22 січня 2017

Як закарпатці хоснують використані новорічні ялинки

20 січня завершився цикл новорічно-різдвяних свят. Головний символ зимових празників – ялинка – своє відслужила, тому господарі знімають з неї іграшки, гірлянди. Штучну пакують до коробки до наступного року, а живу викидають як непотріб. Проте новорічна красуня ще може згодитися. Приміром, для зміцнення здоров’я, городникам, садівникам, у побуті.



Заступник Перечинського міського голови Любов Крижановська на своїй сторінці у Фейсбуці звернулася до перечинців з проханням «Поставити ялинки біля майданчиків для збору сміття, а якщо майданчиків нема, то біля своїх дворогосподарств, щоб працівники КП «Комунальник» змогли забрати їх та в подальшому подрібнити і використати для опалення адмінбудівлі».

Активний користувач соцмережі, невропатолог Перечинської райлікарні Василь Готрович зауважив, що «хороші господарі ніколи не викидали ялинку зі своєї оселі, казали, що це не валовшно (не годиться), а робили з них троякі колотівки: маленькі для затовки квасолі та гороху, середущі для затовки картоплі, а великі для затовки їжі для поросят та іншої худоби. Залишки спалювали на городах».

Кореспондент «Карпатського об’єктива» розпитала закарпатців, як вони хоснують використані ялинки.

– Ялинкова хвоя містить багато корисних для здоров’я речовин, тому її використовую для лікування різних захворювань, – розповіла ужгородка Людмила Вікторівна. – Сухі гілочки зберігаю у паперовому пакеті. При бронхіті чи застуді роблю хвойні інгаляції. Беру декілька гілок, кладу їх до каструлі, заливаю окропом. Накриваюся рушником і вдихаю пару, що виходить від хвої. Після такої процедури, яка триває 10-15 хвилин, уся квартира пахне свіжістю, лісом.

Світлана з Чопа любить приймати хвойні ванни.

– Хвойні ванни знімають біль при ревматизмі і хворобах суглобів. А також заспокоюють, зміцнюють серце, додають сил та бадьорості. Для себе, любимої, завжди викрою тих півгодини, аби зробити відмінний натуральний відвар та поніжитися у ванні, – зізнається жінка.

За допомогою хвої городники захищають рослини від комах-шкідників та холоду. Родина Поповичів з Іршавщини поділилася досвідом: «Коли висаджуємо овочі на грядці, то у лунку кидаємо жменю хвої. Восени укриваємо грядки з часником гілками ялиці».

– Гілочки ялинки відмінно підходять як еліксир для кімнатних квітів, – каже Наталія з Мукачева. – Подрібнюю їх, ставлю у трилітрову банку, заливаю окропом і даю настояти три-чотири дні. Цією хвойною водою поливаю квіти у вазонах, завдяки чому вони добре ростуть.


Тетяна Грицищук
«Карпатський об’єктив»
Опубліковано: 21.01.2017 - 22:06

0 коммент.:

Дописати коментар