Depo.
Сповна насолодившись соковитими плодами літа, полтавці з нетерпінням чекають на грибний сезон. Ходити на тихе полювання можна у будь-яку пору року, адже на ріст грибів першочергово впливають такі фактори, як температура та вологість повітря, а не, власне, сезон. Навіть взимку можна натрапити на вішанки і зимові опеньки.
Найменш плодовитим на гриби сезоном є початок весни. Вже з квітня по травень у лісах подекуди трапляються підберезники. Більшість грибів починають "прокидатись" з літа - наприкінці червня, протягом семи-десяти днів, у лісових хащах можна надибати підберезники, сироїжки, опеньки, лисички та печериці. А от в середині липня, коли земля достатньо прогрівається, близько двох тижнів можна "полювати" на підберезники, печериці, лисички та підосичники.
Найврожайнішою порою вважають кінець серпня і першу половину вересня, адже завдяки тривалим дощам підвищується вологість грунту, а температура повітря починає знижуватися. Саме в цей сезон гриби проростають цілими сім'ями чи не з-під кожного пня.
Найпоширенішими в Україні є лисички, чорні грузді, польські гриби та маслюки.
А справжнім трофеєм вважається м'ясистий білий гриб, форма капелюшка якого може сягати 25 сантиметрів, а висота ніжки - близько 20.
Досвідчена грибниця з Полтави Ліана Одарюк розповіла, що збирати дари лісу краще зрання, адже саме в цей період доби, коли повітря насичене вологою, вони є особливо соковитими та корисними. Окрім того, шукати гриби вранці краще для ока, та й прийшовши до лісу по обіді є великий ризик залишитись без врожаю через "конкурентів".
Також полтавка поділилась найгрибнішими місцями, які встигла відвідати за понад десять років походів. За словами Одарюк, найбільше грибів їй вдалося віднайти на території селищ Собківка та Мала Перещепина Новосанжарського району Полтавщини.
Серед місцевих грибників користуються популярністю і села неподалік Полтави, а саме Лукищина, Головач, Марківка, Клюшники, Цибулі, Яцинова Слобідка та Кованьківка.
Є серед полтавців і початківці, які цього року вперше вийшли на лісове "полювання". Наприклад, 25-річна Альона Сучкова розповіла, що перед походом ретельно збирала інформацію на просторах інтернету та йшла до лісу з фотографіями всіх небезпечних для вживання грибів, аби не привезти додому кошик, повний блідих поганок та мухоморів.
Восени минулого року на Полтавщині зафіксували багато випадків отруєннядикорослими грибами. Найбільшу кількість госпіталізованих зафіксували у Кременчуці, у зв'язку з чим місцева влада навіть заборонила продаж грибів на стихійних ринках, а порушників одразу притягали до адміністративної відповідальності.
Аби вберегти себе та рідних від такої небезпеки, перед початком сезону слід навчитись відрізняти неїстівні та навіть смертельно небезпечні для здоров'я гриби. За даними Міністерства охорони здоров'я, більшість смертельних випадків отруєння грибами відбувається після вживання в їжу блідих поганок. Серед інших "ворогів" в українських лісах ростуть мухомори, сатанинські гриби, іноцибе, ентолома отруйна, несправжні опеньки та жовчний гриб.
Аби не сплутати їстівні гриби з отруйними, слід знати декілька основних вирізняючих прикмет. Зокрема, бліда поганка вдало маскується під сироїжки та печериці, але її можна впізнати з допомогою "яєчка" в основі ніжки. А отруйний мухомор схожий на їстівного мухомора червоніючого, проте їх можна розрізнити за кольором м'якоті: у отруйного вона біла, а у червоніючого - рожева.
"Двійником" білого гриба вважається жовчний гриб, проте він відрізняється гірким смаком м'якоті, рожевими порами і наявністю чорної сітки на ніжці неїстівного плоду.
А от отруйну свинуху тонку часто плутають з їстівною свинухою товстою. Безпечний гриб не становить загрози здоров'ю і добре смакує, але рідко зустрічається в українських лісах.
Стосовно приготування грибів, то перед солінням їх рекомендують відварити або вимочити, щоб позбутись гірких речовин, які негативно впливають на роботу шлунку. Найменші вимоги ставляться до грибів, призначених для маринування та сушіння. Під час маринування смак грибів майже повністю перебивається смаком маринаду та визначається кількістю оцту, цукру і прянощів.
Під час сушки навіть дуже старі гриби можна "реанімувати" тривалою м'якою обробкою у сушарці, після чого вони добре смакуватимуть у перших стравах.
Перед готуванням страв гриби радять прокип'ятити протягом 10-15 хвилин, після чого злити відвар. Використовувати гриби в їжу бажано одразу після збирання, при кімнатній температурі їх не можна довго зберігати сирими, адже плоди швидко псуються.
Прохолодною осінню гарно смакуватиме рагу з білими грибами та сезонними овочами. Для його приготування господиням знадобиться:
- 250 г білих грибів;
- 5-6 картоплин;
- 3-4 ст. л. рису;
- 3 ст. л. свіжого гороху свіжого;
- по 1-2 ст. л. томатного пюре і вершкового масла;
- петрушка та зелена цибуля за смаком;
- чорний перець мелений, сіль.
Для початку слід підготувати і нарізати гриби та разом з цибулею тушкувати їх протягом десяти хвилин на вершковому маслі. Після цього - підсолити та влити пюре з томатів, попередньо розбавивши його в 100 мл окропу та довести все до кипіння.
Картоплю треба нарізати кубиками, додати до решти продуктів, а через п'ять хвилин вкинути горох і рис. Рагу тушкувати протягом 20 хвилин на слабкому вогні під кришкою. Потім прибрати посуд з плити, додати зелень, поперчити і подати до столу.
Звичайно ж, з білими грибами можна готувати і прекрасні м'ясні страви – у поєднанні з яловичиною, телятиною, свининою тощо.
Ангеліна Тихоненко
Сьогодні 16:00
Сьогодні 16:00
0 коммент.:
Дописати коментар