– Едуарде Володимировичу, якими турботами був насичений минулий рік? Що вдалося втілити в життя із задуманого?
– За 2018-й рік, звичайно, зроблено досить багато. Найголовніше, що хочеться відзначити: все, що планували на початку року, – зробили. Чи не найважливіша місія лісівників – примножувати ліс. Мабуть, саме тому найбільше хочеться виокремити лісокультурну кампанію-2018. Плани із створення лісових культур наші лісівники перевиконали – при плані 50 гектарів всього по лісгоспу було створено майже 53 гектари нових насаджень. Планувалося також провести догляд за лісовими культурами на площі близько 720 гектарів. Фактично догляд провели на площі 772 гектари. Доповнення лісових культур, закладених у попередні роки, провели на площі 272 гектари.
Під час весняної лісокультурної кампанії-2018 у Канівському лісництві було закладено фруктовий сад з нагоди 60-річчя від дня створення Канівського лісгоспу. У цій акції разом із вихованцями шкільного лісництва та працівниками лісгоспу взяли участь заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар та начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко
У нашому лісгоспі вже не один рік працює схема, згідно з якою підприємство власними силами забезпечує всі внутрішні потреби в посадковому матеріалі. Так, ми самі заготовляємо насіння лісових порід, висіваємо його в розсадниках, парниках та теплицях. Відповідно, навесні та восени під час посадки лісових культур не маємо жодних проблем, приміром, із сіянцями сосни звичайної чи сіянцями горіха чорного, акації білої, дуба звичайного. Приємно відзначити, що під час заготівлі насіння лісових порід, його висівання в грунт та під час створення нових площ активну участь і посильну допомогу нам надають юні лісівники із Канівського та Софіївського шкільних лісництв.
Цього року посіви у наших розсадниках займали площу в 1,1 гектара. Здебільшого там було висіяно насіння сосни звичайної, дуба звичайного і дуба червоного, а також липи дрібнолистої та горіха чорного. Всі сіянці було висаджено у відповідні терміни на відведених під посадку площах. На сезон посадки-2019 закладено аналогічні розсадники із таким же набором лісових культур. Цього буде цілком достатньо, аби вже ось через місяць мати стовідсоткову забезпеченість посад-матеріалом.
У нашому тепличному господарстві наразі маємо вдосталь садивного матеріалу декоративних культур. Приміром, уже в березні запропонуємо до продажу саджанці катальпи, спіреї пушистої, гортензії, форзиції, чубушнику, калини Бульданеш, тамарікса, багато різновидів ялівців форми голуба тощо, різновиди туї – Шаровидної, Смарагд, Золотистої, самшиту вічнозеленого, а також різні сорти троянд та ялину голубу.
Звичайно, будуть проводитися і рубки. Проте хочу відразу заспокоїти читачів, які далекі від лісівничої справи і вважають, що лісівники лише гублять ліс: будь-яке вирубування дерев, що ведеться лісгоспом, проводиться на підставі відповідної оцінки всіх факторів та згідно з чинним законодавством і діючими інструкціями. З усією відповідальністю заявляю: жодних незаконних чи недоцільних рубок лісгосп не проводив і не проводить. Чому я це говорю? Тому що останнім часом ледь не в кожному друкованому засобі масової інформації, на телебаченні і по радіо можна почути про те, що лісники тільки те й роблять, що рубають ліс. Переконаний: так говорять ті, хто взагалі немає жодного поняття про те, які ліси підлягають вирубуванню, яким чином це робиться і т.д. Повірте, просто так – ні-з-того- ні-з-сього лісівники не зрубують жодного дерева. Ми, насамперед, самі ж садимо цей ліс. Тому знаємо ціну кожному дереву – від найменшого саджанця до столітньої сосни.
– Які види на цьогорічну весну в плані створення нових гаїв-дібров?
– Всього за період лісокультурної кампанії-2019 плануємо створити 80 гектарів нових площ. В основному це будуть посадки дуба звичайного, горіха чорного та сосни звичайної. Близько 5 гектарів відведемо під створення лісозахисних та водоохоронних лісів.
– Який внесок Канівського лісгоспу до державної скарбниці за 2018 рік?
– Буду лаконічним. За 2018 рік ми сплатили до Держбюджету України податку на прибуток 134 тис. грн., податку з доходів фізичних осіб – 2 млн. 721 тис. грн., рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів – 1 млн. 760 тис. грн., екоподатку – 4 тис. грн., військового збору – 227 тис. грн. На користь держави також сплачено єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування 3 млн. 066 тис. грн. Усього податків і зборів на користь держави за 2018 рік наше підприємство сплатило 12 млн. 918 тис. грн. – майже 13 мільйонів.
Аби додати ще переконливих фактів, скажу так: сьогодні на підприємстві працюють близько ста працівників. А отже, близько ста родин мають стабільний грошовий дохід у вигляді заробітної плати та передбачених законом надбавок, доплат і матеріального стимулювання праці, що є не нижчою ніж середньостатистичний показник по нашому регіону загалом та й по лісовій галузі вцілому – також. Кожен наш працівник має і соціальний захист – гарантоване пенсійне забезпечення тощо. Це, як на мене, на сьогодні теж дуже важливо.
– У листопаді 2018 року виповнилося три роки з часу призначення Вас на посаду директора ДП «Канівське лісове господарство». Що вдалося втілити за цей період
– Найперше, чого вдалося досягти – впевненого поступального руху підприємства вперед із позитивною динамікою та хорошими тенденціями на майбутнє. Так, ми відчутно оновили машино-тракторний парк. Приміром, лише за цей рік ми вклали в нову техніку майже 3 млн. грн. Вдалося власним коштом провести ремонти приміщень контор у Канівському та Бучацькому лісництвах. Капітально поремонтовано дах, кабінет та архів Будівлі Держлісгоспу, збудовано новий навіс для дров у лісгоспі тощо.
Вважаю, що ми теж причетні до того, аби наблизити перемогу наших воїнів у зоні АТО. Так, наприкінці 2016 року до лісгоспу надійшла офіційна подяка від бійців 5-ї зенітно-ракетної батареї другого дивізіону окремого Білоцерківського полку, що тоді дислокувався в районі Світлодарської дуги. Вдячність за небайдужість, підтримку – як моральну, так і матеріальну – підписали бійці Руслан Ковальчук (родом із с.Степанецьке Канівського району), Віктор Толмачов (із с.Пекарі, що на Канівщині), а також командир батальйону, командир дивізії та командир відділу забезпечення полку.
В останні 4 роки наше підприємство забезпечує твердим паливом за пільговими цінами родини учасників АТО, які проживають у сільській місцевості Канівщини.
Силами спеціалістів нашого підприємства на початку 2016 року було повністю поєднано систему електронного обліку деревини та бухгалтерську програму 1С. Це, у свою чергу, дало оптимізацію виробничої діяльності лісгоспу, підвищення якості обліку лісопродукції та скорочення затрат часу на оформлення документації.
Найголовніша перевага такої схеми роботи є сприяння ефективній боротьбі із незаконними рубками. А це, зрозуміло, напряму впливає на приведення вітчизняного ринку лісопродукції у відповідність до вимог чинного законодавства.
За останні роки для забезпечення оперативного ведення електронного обліку деревини в господарстві придбали необхідну кількість кишенькових персональних комп’ютерів (КПК) на базі системи Андроїд, термопринтери та набори для кріплення бирок.
У липні 2017 року та на початку 2018 року лісовими масивами Софіївського та Михайлівського лісництв пронеслися стихійні лиха – літній буревій та зимовий сніголом. На сьогодні ми повністю впоралися з наслідками природного лиха. Всі площі очищені від решток, на окремих ділянках висаджено нові насадження.
У січні, березні та у грудні 2018 року – на початку січня 2019 року окремі території земель лісгоспу потрапляли в полон снігової стихії. В перші дні після стихійних снігопадів роботи тривали до пізнього вечора, адже терміново потрібно було надавати допомогу і транспортним засобам, що потрапляли до снігових пасток, і працівникам електрогосподарства району, і шляховим службам.
Зокрема, завдяки чіткій та злагодженій праці лісівників оперативно проводилося розгортання шляхів та розрізання повалених дерев на проміжках між селами Софіївка-Станіславчик, Шелепухи-Березняки, Березняки-Первомайське, Первомайське-Хрещатик, у населених пунктах Софіївка, Хмільна, Михайлівка та Малий Ржавець. Канівські лісівники допомагали розчищати сніг на територіях закладів та установ соціальної сфери. Разом із працівниками енергопостачальних підприємств канівські лісівники активно працювали на розрізанні дерев, що місцями пошкодили чи загрожували пошкодженням електромереж, а також допомагали відновлювати пошкоджені стихією електролінії.
– Як співпрацюєте з місцевими громадами?
– Наше підприємство намагається брати активну участь у житті місцевих сільських рад та новостворених ОТГ. Так, кожної зими наше підприємство проводить розгортання доріг після снігопадів у населених пунктах, де знаходяться наші лісництва.
Проводимо також забезпечення паливом (дровами) на пільгових умовах тих категорій населення, які мають пільги згідно з законодавством, – це учасники бойових дій (учасники АТО), багатодітні сім’ї, малозабезпечені родини тощо.
Завжди відгукуємося на прохання керівників установ соціальної сфери в питаннях позачергового забезпечення дровами.
Наші працівники є депутатами місцевих рад, а отже, беруть активну участь у житті громад.
Створюючи ті ж рекреаційні пункти та дитячі майданчики і підтримуючи їх у належному стані, ми створюємо куточки для відпочинку місцевих жителів, а отже, турбуємося про громаду.
– Справжні професіонали завжди думають про те, кому вони зможуть передати свою улюблену справу. Чи готують канівські лісівники собі зміну?
– Навчальна база нашого підприємства стала хорошою основою для успішної діяльності шкільних лісництв. Так, Софіївське шкільне лісництво створене на базі Шелепуської загальноосвітньої школи Черкаського району. Канівське шкільне лісництво діє на базі Канівської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату. Ці установи готують гідну зміну для лісової галузі. Цим ми пишаємося.
– Чи долучається Канівський лісгосп до заходів із збереження історії рідного краю?
– Для кожного справжнього українця Тарасова гора – святиня. У травні 2018 року наше підприємство додало посильний внесок у справу збереження Тарасової спадщини. Колектив працівників Канівського держлісгоспу допоміг у спорудженні дзвіниці Церкви Покрови Пресвятої Богородиці неподалік Тарасової гори напередодні урочистостей з нагоди перепоховання Великого Кобзаря на Вкраїні милій. Можна було б і далі перераховувати хороші справи, що їх здійснюють для рідного краю лісівники Канівщини. Повірте – їх досить багато. Єдине, в чому я глибоко переконаний – підприємство буде й надалі працювати над тим, аби втілювати в життя найкращі задуми і щоб після нашого покоління в спадок дітям дісталися збережені й доглянуті гаї та діброви.
Підготувала Віра Загородня
Черкаське обласне управління
лісового та мисливського господарства
лісового та мисливського господарства
0 коммент.:
Дописати коментар