21 січня 2018

За останні 6000 років зникли більш половини європейських лісів

Більше половини лісів Європи зникли за останні 6000 років в результаті зростання попиту на сільськогосподарські угіддя та використання деревини як джерела палива, повідомляється в дослідженні, проведеному фахівцями Університету Плімута.



Аналіз пилку з більш ніж тисячі різних районів показав, що більше двох третин Центральної та Північної Європи колись були покриті деревами. Сьогодні вони покривають приблизно третину, хоча в західних і прибережних регіонах, включаючи Великобританію та Ірландію, скорочення набагато значніші. У деяких районах площа лісів зменшилася до 10 % і нижче.

Ситуація почала дещо поліпшуватися завдяки відкриттю нових видів палива і методів будівництва, а також екологічним ініціативам, таким як проекти National Forest і Northern Forest, анонсований урядом Великобританії в січні.

«Більшість країн переживають перехідний лісовий період, а Великобританія і Ірландія досягли свого лісового мінімуму близько 200 років тому. Інші країни в Європі ще не дійшли до цієї точки, і в деяких частинах Скандинавії, де немає такої залежності від сільського господарства, як і раніше, переважає ліс. Однак втрата лісу є домінуючою рисою ландшафтної екології Європи в другій половині нинішнього міжльодовикового періоду, що має наслідки для вуглецевого циклу, функціонування екосистем і біорізноманіття», — зазначив провідний автор дослідження Нейл Робертс.

Дослідження, в якому також брали участь фахівці зі Швеції, Німеччини, Франції, Естонії, Швейцарії, було спрямоване на встановлення того, як змінився характер лісів Європи за останні 11 000 років.

Вчені об’єднали три різних методи аналізу даних про пилок, взятого з Європейської палінологічної бази даних, і визначили, що площа лісового покриву збільшилася з 60 % 11 000 років тому до 80 % 6 000 років тому. Проте впровадження сучасних методів ведення сільського господарства в період неоліту викликало поступовий спад, який прискорився до кінця бронзового століття і тривав до сьогоднішнього дня.

За словами професора Робертса, це один з найбільш дивовижних моментів дослідження, так як лісову вирубку можна вважати відносно недавнім явищем, але 20 % лісів Англії зникли до кінця бронзового століття 3000 років тому.

«Близько 8000 років тому білка могла подорожувати по деревах з Лісабона до Москви, не торкаючись землі. Хтось може розглядати втрату лісу як негативне явище, але деякі з наших найбільш цінних місць проживання виникли завдяки звільненню простору від дерев, на місці яких виросла трава і утворилися вересові пустки. До 1940 року багато традиційних методів ведення сільського господарства не завдавали шкоди дикій природі і створювали середовище існування для багатьох істот», — сказав учений, додавши, що отримані дані можуть бути використані для розуміння впливу майбутніх ініціатив у галузі лісового господарства на зміни середовища проживання.

Земля 21.01.2018