Мінприроди змінює тактику гасіння вогню в лісах
Мінприроди несподівано змінило позицію з приводу гасіння лісових пожеж на важкодоступних територіях: підготовлений проект наказу, що скасовує практику так званих зон контролю. За діючими правилами в них дозволено не боротися з вогнем, якщо витрати перевищують можливий прогнозований збиток, а полум'я не загрожує населеним пунктам і об'єктам економіки. За оцінками екологів, це рішення стосується половини російських лісів. Опитані "Комерсантом" експерти побоюються, що без збільшення фінансування як мінімум в десять разів регіональні влади такі пожежі будуть приховувати, а гасити їх ніхто все одно не буде.
«Мінприроди підготовлений проект наказу, який передбачає виключення з правил гасіння лісових пожеж зон контролю, - заявив напередодні на парламентських слуханнях, присвячених проблемам лісової галузі, глава Рослесхоза Сергій Анопріенко.- Тим самим передбачається виключити можливість припинення робіт по гасінню лісових пожеж. Наказ погоджений МНС РФ ». Відзначимо, в так званих зонах контролю вирішується не гасити осередки загорянь, якщо витрати перевищують можливий прогнозований збиток, а полум'я не загрожує населеним пунктам і об'єктам економіки. Такі рішення рекомендують регіональні комісії з НС, а рішення приймають глави суб'єктів РФ.
Пропозиція скасувати зони контролю кардинально розходиться з колишньою позицією Рослесхоза. Так, в серпні 2019 року т.в.о. голови відомства Михайло Клинов заявляв в інтерв'ю "Комерсанту": "Без них (зон контролю.- "Комерсант") На папері обійтися точно можна. Але незалежно від того, будуть вони формалізовані чи ні, проблеми з доступністю лісових пожеж все одно залишаться. Якщо пожежа недоступна, то, як би вона не називалася, в якій би зоні не знаходилася, ми все одно туди не потрапимо». У зв'язку з цим "Комерсант" звернувся до Мінприроди з проханням підтвердити підготовку такого документа і поставив ряд питань, в тому числі про збільшення фінансування регіонів в зв'язку з цією ініціативою. Також "Комерсант" попросив пояснити, як відомство планує вирішити проблему з неможливістю потрапити на лісові пожежі у важкодоступних місцях. Однак відповідь Мінприроди містив по суті лише повторення слів пана Анопрієнко. Уточнюючі питання "Комерсанту" глава прес-служби відомства Наталія Хлопунова назвала «дивними». Пізніше вона уточнила,
Відзначимо, напередодні ініціативу підтримав глава парламентського комітету з природних ресурсів Микола Ніколаєв, висловивши надію на «оперативний вихід» відповідного наказу: «Дуже добре, що така робота йде, особливо коли ми говоримо про пожежі і зонах контролю». Глава комітету Держдуми з безпеки Василь Піскарьов констатував, що лісових пожеж стає все більше. Якщо в 2016 році вогонь в лісах пройшов 2,6 млн га, то в 2017 році - 3,2 млн га, в минулому році - 7,4 млн га, а в 2019 році - 10,3 млн га. Пан Піскарьов визнав, що з 1,1 млрд га російських лісів (20% ресурсів всієї планети) лише 90 млн га «забезпечуються інфраструктурою»: «Це райони, де можлива доставка сил і засобів пожежогасіння наземним способом. Решта - важкодоступна і віддалена територія ».
Екологи раніше неодноразово заявляли про необхідність перегляду зон контролю. За оцінками «Грінпісу Росії», на них припадає половина території лісфонду РФ, причому чверть всіх російських лісів включена в цю категорію необгрунтовано.
Олексій Ярошенко з «Грінпісу Росії», коментуючи документ, звертає увагу, що проект наказу не публікувався, тому «необхідно дивитися на точні формулювання». За його оцінками, в разі відмови від діючої практики необхідно збільшувати фінансування мінімум в десять разів. Відзначимо, що в 2019 році на охорону і гасіння пожеж за відповідною бюджетною статті було виділено 7 млрд руб. На думку Андрія Щеголева з «WWF Росії», відомство «кидається з крайності в крайність»: «Звичайно, це краще, ніж взагалі на таких територіях НЕ гасити. Але якщо просто скасують зони контролю і не дадуть грошей, то регіони будуть просто приховувати такі пожежі, адже звітувати треба ». «До того як в 2015 році з'явилися зони контролю, регіони зазвичай робили вигляд, що пожежі немає, і приховували від обліку, - підтверджує Ярошенко.
Екологи не виключають, що це рішення може бути пов'язано з ініціативою передати гасіння лісових пожеж в МНС. У МНС на запит "Комерсанта" підтвердили, що погодили проект наказу, але заявили, що «гасіння лісових пожеж в компетенцію МНС Росії не входить». Відзначимо, що питання передачі МНС таких повноважень обговорювалося в жовтні 2019 року на нараді в уряді - така пропозиція оприлюднив глава Мінприроди Дмитро Кобилкін. Минулого тижня заступник глави МНС Ілля Денисов розіслав головним управлінням відомства в регіонах лист з проханням представити пропозиції щодо передачі МНС повноважень по гасінню лісових пожеж авіаційними методами (є в розпорядженні "Комерсанту").
Ганна Васильєва, Олександр Воронов
0 коммент.:
Дописати коментар