10 серпня 2019

Заповідання лісових водних об'єктів як ефективний захід боротьби з всиханням соснових лісів




В.Є. Борейко, Київський еколого-культурний центр, м Київ

Вчені Г. Крінінкій, В. Крама-рец і І. Матях з Львівского лісотехнічного університету пропонують цеёий комїёекс методів боротьби з всиханням соснових yoесов. Очечіь важливим заходом, їо їх мнечіію, є охорона боёот, торфовищ, лісових yoугов, мероїріятія їо заде'ржанію води в yoесах (1). Дійсно, про-ве'де'іііе 'рубок возёе ле'сних озер, річок, в боёотах сїособствует ісчсзііовс'ііію води в соснових борах, що і веде до їх усихання. їрічем, рубки в безпосередній бёізі від ле'сних водних джерел явёяются повсюдної лісогосподарської практикою в Україні. Так, наш аналіз гідрологічних заказників Київської обёасті, що знаходяться на земёях держлісфонду, показаё, що рубки веёісь в кожному з них (2, 3).

У рсгіо ^ аль ^ ом ландшафт юм парку Міжрічинський (Чернігівська обёасть), рубки ведуться безпосередньо возёе боёота Бондарівська і інших боёот.

Як розвитку ідеї вчених з YOьвовского лісотехнічного університету по затриманню води в лісах можна запропонувати обов'язкове створення заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи та інших категорій об'єктів ЇЗФ на всіх, без ісключе'ііія, болотах і лісових озерах як міра боротьби з висиханням соснових лісів. Це предложе'іііе стає особливо актуальним у зв'язку з глобальним потеплінням.

Київський еколого-кул ВтуріІЬім центром, спільно з Київським обласним управле'іііем лісового та мисливського господарства в 2018-2019 рр. був проведено велику роботу з проектування заказників і заповідних урочищ в болотах і інших водних ис-точніка.х, що знаходяться в лісах. З цією метою підготовлені матеріали на створення заказника Андріївський в районі болота біля річки Жидок в Ди-мерському лісгоспі (145 га), заказника Коблінкій ліс в болотних лісах Іванківського держлісгоспу (148 га), а також на розширення заказника Чорне-нський (489 га) , що захищає болото в Вище-Дубече'нском лісгоспі.

Крім цього ведуться роботи зі створення заказника Хмільнянскій на місцях боліт в Київському лісгоспі (близько 180 га), Требухівської в верхів'ях річки Требуховка Тетерівського лісгоспу (близько 150 га), Чортове болото (188 га) біля річки Жидок в Димерс-ком лісгоспі, і в районі заболоченого русла річки Хохора в Дніпровсько-Тетерівському лісомисливському господарстві (близько 200 га). Матеріали на створення деяких заказників були нам передані А. Плитою з ВВФ - Україна, за що ми йому вдячні.

Нами також подані матеріали на заповідання болота Ковпит і заболоченого русла річки Дарничанка загальною площею 300 га в Дарницькому лісопарковому господарстві, заболочений ділянку річки Коноплянка в зе-ле'ііой зоні на Вітряних горах і озеро Синє у соснового бору Святошінс-кого лісопаркового господарства м.Києва .

Весною 2019 р нашими матеріалами статус заказника отримали болота і озера на Трухановому острові в Києві, що має значні масиви лісу.

Ми вважаємо, що з метою захисту соснових лісів від висихання, будь боёото, лісове озеро, невелика річка, що знаходяться в держлісфонду, долж-іи отримувати статус заказника, запо-ве'дііого урочища, пам'ятки їріроди або іншої категорії природно-заповідного фовда, що дасть захист від рубок лісу, а значить, від поступового висихання цих водних об'єктів. Ця норма повинна стати для лісників зо-ників юй і бути прописана в Лісовому кодексі України.

Необходімо також почати, їо досвіду сусідньої Білорусі, роботи по восстановле'нію лісових боліт.

ЛІТЕРАТУРА


1. Криницький Г.Т., Крамарець В.О., Мацях І.П., 2019, Лісівничо-екологічні засади Збереження соснових лісві, В кн. Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішенню, Матеріали міжнародної науково-практичної конференции, К., НАН України-НАН Беларуси, стор. 4253.


2. Борейко В.Є., Головин А.С., Мелешенко О.Н. і ін., 2018, Заказники і інші об'єкти ПЗФ України без гламуру. Моніторинг порушень заповідного режиму, 2007-2018. Матеріали незалежного розслідування, К., КЕКЦ, 115 стор.


3. Борейко В.Є., 2018, Лесоцід в Україні, К., КЕКЦ, 144 стор.

0 коммент.:

Дописати коментар