27 лютого 2016

Розслідування загибелі зубрів на Вінниччині



На початку лютого країною прогриміла сумна новина – 15 зубрів провалилися під кригу на ставку біля с.Трибухи Літинського району Вінниччини. Пікантності додали знахідки залишків кривавої розправи ще над 2-ма зубрами, що одразу наштовхнуло на думку про браконьєрство.

У підсумку було втрачено щонайменше 17 зубрів.

Всього у світі нараховується приблизно 5046 зубрів, з них 3403 – у дикій природі у вільних чи напіввільних стадах (станом на січень 2014 року).

Станом на грудень-січень 2015/16 року, у нас нараховувалось 272 особини, включно із кількома зубрами у вольєрах. А в 1991 їх було більше 664. Де ділася решта тварин? Інцидент на Вінничині дає вичерпну відповідь на це питання.

Браконьєрство – ганебна причина катастрофічного зниження чисельності зубрів в Україні, на фоні зростання їх чисельності в світі. При чому, як браконьєрство «нелегальне», так і «офіційне». До «офіційного» можна віднести так званий селекційний відстріл, дозволений Державним агентством лісових ресурсів України (на той час – 1990-ті і початок 2000-х – Держкомлісгосп), і яке практикувалося в нульові роки. Замість хворих особин - відстрілу підлягали найкращі тварини трофейного виду. Зокрема, цей відстріл призвів майже до цілковитого зникнення популяцій на Волині і Чернігівщині.

На Волині двадцять років тому була одна з найбільших популяцій зубра (більше 200 особин), а зараз животіє, за офіційними даними, 12 особин. На Чернігівщині ж було 120 зубрів, але останні 7 звірів були загнані браконьєрами на кригу р. Остер у 2007 році, де вони всі успішно потонули. На тому чернігівська популяція диких биків припинила своє існування.

Так що, випадок на Вінниччині - не перший.

Станом на сьогодні, найбільшою популяцією зубрів в Україні є як раз вінницька, що згідно останніх обліків нараховувала 101 особину, себто майже половину усього вітчизняного поголів’я диких биків. Варто відзначити, що на відміну від інших популяцій із негативним трендом чисельності, вінницьке поголів’я зростало протягом останніх років.

Що ж сталося 31 січня поблизу Трибухів?

Ми проаналізували повідомлення засобів масової інформації, поспілкувалися з представниками правоохоронних органів, лісового господарства, науковцями, і у нас склалась наступна картина.

У пошуках їжі зубри часто виходять на поля поблизу лісу, де їх часто бачать місцеві селяни. 31 січня їх також зустріли селяни, представлені місцевим маргінальним елементом на підпитку.

Ті, взявши собак, почали гнати велику зграю зубрів (в 60-80 особин) на кригу. Цілком очевидно, що крига не могла витримати вагу диких биків, і провалилась під ними.

Частині зубрів вдалося вибратися з води, але не всім. Два поранених, ослаблених зубри вийшли на берег, де селяни зарубали звірів, забравши м’ясо додому.

Коли ж стало зрозуміло про великі масштаби злочину, місцеві спробували витягти тварин із халепи, але боялися дзвонити лісникам, пояснюючи це потім тим, що були п’яні.

Хоча зубри трапили у пастку ще о 17:30, лісники отримали дзвінок лише вже за 21:00 вечора.

Діставшись берегу, вони знайшли на березі витягнуту самицю зубра, яка була надто ослаблена і з часом сконала. Лісникам вдалося витягти з води ще живого молодого самця, який, прийшовши до тями, втік в ліс.

За цей вечір і подальший день із води було витягнуто 8 трупів тварин. 5 лютого було знайдено ще 7. Майже всі зубри були молодими самицями. Отже, 15 втоплених і 2 вбитих зубра. Віталій Смаголь, зоолог, кандидат біологічних наук і експерт по зубрам, який безпосередньо був на місці трагедії і спілкувався з очевидцями, припускає, що навесні, після сходження криги, можуть сплисти ще з декілька трупів. Таким чином, загальні втрати вінницького угруповання зубрів можуть скласти більше 20% місцевої популяції!

У 2-х місцевих мешканців невдовзі було знайдено залишки туші вбитого зубра. За словами тих місцевих, вони просто підібрали втоплених зубрів, щоб м'ясо не пропадало. Працівники Головного управління поліції Вінницької області повідомляє, що зараз триває процес зібрання доказів, і поки вони не можуть сказати точно, що саме ці люди винні у загибелі 17 зубрів.

Мисливствознавець Хмільницького лісгоспу Володимир Ткач переконаний, що у разі своєчасного виклику працівників лісгоспу можна було б врятувати значно більшу кількість тварин. Він додає, що це далеко не перший випадок браконьєрського полювання на зубрів в околицях цього села. Так, близько 2-х років тому була знайдена металева пастка із рештками зубра. Крім того, нещодавно був випадок, коли в металеву петлю, призначену для зубра, втрапила селянська корова.

Версія ж про браконьєрське депутатське полювання, яке тиражувалася рядом низькопробних сайтів, є нічим іншим як фейком.

Скандал не обмежився загибеллю зубрів, і продовжився при утилізації їх трупів. Їх мали вивезти на утилізацію до Калинівського заводу з виробництва м'ясо-кісткового борошна, але привезли лише кістки та нутрощі. Директор заводу звернувся з цього приводу до прокуратури. Директор лісгоспу ж повідомив, що шкури і голови продані на опудала - продавши їх, вони виручили 80000 грн, які мають піти на тепловізор для боротьби із браконьєрами. А м'ясо вони лишили для підгодівлі кабанам, щоб воно не потрапило на ринок з рук нечестивих працівників заводу.

Розслідування цього інциденту також долучене до відкритою поліцією справи.

Штраф за 1 вбитого зубра - 130 тис грн. 132000*17=2210000 грн. Саме таку суму штрафу доведеться заплатити особам, визнаним винними у браконьєрстві. Поліція порушила справу за ст. 248 Кримінального кодексу України, - «Незаконне полювання». Максимальне покарання, яке світить браконьєрам (окрім штрафу) – позбавлення волі строком на 5 років.

Для розслідування цього інциденту поліцією створена спеціальна комісія.

На жаль, існує великий ризик, що справжні браконьєри спробують відкупитися від поліції, прокуратури або судів. 2 млн штрафу та 5 років позбавлення волі – достатньо вагоме покарання, щоб шукати «зв’язки» у різних владних структурах та гроші на хабар.

Ми триматимемо цю ситуацію на контролі, повідомлятимемо про зміни і наразі готуємо офіційні звернення у відповідні структури.

Андрій Плига
Координатор волонтерів WWF в Україні
http://wwf.panda.org/uk/?262292

0 коммент.:

Дописати коментар