21 лютого 2016

Досягнення дослідників лісу – успішне клонування дерев

Лісові науковці демонструють, що майбутнє вже поруч з нами. Красноярські вчені проводять експерименти з клонування сибірського кедра. Ця технологія була запатентована в 2013 році.

Унікальність методики полягає в тому, що клоновані дерева зовні не відрізняються від звичайних, але ростуть вдвічі швидше та мають стійкий імунітет від шкідників та хвороб. Зразки для експерименту проходять детальний відбір. Клонуванню підлягають тканини дерев, що володіють певними ознаками. Їх поміщують в живильне середовище, де відбувається визрівання. В результаті з’являється зародок – майбутня клонована рослина. В пробірках зберігається неймовірна їх кількість – в кожному грамі вихідної сировини міститься до 11 тис. зародків. Щовесни ростки з пробірок висаджуються в теплиці, а згодом рослини пересаджують у відкритий ґрунт.

Наразі вченими Інституту лісу ім. В.Н. Сукачова розроблений чіткий механізм клонування модрини сибірської – розмножують стійкі рослини, що не піддаються ураженню небезпечного шкідника. Результати позитивні – клоновані саджанці поки що проявляють стійкість до шкідника. Подібним способом намагаються клонувати кедр – від клітини до повноцінного дерева. Це дослідження може стати великим проривом для науки.

За словами дослідників, клонування дерев – це справжня технологія майбутнього. Поки що більш вдалого і простого способу розмноження здорових дерев і відновлення генофонду в науці немає.

Українські вчені з Харківського науково-дослідного інституту розпочали подібні експерименти значно раніше. Ще в 2006 році повідомлялось про клонування горобини домашньої. В Харківській області було небагато дерев цього виду через непридатність клімату, проте завдяки клонуванню стала можливою масова висадка дерев, стійких до місцевого клімату. Науковці запевняють, що після клонування плоди не втрачають своїх корисних властивостей. Також харківські дослідники займаються мікроклонуванням тополі для вироблення біопалива, а декілька років тому повідомлялося про наміри клонувати білий дуб – вид, родом з північноамериканського континенту, дуже рідкісний в Україні. Невелика кількість екземплярів цього дуба збереглась на Харківщині, Львівщині, у Києві та Одесі.
Прес-служба Одеського ОУЛМГ
(за матеріалами enisey.tv, vecherniy.kharkov.ua та 20khvylyn.com)

http://ulmg.odessa.gov.ua/main.aspx?sect=News

0 коммент.:

Дописати коментар