04 січня 2017

У 2017 році правду про реальні масштаби лісових пожеж буде важче довести до більшої частини суспільства

У 2017 році правду про реальні масштаби лісових пожеж і пов'язаних з ними загрози буде важче довести до більшої частини російського суспільства, а лісопожежної брехні буде простіше домінувати в російському інформаційному просторі. Це пов'язано з набранням чинності з 1 січня 2017 року федерального закону від 23 червня 2016 року № 208-ФЗ "ПРО внесенні змін у Федеральний закон "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" і Кодекс Російської Федерації про адміністративні правопорушення". Посилання на закон:

Федеральний закон від 23.06.2016 № 208-ФЗ "ПРО внесенні змін у Федеральний закон "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" і Кодекс Російської Федерації про адміністративні правопорушення"

Під "новинним агрегатором" у цьому законі розуміється програма для електронних обчислювальних машин, сайт і (або) сторінка в мережі Інтернет, які використовуються для обробки та розповсюдження новинної інформації в мережі Інтернет державною мовою Російської Федерації, державних мовами республік у складі Російської Федерації, на яких може поширюватися реклама, спрямована на привернення уваги споживачів, що знаходяться на території Російської Федерації, і доступ до яких протягом доби становить більше одного мільйона користувачів мережі "Інтернет".

Такими новинними агрегаторами, однозначно відповідають цьому визначенню, є, наприклад, агрегатори новин Гугл (news.google.ru) і Яндекс (news.yandex.ru).

Закон містить безліч обмежень щодо поширення через такі новинні агрегатори реклами. Обмеження ці не нові і цілком логічні (наприклад, на розкриття таємниці, яка охороняється законом, на культ насильства і жорстокості, на нецензурну лайку і т. д.) - нововведенням є те, що тепер за їх дотримання відповідають не тільки ті, хто спочатку розмістив в мережі таку інформацію, але і власники новинних агрегаторів.

Закон, однак, стосується не тільки реклами. В ньому є пункт, який зобов'язує власників новинних агрегаторів "перевіряти достовірність поширюваних суспільно значущих відомостей до їх розповсюдження"; і є інший пункт, який визначає виняток із цієї вимоги: "власник новинного агрегатора не несе відповідальність за розповсюдження ним новинної інформації в разі, якщо вона є дослівним відтворенням повідомлень і матеріалів або їх фрагментів, поширених одним із засобів масової інформації, яке може бути встановлено і притягнуто до відповідальності за порушення законодавства Російської Федерації про засоби масової інформації".

Цілком очевидно, що перевіряти весь інформаційний потік на предмет достовірності до розміщення його на своїх сайтах великі новинні агрегатори не можуть - це фізично неможливо. Фактично це означає, що новинні агрегатори:

можуть безбоязно, нічого не змінюючи у своїй роботі і не побоюючись яких-небудь нових наслідків, збирати і поширювати інформацію, опубліковану в електронному вигляді офіційно зареєстрованими засобами масової інформації;

не можуть без серйозних ризиків для себе в автоматичному режимі (без перевірки людиною, яка явно не може охопити значну частину інформаційного потоку) збирати і поширювати інформацію, розміщену на сайтах, які не є офіційно зареєстрованими ЗМІ.

Очевидно, що це призведе до ще більш повного домінування в російському інформаційному просторі офіційно зареєстрованих ЗМІ і скорочення частки джерел інформації, до таких не належать (а причин для того, щоб не реєструвати той чи інший сайт як офіційне ЗМІ, може бути безліч; досить того, що не для всіх така реєстрація можлива за чисто бюрократичних причин).

Що стосується інформації про лісові пожежі та пов'язані з ними загрози, то різниця між тим, як її в середньому оприлюднюють офіційно зареєстровані ЗМІ та інші джерела, помітна неозброєним оком: ЗМІ в цілому воліють просто тиражувати висловлювання та офіційні дані, наведені відповідальними за пожежі органами державної влади, не обтяжуючи себе перевіркою цих даних або коментарями з їх приводу; не ЗМІ зазвичай дозволяють собі набагато більші фривольності - публікацію отриманих з інших джерел даних про масштаби пожеж і порівняння цих даних з офіційними, публікацію неприємних для чиновників свідчень очевидців, і т.д. Якщо інформація з новинних джерел, які не є офіційно зареєстрованими ЗМІ, не буде збиратися і поширюватися новинними агрегаторами (наприклад, Яндексом, яким просто нікуди подітися від нових вимог) - це означає, що до кінцевого споживача новин буде потрапляти значно більше офіційної інформації, зазвичай вельми милостивою і часто не відповідає дійсності, і значно менше інформації з незалежних джерел, набагато більш різноманітним і часто містить більшу частку правди.

Відповідно, при інших рівних брехати про масштаби лісових пожеж і приховувати пов'язані з цими пожежами загрози і втрати недобросовісним чиновникам в нових умовах буде істотно легше, ніж раніше. А оскільки лісопожежна брехня (спотворення та приховування інформації про лісові пожежі, особливо на ранніх етапах, коли ще щось можна зробити) є одним з найважливіших чинників, що зумовлюють розвиток великих лісопожежних катастроф - можна не сумніватися, що в цілому вступ в силу федерального закону від 23 червня 2016 року № 208-ФЗ погіршить ситуацію з лісовими пожежами в нашій країні.

Звичайно, "інші рівні" - це поняття дуже умовне. Роль новинних агрегаторів у доведенні інформації до кінцевих споживачів зараз дуже велика, але інформаційні технології швидко розвиваються і змінюються. "Правда дірочку знайде", як говорить прислів'я - тому в далекій перспективі повернутися до того рівня лісопожежної брехні, який склався в нашій країні до 2010-2012 років, вище лісове начальство не зможе навіть за допомогою нового закону. Він (цей закон) лише створить деяку додаткову перешкоду на шляху лісопожежної правди - але це перешкода навряд чи прослугує довго, і швидше за все, буде якимось чином подолана вже протягом нинішнього року.

Зрозуміло, все написане вище стосується не тільки інформації про лісові пожежі.

http://forestforum.ru/viewtopic.php?f=9&t=20422&sid=4dd0e1af784a40491e96dfd01a696122


0 коммент.:

Дописати коментар