заявляє Благодійна організація "Благодійний фонд Дніпровського району м. Києва "Київський еколого-культурний центр" на російському сайті про те, що кожен мисливець-є браконьєр, або чинний, але поки не затриманий, або потенційний.
Справа в тому, що практично всі мисливці-це вкрай неосвічені і безграмотні в правовому і екологічному значенні люди. Якщо раніше для того, щоб вступити в товариство мисливців, потрібно було здати хоч якийсь іспит (і не склав іспит міг не потрапити в мисливці), то зараз в товариство мисливців може вступити кожен, лише плати членські внески.
В результаті практично всі мисливці не можуть відрізнити червонокнижних тварин від мисливських і стріляють занесених до Червоної книги. Особливо це відноситься до птахів-качках і куликам, частина з яких занесена в Червону книгу, і види яких мисливці просто не в змозі відрізнити один від одного. Так в Червону книгу України внесено 10 видів качок і 11 видів куликів (1). Крім цього, частина куликів занесена до Бернської конвенції, на яких також можна полювати (це, в першу чергу, різні малопримітного плавунци і пісочники) (2) Причому цих птахів не вміють відрізняти також і єгеря, як правило також не мають біологічної освіти. В результаті всі ці рідкісні і заборонені до полювання види потрапляють під рушницю мисливців-браконьєрів. За даними одеського орнітолога І.Щеголева, за одні мисливський сезон на півдні України мисливцями знищується 500-700 червонокнижних тварин (2). За даними того ж І.Щеголева практика пострілу по всьому що летить властива 70% мисливців (2).
Масові порушення природоохоронного законодавства властиві практично всім без винятку і приватним мисливським господарствам, де все поставлено на надання платних послуг мисливцям. Тільки в 2018 р Державною екологічною інспекцією України у об'єктах природно-заповідного фонду було демонтовано 350 мисливських вишок, незаконно там перебувають (3). Тільки за один мисливський сезон з них незаконно могли полювати десятки тисяч мисливців, які не вважали себе браконьєрами. Як правило, ці незаконні мисливські вишки належали приватним мисливським господарствам, роками здійснювали в об'єктах ПЗФ незаконне полювання. Наприклад, в Міжріченському регіональному ландшафтному парку десяток приватних мисливських господарств проводила незаконну полювання 9 років поспіль, маючи в парку близько десяти незаконних мисливських вишок (6).
Масові порушення природоохоронного та мисливського законодавства відбуваються в приватних мисливських господарствах і при полюванні на копитних, причому про це пишуть навіть самі мисливці на своїх сайтах https://www.uahunter.com.ua/dazhe-pri-nalichii-litsenzii-mozhno-popast -na-nezakonuyu-okhotu.html
По-перше, практично скрізь традиційним стало незаконно вбивати на одну ліцензію відразу кілька копитних (причому мисливці, які приїхали на полювання в приватне мисливське господарство навіть можуть не знати, що з волі єгерів цього господарства вони встали співучасниками браконьєрства) (4).
По-друге, незаконний відстріл під виглядом «пересортиці». «Пересортиця» - підмена одного виду іншим -дуже часте явище в сучасному мисливському господарстві України. Єгері нерідко пропонують приїхали в мисливське господарство мисливцям добути інший вид копитного замість того, що записаний в ліцензії. Замість кабана- кілька козуль, замість оленя-лося. При цьому не береться до уваги той факт, що ліцензія видається на конкретний вид копитного, а не на «зверокілограмми». Так, 18 листопада 2000 року в одному з мисливських господарств за ліцензією на кабана були незаконно здобуті, з відома керівництва даного мисливського господарства, лосеня і косуля (4).
По-третє, незаконний відстріл під виглядом «перестріл». «Перестелити» -це випадковий відсріл звіра, на якого немає ліцензії під час офіційної полювання. Як правило, ніякі документи на незаконно добутого шляхом перестріл лося або іншого копитного під час полювання не заповнюються. У кращому випадку мисливцями, які допустили перестріл, виставляється єгерю могорич (4).
По-четверте, фальшиві ліцензії на лосів. Якщо аферисти навчилися підробляти грошові знаки, то підробити бланки ліценції не складає особливих труднощів. Наприклад, як пише В.Ніжнік, в 1999р. подібні фальшиві ліцензії були виявлені в Чернігівській області оперативною групою Держекоінспекції України. Однак нерідко спритні єгеря просто показують мисливцям будь офіційні папери, наприклад, путівки в охотхозяйства, видаючи їх за ліцензії. В.Ніжнік наводить випадок, коли один пройдисвіт з поліської глибинки, показуючи мисливцям липову ліцензію, і збираючи з них 200 у.о., потім водив мисливців на лосів в Чорнобильську зону (4).
На думку В. Нижника, «в Україні під прикриттям ліцензній і з відома охотпользователей щорічно незаконно відстрілюються тисячі парнокопитних тварин» (4).
Таким чином, в даний час в Україні існує практично повністю браконьєрське система ведення мисливського господарства, в якій першу скрипку грають приватні мисливські господарства, які є холуйській прокладкою в українській олігархічній системі. І якщо до цього додати кричущу правову і екологічну безграмотність пересічних мисливців, відсутність державного контролю за веденням мисливського господарства, то виходить, що будучи мисливцем в Україні, неможливо не стати браконьєром.
література
- Червона книга України. Тваринний світ. 2009, К., Глобалконсалтінг, 600 стор.
- Борейко В.Є., 2008, Етика і практика охорони біоразнооразія, К .. КЕКЦ, 360 стор.
- За минули рік демонтовано 350 незаконних Мисливських веж в заповідніках, https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/2616500-za-minulij-rik-demontovano-350-nezakonnih-mislivskih-vez-v-zapovidnikah.html
- Борейко В.Є., Чому слід заборонити полювання на лося в Україні. Нові аргументи, http://ecoethics.ru/pochemu-sleduet-zapretit-ohotu-na-losya-v-ukraine-novyie-argumentyi/
- Конвенція про охорону дикої фауни і флори природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція)
- Борейко В, Як лісники і мисливці варварськи знищують Міжрічинський регіональний ландшафтний парк. Тому потрібно садити не ліс, а лісників, http://ecoethics.ru/kak-lesniki-i-ohotniki-varvarski-unichtozhayut-mezhrechenskiy-regionalnyiy-landshaftnyiy-park-poetomu-nuzhno-sadit-ne-les-a-lesnikov /
0 коммент.:
Дописати коментар