С.Г. Вітер, к.б.н. , Національний природний парк "Гом про льшанскіелеса", Харківська область, viter _ stanislav @ ukr . net
Особливо ефективним способом боротьби з короїдом може бути екологічним. Адже завжди легше і дешевше застосовувати ті способи врівноваження екологічної системи, які вже розроблені природою і застосовуються їй в тривалому періоді. Відповідно до моделі Лотки-Вольтерри, відомої в екології ще як система "хижак-жертва", відносини між хижаками і жертвами розвиваються циклічно, тобто спочатку йде спалах розвитку жертви, тобто короїдів, а потім спалах розвитку хижаків-то є птахів і комах-ворогів короїдів, яка гасить спалах короїдів. І так відбувалося мільйони років..На жаль, через те, що лісники завдяки лісогосподарської діяльності значно зменшили кількість комахоїдних птахів, і перш за все дятлів (частина з них-як трипалий і білоспиний взагалі потрапили в Червону книгу), а також стали сприяти розмноженню короїдів шляхом створення соснових монокультур, вони розбалансували лісову екологічну систему. У деяких лісгоспах, що мають значні площі штучно вирощених сосняків, дятли взагалі перестали зустрічатися. Тому лісову екосистему потрібно «підлікувати», збільшивши чисельність природних ворогів короїд-дятлів та інших корисних птахів.
Серед наших птахів, які поїдають короеда, слід назвати лісових птахів, що мають довгий і сильний дзьоб-поползень, піщуха, дятел. Особливу роль відіграють дятли-а саме -трехпалий, желна і великий строкатий. У меншій мірі-білоспинний, середній строкатий і малий строкатий.
Вважається, що в день дятел поїдає до 900 короїдів. Якщо виходити з того, що короїди заселяють сосну "колгоспом", штук по 200 відразу, то один дятел за день може врятувати від короеда 4 дерева, пара дятлів-8 дерев, середня популяція дятлів в кілька десятків птахів-близько 100 дерев за день і - близько 700 дерев за тиждень. А це вже гектари лісу і погашених реальна спалах короеда. Звичайно, життя може внести свої корективи, але порядок цифр зберігається.
Якщо ми говоримо про профілактику спалахів короеда (а не про гасінні "біологічних пожеж" -що завжди неефективно), то потрібно підняти "імунну" систему лісу, повернути йому екологічну здатність чинити опір короїд. А це означає повернути в ліс насамперед дятлів.
На моє прохання к.б.н., зав науковим відділом національного природного парку «Гомільшанські ліси», відомий орнітолог С.Вітер написав спеціальні рекомендації, як лісники можуть не тільки зберегти, але і підняти чисельність дятлів у себе в лісгоспі з метою боротьби з короедами. Тепер справа за малим-за втіленням в життя цих рекомендацій.
В. Борейко
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОХОРОНИ ДЯТЛОВ (PICIFORMES) У ЛІСАХ УКРАЇНИ.
Дятли (Piciformes) - група птахів, яка найбільш чуйно реагує перетворення в лісовій екосистемі, багато видів цих птахів дуже уразливі перед впливом перетворює фактора лісогосподарської діяльності. Це обумовлено і осілістю багатьох видів, і тривалої еволюцією в умовах лісових ландшафтів, що призвела до глибоких і, часто, високо спеціалізованим адаптациям. Два основних «стовпа» екології дятлів - гніздування в дуплах і залежність в харчуванні від комах ксилофагов (а, отже - від наявності певної структури лісу, присутність великої кількості старих дерев і запасів «мертвої деревини») визначають уразливість цих птахів в умовах інтенсивно експлуатованих лісових масивів.
Україна - одна з країн з невеликими, але вельми цінними запасами такого ресурсу, як стройова деревина і сировину для целюлозно-паперової промишленності.Лесопокритость країни наближається до 14% (проти общеевразійского і світових 27%). Незважаючи на те, що за період з 1992 р по 2016 р лісистість України (на відміну від деяких сусідів, наприклад, Російської Федерації) не скоротшала, а, навпаки, спостерігається зростання і вихід на заплановані 17%, проте ліси етойстрани ніяк не можна назвати недоторканими. При збереженні загальних показників лісистості і відновленні здебільшого вирубаних лісів в даний час в Україні спостерігається істотне і повсюдне скорочення частки старих лісів, запасів «мертвої деревини», розширення частки лісових монокультур, про що свідчать численні публікації результатів досліджень, в т.ч. часто відображаються на сайті «Лісівник» (Український лісовод). Такі трансформації не могли не вплинути на таку спеціалізовану групу, як дятли. Біологічне значення дятлів, позитивна і величезна роль в лісовому господарстві на тлі істотного скорочення чисельності і навіть зникнення ряду видів світовій фауни є приводом для розробки спільної програми з охорони цих чудових птахів в лісах України. Дослідження проводили в національному природному парку «Гомільшанські ліси», південна лісостеп, Харківська область України, в період з 2007 по 2017 рр., В степовій зоні Харківської області (заплавні і борові масиви в долині Сіверського Дінця) в 2008 - 2017 рр., А також в Київській області - Южне (за Київським часом) Полісся, в 2016 та 2017 років рр. Використовували методику суцільного обліку / багаторазового картування на пробних площах.
Отримані результати усереднювати в межах однієї природної зони.
Основною метою роботи було визначення умов ведення лісового господарства, при яких буде надано мінімальний вплив на гніздові угруповання дятлів з високою щільністю населення. Результати. Рекомендації по охороні дятлів в лісах України.
1. Щільність дятлів і суцільні рубки.
A) Великий строкатий дятел (Dendrocoposmajor): бор - від 10 до 30 пар / 100 га; нагірна діброва: в середньому - близько 20 пар / 100 га; заплавна діброва - від 30 пар / 100 га, частіше - близько 50 - 70 пар / 100 га; в середньому, ділянка 1 пари становить 2-3 га (охоронна територія навколо гнізда, зона інтенсивного фуражування).
Б) Середній строкатий дятел (D. médius): нагірна діброва - в середньому близько 10 пар / 100 га, чисельність сильно коливається в нестарих дібровах з року в рік; в заплавній діброві - до 50 пар / 100 га; кожна пара займає ділянку, в середньому, 3-5 га.
B) Сивий дятел (Picuscanus), жовна (Dryocopusmartius): B заплавній діброві щільність населення сивого дятла становить 10-20 (до 30) пар / 100 га; в нагірній діброві - до 10 пар / 100 га, в середньому ж 5 пар / ШО га; в бору з добре розвиненим листяним підліском і в суборами - 5 - 10 пар / 100 га; кожна пара займає по 5-10 га; щільність населення желни дуже мінлива - від 6 ділянок на 10000 га в Національному природному парку «Гомільшанські ліси» (Харківська область) до 30 - 40 пар / 10000 га і навіть 117 пар / 10000 га - в Південному Поліссі (Київська область, Дарницький лісопарк і Тетерівський лісгосп). Мінімальний розмір охоронної території і району регулярного фуражування для желни становить 10 га, а загальна площа використовуваних ділянок коливається в межах від 50 до 250 га
Рекомендації з ведення лісового господарства, суцільні рубки.
При проведенні суцільних рубок в певній частині лісового масиву важливо адекватно планувати співвідношення вирубаних і невирубленних ділянок лісу, їх розміри, кількість таких ділянок на певній терріторіі.Імеющіеся у нас дані про щільність і розміри охоронних зон для різних видів дятлів дозволяють зробити наступні інтегровані рекомендації: на 100 га загальної лісової площі рекомендуємо залишати 5 участковнесрубленного лісу, кожен з яких складається з 2 фрагментів (по 5 га кожен, бажані розміри одного фрагмента - 200 м н а 250 м), розділених суцільний рубкою з шириною лісосіки не більше 50м; разом - 50 га невирубленного лісу на 100 га загальної лісової території; це дозволить провести суцільні рубки без істотної зміни чисельності масових і звичайних видів дятлов.Менее оптимальний варіант - зберігати несрубленнимі 5 ділянок, кожен з яких складається лише з 1 кластера площею 9 - 10 га (рекомендовані розміри: 300 м X 300 м, 250 м X 400 м) Важливу залишати по 2-5 великих дерев (усихаючих або сухостійних) посеред суцільних вирубок, особливо - на Горельніков: такі дерева і їх невеликі групи служать своєрідними «кузнями» дятлів, а діяльність птахів по розкриттю шишок хвойних дерев сприяє поширенню насіння і природному відновленню лісу, що особливо актуально на Горельніков в степовій і на півдні лісостепової зони. Наприклад, в досвіді на місці проходження низової пожежі, що призвів до випадання лісу в 67 кварталі Задонецького бору (Національний природний парк «Гомільшанські ліси») були залишені великі живі і всохлі екземпляри сосни (кількість дерев дорівнює 9) посеред і по околиці зони ураження (площадьтакой зони 1,5 га). Протягом 3 років діяльність дятлів на таких «кузнях» привела до формування куртин сосни, які покрили близько 35% території Горельніков ( «Літопис природи» НПП «Гомільшанські ліси» за 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 рр.). Розширення ділянок, зайнятих молодими соснами, триває і надалі.
2. Мінімальний вік лісу, необхідний для досягнення оптимальної щільності населення звичайних / масових видів дятлів (показники щільності - див. П.1), в умовах лісостепової зони, Харківська область:
а) великий строкатий дятел: бор - 50 років, нагірна діброва насіннєвого походження - 40 років, нагірна діброва порослевогопроісхожденія - 60 років, заплавна діброва змішаного походження - 50 років (з домішкою осики / вільхи / берези - від 40 років), березові / вільхові осикові ліси - 30 років, бор з березово-осикової суборь - 40 років (вік як сосни, так і супутніх порід), плантації швидко зростаючі тополевнікі - 20 -25 років;
б) середній строкатий дятел: заплавні діброви насіннєві та змішаного походження - 60 років, нагірна діброва насіннєвого походження - 70 років, нагірна діброва порослевого походження - 80 років;
в) сивий дятел: вільхові заболочені ліси - від 40 років, діброва заплавна змішаного і насіннєвого походження - 50 років, нагірна діброва насіннєвого походження - від 60 років, нагірна діброва порослевого походження - від 70 років (бажана домішка пріспевающіх і стиглих лип / осик) ; березові і осикові лісу / кілки - вік не має значення, більш важливий фактор - діаметр стовбура (27 см і більше).
3. Особливо значимі біотопи для охорони дятлів - стації переживання, «популяційні» ядра - найбільш щільні гніздові группіровкі.В таких биотопах слід відмовитися від проведення всіх "видів суцільних, узколесосечних, поступальних рубок (головного користування, санітарні, переформування, лісовідновлювальних, ландшафтні, інші види рубок).
До особливо значущим біотопів можна віднести території, де сумарна щільність населення трьох масових для всієї території України осілих лісових видів дятлів складає більше 50 пар / 100 га (при мінімальному розмірі ділянки пари в 2 га - у великого строкатого дятла):
- заплавні діброви і вязовнікі;
- заплавні і балкові (в нагірній діброві і байраках) осичняки і Ольсен;
- осикові / березові / вільхові кілки посеред піщаних терас (як вбора, так і в піщаних степових ландшафтах);
- липняки віком 60 років і більше;
-дубрави нагірні і байрачні віком 120 років і більше (незалежно від походження);
- байрачні діброви площею менше 100 га, незалежно від віку і походження (порослеві / насіннєві);
- суборами дубові з домішкою берези / осики / вільхи, віком від 40 років;
- в лісостеповій та степовій зонах - суборами березові і березово-осикові (в т.ч. з домішкою вільхи), віком від 40 років;
- бори віком від 100 років;
- вербові ліси і рідколісся віком 50 років і старше;
- тополеві лісу і посадки уздовж русел річок, віком від 50 років;
- букові ліси віком від 120 років;
- ялинові і змішані ліси з участю ялини більше 30% в древостое, ялицево-дубові олігодомінантние змішані ліси, вік 100 років і більше;
- грабові ліси і змішані за участю граба більш 1/3 в древостое, вік грабів - від 60 років;
- фрагменти природних (і близьких до них) лісів в межах міст і населених пунктів міського типу (лісопаркова зона).
В цілому ж - в межах України - найбільш різноманітна фауна дятлових птахів в старих горішніх дібровах лісостепової зони, в заплавних дібровах, старих топольово-вербових лісах і вільшняк річкових заплав (переважно лісостепової зони), старих суборь з великими включеннями кластерів заболоченого лісу в Поліссі, а також в старих ялинових і ялицево-букових лісах Карпат.
4. Підживлення: при встановленні снігового покриву від 20 см, терміном на 10 днів більше; насіння сосни, ялини, кедрової сосни, соняшнику, арахісу, горіхи, ягоди горобини, смородини, чорниці, шматочки м'яса, комах (личинки борошняного хрущака, таргани, цвіркуни, інше). Актуальність даного заходу незначна і має сенс лише в украй екстремальних випадках, коли високий сніговий покрив супроводжується сильними і тривалими морозами (з середньодобовими значеннями температури, що наближаються до 20 градусів Цельсія) або коли спостерігається сильне і тривале (5 днів і більше) обмерзання (полій) . Такі заходи більш доречні в молодих лісах, лісопаркових зонах і повинні мати під собою постійну основу на весь період дії несприятливого фактора.
5. Строки проведення рубок в лісах: рекомендований період сезону тиші для великого строкатого дятла, середнього строкатого дятла, желни і сивого дятла - з 15.02 по 15.06.
6. Обмеження швидкості руху транспортних засобів на автотрасах з твердим покриттям і грунтових дорогах на період вильоту молодих птахів: з 10.06 по 15.08, максимальна швидкість руху транспортних засобів 40 км / год; зона обмеження - все лісові масиви, а також 1-км буфернаязона навколо лісів.
7. Охорона червонокнижних видів дятлів.
У місцях проживання рідкісних видів дятлів, занесених в «Червону книгу України» ( «Червона книга України», 2009) необхідно створювати охоронні зони, мета яких - забезпечити збереження гніздового і, значною мірою, кормового біотопу того чи іншого виду.
A) Зелений дятел (Picusviridis): лісові виділю, в межах яких зазначено гніздування даного виду, слід оголошувати охоронними зонами; мінімальний розмір охоронної зони 20 га. У разі, якщо площа виділу, в якому відзначені гніздяться птахи, менш 20 га, необхідно додати частину сусіднього виділу, щоб довести необхідну площу до 20 га, пріоритетні (в якості додаткової охоронної зони) ділянки старого лісу, а також ділянки з зімкнути крон ( повнотою деревостану) від 0,4 до 0,7. Режим ведення лісового господарства в межах охоронної зони: сезон тиші - з 1 квітня по 1 липня, заборонено проведення ВСІХ видів вибіркових, узколесосечних, поступальних і суцільних рубок, за винятком розчищення доріг / просік / туристичних маршрутів і екологічних стежок.
5) Трипалий дятел (Picoidestridactylus): рекомендації - аналогічні таким для зеленого дятла; мінімальний розмір охоронної зони - 20 га; при необхідності приєднання до невеликого охороняється виділу (площа якого менше 20 га) частини сусіднього великого виділу віддавати переваги сосновим і змішаним, а також ялиновим масивів віком понад 80 років. Режим ведення лісового господарства в межах охоронної зони: дозволено проведення рубок догляду, проріджування, вибіркові санітарні рубки; сезон тиші - з 15 лютого по 15 червня; при проведенні вибіркових санітарних рубок в межах охоронної зони заборонено вилучення сухостійних і всихають дерев з діаметром стовбура 40 см і більше.
B) білоспинний дятел (Dendrocoposleucotos): рекомендації - аналогічні таким для зеленого дятла, однак мінімальний розмір охоронної зони повинен становити не менше 30 га; при необхідності додати до невеликого охороняється виділу (площа якого менше 30 га) частину сусіднього великого виділу перевагу віддавати березовим або осиковим масивів віком: для берези - 50 років, для вільхи - 55 лет.Режім ведення лісового господарства в межах охоронної зони: заборонено вилучення осик , вільхи, берези (незалежно від стану і віку дерев); сезон тиші - з 15.02 по 15.06.
Вкрай негативним фактором (переважно - в радянський період) в недавньому минулому було застосування інсектицидів в лісовому господарстві. Зрідка такі випадки повторюються і в сьогоденні. Слід категорично уникати застосування гостро токсичних хімікатів (інсектициди, пестициди) як в лісах, так і в межах, як мінімум, 10-кілометровій зоні агроландшафтів, що примикають до лісових масивів.
8. Розширення мережі ООПТ, зміна режиму ведення лісового господарства в ООПТ всіх типів. В даний час лише 4,6% території України включено в систему природно-заповідного фонду.
Дуже часто режим території дотриманий лише на папері, на практиці ж навіть в національних природних парках і деяких заповідниках продовжують проводити суцільні рубки: за даними еколога В.Є. Борейко, щорічно вирубують близько 1.1% загальної площі заповідних лісів України. Для ефективної охорони лісових екосистем країни необхідно включити в систему ООПТ не менше 30% лісовкриті територій, повністю заборонивши в їх межах всі види суцільних, поступальних і узколесосечних рубок.
9. Організація моніторингу дятлів в об'єктах ПЗФ України, лісгоспах. Важливим фактором поліпшення ситуації з охороною цих птахів є поінформованість співробітників ПЗФ і лісгоспів, міських управлінь, відповідальних за підтримку санітарного стану зелених насаджень. Моніторинг видового складу і чисельності дятлів в лісах України дозволить своєчасно реагувати на негативні тренди і, відповідно, підвищить шанси вчасно звернути увагу на потенційні негативні фактори, своєчасно відреагувати на такі.
0 коммент.:
Дописати коментар