08 лютого 2020
Кліматично нейтральний статус
Презентація нової концепції розвитку енергетичної галузі країни відбулася в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України.
Документ, представлений 21 січня, передбачає повну відмову від вугілля, частково від атомної енергетики і досягнення кліматично нейтрального статусу.
Затвердити таку концепцію у відомстві планують до кінця першого кварталу цього року.
«Це нова логіка двох важливих питань в Україні – екологія, яку я ставлю тут на перше місце, і українська енергетика, – заявив очільник міністерства Олексій Оржель на початку презентації. – Останнім часом цей тренд є світовим. Дійсно, енергетика дуже часто долучається до інших, часто й екологічних міністерств у світі. Останній приклад – це Міністерство клімату у Польщі. Там пріоритетом передбачається боротьба зі змінами клімату, екологізація енергетики. А також важливим елементом є те, що ми маємо побачити новий зміст і нову логіку розвитку енергетики із пріоритетом екології».
Олексій Оржель зазначив, що у розробці проєкту Концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року застосовані найпрогресивніші підходи, які беруться за основу під час створення стратегічних документів в енергетиці у провідних міжнародних організаціях, зокрема, у Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА).
«Для наших європейських партнерів є новий пріоритет – Green Deal – і якщо ми не відповідатимемо цій логіці, нам буде важче говорити з ними, оскільки європейці обрали інший шлях», – пояснив міністр.
Європейські підходи, узяті на озброєння новоствореним міністерством, передбачають багатофакторне економіко-математичне моделювання. Головні індикатори, які Мінекоенерго ставить до виконання відповідно до Концепції, полягають у кількох взаємопов’язаних сферах, а саме – енергоефективність, збільшення частки відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), зменшення частки добувних галузей, перехід до циклічної економіки та зменшення відходів, зменшення атомної генерації зі сталим збереженням гідроенергетики, відкриті сучасні енергетичні ринки та інтеграція енергетичних ринків України з європейськими.
Як наслідок впровадження Концепції у життя, Україна може повністю відмовитися від вугільної генерації вже до 2050 року, а частка ВДЕ сягне 70%.
«У нас є оцінки, різні графіки і сценарії реалізації цієї цифри, але найголовнішим є те, що цей розвиток має бути економічно обґрунтованим, – пояснив Оржель, маючи на увазі ВДЕ, і додав: – у мене є сподівання, і я впевнений, що це станеться раніше, з урахуванням тих викликів і проблем, які нині несе цей напрямок». За його словами, у міністерстві прогнозують, що рівень атомної електроенергії до 2050 року становитиме 20–25% унаслідок розвитку ВДЕ. Натомість нові атомні потужності можуть будуватися за технологією малих ядерних реакторів.
У Концепції також не планується збільшення обсягів генерації електроенергії. Згідно з нею, саме за рахунок впровадження енергоефективності постачання первинної енергії має знизитись на 44% у порівнянні з 2015 роком.
«Згідно з Концепцією, головним індикатором ми ставимо енергоефективність. Найкраща одиниця енергії – це та, котра не була вироблена, вона найекологічніша. Кожна гривня, вкладена в енергоефективність, це розвиток малого та середнього бізнесу, це другий пріоритет після інфраструктурних проєктів діючого Уряду, який закладений у програму»,– зазначив міністр.
За розрахунками його відомства, також для переходу України до кліматично-нейтральної економіки (тобто досягнення нульового рівня викидів парникових газів) до 2070 року необхідно щорічно забезпечувати залучення інвестицій у середньому до 5% ВВП.
«Ми говоримо про всі інвестиції, не лише про державне фінансування, – пояснив у своєму виступі заступник міністра Сергій Масліченко. – Будуть інвестиції за рахунок приватного сектору, домогосподарства встановлюватимуть панелі, бізнес встановлюватиме генерацію або вкладатиме кошти в енергоефективність. А роль держави – заохочувати такі інвестиції».
Він також зауважив: «У фіналі ми повинні вийти на показник 50% економії. Це також дозволить зменшити імпорт енергоресурсів у три рази, а в перспективі взагалі відмовитися від природного газу».
За словами Сергія Масліченка, важливе соціальне сприйняття цих змін: «Ми переконані, що ці зміни дозволять зменшити енергетичну бідність, створити нові індустрії, робочі місця, все це вплине на зростання доходів, добробут, а головне – здоров’я».
Відповідаючи на запитання під час пресконференції щодо стимулів, котрі спричинять відмову інвесторів від вугільної генерації, Олексій Оржель наголосив, що це мають бути суто ринкові причини. Тобто до 2050 року генерація інших видів електроенергії має стати вигіднішою. За його словами, нині навіть без «зеленого тарифу» інвестиції у ВДЕ вигідніші, ніж у традиційні.
Міністр закликав громадськість та експертне середовище активніше долучатися до обговорення проєкту Концепції та надавати пропозиції. Документ буде постійно змінюватися відповідно до зауважень громадськості та економічних реалій.
Проєкт Концепції опубліковано на веб-сайті міністерства для обговорення та надання пропозицій.
Віталій ГОПКАЛО,
Газета “Природа і суспільство”
0 коммент.:
Дописати коментар