Відповідальність за незаконну рубку дерев.
Державне агентство лісових ресурсів України інформує про розміри штрафних санкцій при здійсненні незаконної рубки дерев.
Правопорушник, який здійснив незаконну рубку дерев, сплачує:
– розмір шкоди, заподіяної лісу (такси зазначені у главі І);
– адміністративний штраф (розміри штрафів зазначені у главі ІІ).
Правоохоронні органи визначають кваліфікацію злочину та можливе настання кримінальної відповідальності (розміри зазначені у главі ІІІ).
Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).
Правопорушником вважається особа, яка здійснює незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях; перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників.
Приклади
Якщо лісопорушник зрубав п’ять дерев діаметром пенька 30 см, то йому вже загрожуватиме кримінальна відповідальність (крім високих штрафів, можливе позбавлення волі до 3-х років).
Як визначається?
Шкода лісу (такси у главі І) становитиме 4447,76 грн * 5 дерев діаметром пенька 30 см = 22238,8 гривень. Ця сума більша за визначену законодавством істотну шкоду, при якій наступає кримінальна відповідальність (від 21020 грн).
Якщо правопорушник зрубав 15 дерев діаметром пенька 30 см, то це вже може кваліфікуватися як тяжкі наслідки (карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років).
Як визначається?
Шкода лісу (такси у главі І) становитиме 4447,76 грн * 15 дерев діаметром пенька 30 см = 66716,4 гривень. Ця сума більша за визначену законодавством, за якою вважаються тяжкі наслідки (від 63 тис. грн).
І. Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу (рис. 1)
ІІ. Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка.
Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти (510–1020 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот (2550–5100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти до дев’яноста (1020–1530 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шестисот до дев’ятисот (10200–15300 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 651. Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень.
Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти (510–765 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шістдесяти до дев’яноста (1020–1530 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ІІІ. Кримінальний кодекс України
Стаття 246. Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу.
1. Незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, – карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000–25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
3. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, – караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500–34000 грн) або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
Примітка*
1. У цій статті істотною шкодою вважається така шкода, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів
2. У цій статті тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
*Коментар щодо розрахунку істотної шкоди та тяжких наслідків
Неоподатковуваний мінімум доходів громадян, вказаний в диспозиції норм для настання адміністративної та кримінальної відповідальності, дорівнює 1/2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року.
Оскільки з 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатної особи з розрахунку на місяць становить 2102 грн, то в 2020 році для кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень застосовується сума в 1051 грн.
Таким чином, відповідно до примітки статті 246 Кримінального кодексу України шкода вважається істотною, якщо шкода у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян – тобто від 21020 грн (1051 грн * 20 раз).
Тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян – тобто від 63060 грн (1051 грн * 60 раз).
Газета “Природа і суспільство”
0 коммент.:
Дописати коментар