180,7 тис. грн.

Крупецька сільська рада – 68,7 тис. грн.

Кривинська сільська рада – 8,7 тис. грн.

Полянська сільська рада – 173,6 тис. грн.

Жуківська сільська рада – 149,4 тис. грн.

Хвощівська сільська рада – 3,0 тис. грн.

Улашанівська сільська рада – 177,0 тис. грн.

Сьомаківська сільська рада – 23,2 тис. грн.

Ногачівська сільська рада – 32,2 тис. грн.

Мирутинська сільська рада – 32,0 тис. грн.

Горицька сільська рада – 2,3 тис. грн.

Хоровецька сільська рада – 2,2 тис. грн.

Ізяславського району – 10,8 тисяч гривень.

Білотинська сільська рада – 10,8 тис. грн.

Коли ділянка лісу досягла віку стиглості, то вона призначається до проведення рубки головного користування. Власне лісівники збирають врожай, базу якого було закладено століття тому, а всі ці роки три – чотири покоління лісівників доглядали і охороняли його. Рубки головного користування – проводяться з метою заготівлі деревини у стиглих та перестійних насадженнях, (для дуба звичайного – 101-110 років, сосни звичайної – 81- 90 років, ялини – 71-80 років, берези, вільхи – 61-70 років). В основу покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов для високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей.

При проведенні лісовідновлювальних робіт на гектар ми висаджуємо близько 5 – 7,5 тисяч саджанців, та до моменту проведення рубки головного користування у на тому ж гектарі залишається в середньому 400-500 екземплярів дерев головної породи та дерева інших лісових порід. Потенційно виникає питання – а куди поділася решта дерев? Відповідаємо –поетапно видаляли з насадження в ході проведення освітлень, прочисток, проріджувань, прохідних та вибіркових санітарних рубок. Частина з них всихає у процесі природного відбору та відпадає з насадження.

Рубається дерев стільки, скільки визначено розрахунковою лісосікою. Це науково обгрунтована норма користування лісом. Цю норму нам визначає спеціальна організація – «Укрдержліспроект», яка раз на 10 років проводить обстеження всіх лісів підприємства та намічає проведення комплексу лісогосподарських заходів. Зазначена норма користування лісом проходить складний і тривалий процес погодження в Мінекології, Мінекономпромрозвитку, Держлісагенстві, і тільки після цього маємо право застосовувати її на практиці.

Рубки дерев – не основна мета діяльності підприємства. Рубками ми тільки формуємо насадження, яке виконує дуже багато різноманітних функцій. Якби лісівники не втручатимуться господарськими заходами в ці процеси, то буде формуватися малоцінний «дикий» ліс.

Правильне ведення лісового господарства забезпечує відновлюваність такого ресурсу, як деревина. Жоден з енергоресурсів не має здатності до відновлення – ні газ, ні нафта, лише деревина. Цей фактор в умовах енергозалежності нашої молодої держави є дуже важливим.

Більше спеціалізованої інформації ви можете знайти на сайті підприємства Slavutalis.com.ua

Прес-служба ДП «Славутське лісове господарство».

19.02.2016

0 коммент.:

Дописати коментар