Мораторій на вивіз лісу-кругляка сприяв експорту готової переробленої продукції
Верховна Рада дозволила експорт дров з України. Відповідна заборона терміном на 8 років була виключена із закону про боротьбу з контрабандою лісу. Раніше Петро Порошенко ветував документ із зазначенням, що запропонована норма суперечить міжнародним зобов'язанням України. Закон передбачає збільшення об'єму річної заготовки лісоматеріалів з 20 млн кубічних метрів до 25 млн. Про це – у сюжеті Радіо НВ.
У Кримінальному кодексі України буде нова стаття про незаконне вивезення лісоматеріалів, зокрема необроблених, цінних пиломатеріалів та рідкісних порід дерев. Контрабанда всіх цих товарів тягнутиме відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років.
Покарання за незаконну вирубку і контрабанду
Якщо людина скоїла подібний злочин не вперше або у великому розмірі, їй загрожуватиме від 5 до 10 років, з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років та з конфіскацією майна. Раніше за незаконне знищено лісу було передбачало штраф 850-1700 грн або арешт до півроку. Оновлена стаття передбачає покарання не тільки за вирубку лісу, а й за незаконне перевезення, зберігання чи збут лісу.
Оновлений закон передбачає покарання й за незаконне перевезення, зберігання чи збут лісу
Водночас нардеп від Радикальної партії Віктор Галасюк повідомив: щорічно з України в ЄС вивозиться півмільйона тонн лісу-кругляка під виглядом дров. Україна перетворилася на сировинний придаток розвинених країн і донора робочих кадрів.
Раніше ухвалений мораторій на вивіз лісу-кругляка сприяв двократному зростанню інвестицій у сферу деревообробки. Експорт готової переробленої продукції збільшився на 4 млрд грн. Це додаткові півмільярда грн до бюджету, наголосив депутат.
Мораторій
Україна стала лідером з незаконної вирубки лісу і незаконного вивезення необробленої деревини в Європу, тобто кругляка. Нещодавно результати свого розслідування оприлюднила британська неурядова організація Earthsight, що вивчає проблеми незаконної вирубки лісів по всьому світу. Протягом 4 років експорт деревини в країни ЄС зріс на 75%. У грошах - понад мільярд євро лише в 2017 році.
Дивіться такожУкраїна має зобов’язання в рамках СОТ, Зони вільної торгівлі та інших угод. Однак у системі міжнародного торговельного права можливі винятки. Таким винятком був мораторій, повідомив експерт у сфері міжнародної торгівлі громадської організації Центр розвитку ринкової економіки Ігор Гужва.
Що відбувається з українським лісом. Про що не розповіли в звіті Earthsight
Не було б мораторію, був би офіційний експорт на мільйони кубів, продовжує експерт. А це означає, відтік сировини в необробленому вигляді, відтік робочої сили і, відповідно, інвестицій з України.
“Для того, щоб заробити 100 млн доларів, нам треба сотні ешелонів деревини. Якщо ми тут зробимо дощечку, то лісу споживатиметься набагато менше. Готова продукція - це уже тисячі доларів у порівняні з продажем необробленої деревини”, - сказав Гужва.
Мораторій на експорт лісу-кругляка в ЄС не вирішив питання вирубки лісу, розповів експерт Реанімаційного пакету реформ Дмитро Ливч. Більше того, збільшилася кількість тіньових схем, унаслідок чого держава недоотримала 87 млн доларів у 2015 році, и 257 млн доларів державних надходжень у минулому році.
Дивіться такожПроблему можна було б вирішити компромісно: більшу частину лісу продавати на прозорих умовах українським виробникам, решту відправляти на експорт, знявши мораторій. Утім, на сьогодні є монополія лісгоспів на вирубку і продаж. Якщо ці процедури будуть прозорі, це можливо. Але є ще низка бар’єрів, що стримують розвиток галузі, каже фахівець.
Україна в сотні разів занизила дані щодо експорту лісу до ЄС
У липні 2015 року президент Петро Порошенко підписав закон про мораторій на експорт лісу. Він запроваджений строком на десять років.
Сьогодні 12:43
0 коммент.:
Дописати коментар