23 лютого 2016

Хто боїться контролю за вирубуванням лісів

Проблема нищення лісів із роками стає все гострішою. Час від часу в інформпросторі з’являються повідомлення про виявлення порушників, інколи – про їхнє покарання. Але вони далеко не відображають катастрофічних масштабів злочину. До відповідальності притягують крайніх, а тим часом справжні винуватці продовжують «викошувати» найкращі ліси, оголювати Карпати, керуючись принципом «після нас – хоч потоп»…

Наприклад, за повідомлення ЗМІ, лісника ДП «Рава-Руське лісове господарство» судитимуть за те, що завдав державному бюджету 2 млн грн збитків через незаконно зрубаний ліс площею близько 3 га. У Буському районі лісник допустив самовільну вирубку лісу на понад 290 тис. грн. У Старосамбірському лісгоспі незаконно зрубали 625 дерев породи сосна та ялиця загальним об’ємом майже 800 м куб. Загальна сума завданих збитків державі становить понад 3 млн грн. Це лише кілька повідомлень, які недавно з’явилися в інформаційному просторі.

Останнім часом зустрічаємо чимало прикладів, коли на захист лісів стають самі громади. Зокрема, на Золочівщині люди об'єдналися, щоб зупинити нелегальних лісорубів: у Білому Камені зібрали позачергову сесію сільради і вирішили вирубку зупинити, доки поліція проводить розслідування. На Стрийщині мешканці села Йосиповичі спільно з активістами районної організації ВО "Свобода" повстали проти вирубування і вивезення деревини з місцевого лісу. Понад шістдесят місцевих мешканців заблокували відтинок дороги, щоб не дати виїхати вантажівкам, наповненим цінною деревиною.

Чи залишається осторонь цієї проблеми місцеве самоврядування Львівщини, передусім обласна рада?

Ще в березні 2015 року депутати від ВО "Свобода" зареєстрували проект рішення Львівської обласної ради "Про створення тимчасової контрольної комісії для перевірки стану вирубки лісів у Львівській області та дотримання законності у сфері лісопереробки суб'єктами господарювання всіх форм власності за період 2011-2015 рр.". Кілька разів фракція виносила це питання на розгляд сесії і його з усіх сил блокували інші фракції.

Свободівці вирішили не зупинятися. І вже в новій обласній раді ми зареєстрували схожий проект рішення. Ми пропонуємо створити комісію у складі депутатів усіх фракцій, а в роботі цієї комісії використовувати факти, матеріали та повідомлення представників місцевих громад, природозахисних громадських організацій, ЗМІ, правоохоронних органів, громадян. У підсумку комісія має подати звіт до ради, який очевидно, має послужити матеріалом для правоохоронних органів і врешті дати відповідь на питання: хто насправді причетний до знищення лісів на Львівщині?

Водночас начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека подав до обласної ради проект рішення «Про запровадження механізмів громадського контролю за використанням та відтворенням лісових ресурсів області», який успішно «протягнули» на сесії.

Хоча, на думку фракції ВО «Свобода», голосувати там не було за що – чергова бутафорія з метою продемонструвати начебто «нові методи роботи, відкритість, співпрацю з громадськістю» і т.д.

Про «контроль», а тим паче про «механізми» цього контролю у рішенні навіть натяку нема, а про «громадськість» згадується лише в одному пункті з одинадцяти.

Усі «механізми громадського контролю» зводяться до одного, а саме – розміщення на офіційних сайтах лісокористувачів публічної інформації про окремі аспекти своєї діяльності. Однак обов’язкове розміщення такої інформації на офіційних веб-сайтах й без ініціативи чиновників передбачене Законом України «Про доступ до публічної інформації». Ніякого рішення сесії для цього не потрібно – треба просто виконувати закон.

Доказом того, що автори ініціативи не планують працювати прозоріше, стала реакція на мою поправку до проекту рішення. Йшлося про те, аби лісгоспи інформували громаду про заплановані вирубки, іншу діяльність на сесіях відповідних місцевих рад. Цю невинну пропозицію депутатська більшість заблокувала…

Якою ж була мета запропонованого управлінням лісового господарства рішення?

Видається, що його автори пробують зіграти на випередження – задекларувати, що рада нібито запровадила контроль з боку громадськості за вирубкою лісів. А насправді метою рішення «Про запровадження механізмів громадського контролю за використанням та відтворенням лісових ресурсів області» є убезпечення себе від реального контролю обласної ради та громадськості за вирубкою лісів, який може здійснювати через діяльність тимчасової контрольної комісії та інформування місцевих рад стосовно планів лісокористування.

На мою думку, надання громадам можливості реального впливу на вирубки лісів власне і лякає авторів рішення.

Не важко спрогнозувати, як на наступному засіданні сесії при розгляді питання про створення тимчасової комісії чиновники управління лісового господарства скажуть: «А для чого нам депутатська контрольна комісія? У нас же ж запроваджено громадський контроль. Хіба депутати вищі за громаду, хіба вони не довіряють громадськості?» А депутати з більшості при цьому будуть схвально кивати головами, насправді добре усвідомлюючи, для чого цей сценарій.

Хоча, може, я помиляюся, і обласні обранці справді захочуть зупинити свавілля в лісовій сфері й делегують своїх представників до тимчасової контрольної комісії?

Дізнаємося про це вже на найближчому засіданні ради 1 березня


депутат Львівської обласної ради від ВО «Свобода»

0 коммент.:

Дописати коментар