01 грудня 2017

Лісове господарство: що зміниться після реформування галузі


У містах України на протести вийшли лісівники. Причина - нова стратегія реформування лісового господарства країни. Мітингувальники впевнені - документ передбачає приватизацію лісів і ліквідацію лісгоспів. Але в профільному міністерстві запевняють - це геть не так. Що це - конфлікт чи непорозуміння - розбиралися наші журналісти.

Андрій Хомачук показує підшефну йому ділянку Дахнівського лісництва. Більше 4-х тисяч гектарів - майже у межах Черкас, людей завжди - багато. Тому доводиться і сміття за відпочивальниками прибирати, і стежити, щоб насадження не ламали. Але, схоже, незабаром робити це буде - нікому. Нова стратегія лісового господарства - передбачає лісництва - поскорочувати, а самі ліси - передати у тимчасове приватне користування.

"Даній сосні рік, а за спиною сосни по 70-80 років. Це потрібно не одне покоління щоб виростити таку сосну. Приватник не буде робити тої роботи, яку ми робимо", - переконаний Андрій Хоманчук, лісничий Дахнівського лісництва.

Обурені лісники вийшли на акції в багатьох містах України. Черкаські кажуть: лісгоспи, які не будуть ліквідовані, - підпорядковуватимуться лише Києву.

"Це буде централізація всіх наших підприємств, всі надходження до місцевих бюджетів будуть надходити до Київської казни!", - говорить Микола Опанасюк, голова Черкаської обласної організації профспілки працівників лісового господарства.

Чимало сіл та містечок в області живуть тільки за рахунок державних лісгоспів. Тому лісників підтримали і чиновники. А депутати облради ухвалили звернення з проханням - переглянути стратегію.

В Ужгороді - лісників непокоїть те саме. Кажуть - їм загрожують звільнення, лісгоспи закриють, і хто буде господарем лісу - невідомо.

"Ліквідація усіх лісгоспів і створення на їхній базі одного великого концерну. Втратиться контроль над лісами району", - переконаний Василь Кий, директор Ужгородського держлісгоспу.

У селі Кам'яниця дитсадок і школу обігрівають дровами. Тут встановлені 24 грубки. На вулиці - мінус три, а діти на уроках - сидять у майках.

"Це садочки, школи ми перейшли, багато шкіл великих ми перевели на твердопаливні котли. Тому і забезпечення дров іде з нашого Держлігоспу", - розповідає Руслан Чорнак, голова Ужгородської райради.

Лісгосп у Кам'яниці забезпечує роботою півсотні жителів. А ще - сплачує податки до місцевого бюджету.

"Ми поремонтували дорогу, зробили вуличне освітлення, уже 4 рік нам не поступає у бюджет. На сьогоднішній день це 407 тисяч податку плати за ліс", - говорить Марія Коваль, Кам'яницький сільський голова.

У Міністерстві аграрної політики визнають: незаконне вирубування - одна з найбільших проблем галузі. А це означає - потрібні реформи. Ось тільки ні про яку ліквідацію лісництв, звільнення працівників і скорочення їхніх зарплат - мова не йде. Так само, як і про приватизацію лісів.

"Ми пропонуємо суттєво розширити повноваження лісового агентства і розповсюдити їх юрисдикцію на всі ліси, не тільки на державні. Жодного слова про передачу лісів в приватну власність, концессію, або інший спосіб відхід держави від управління держави лісовим фондом у стратегії не йдеться. Жодного", - запевняє Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України.

Остаточно стратегія ще не затверджена, кажуть у Міністерстві. І обіцяють дослухатися до пропозицій лісників і чиновників на місцях.

01 декабря 2017 10:45

0 коммент.:

Дописати коментар