06 листопада 2019

Що вбиває природу України: нові горизонти нелегальної лісозаготівлі і корупції


Україна обороняється на двох фронтах. Перший – утримує навалу з боку країни-агресора на сході своїх кордонів, зіткнувшись з російською агресією. Другий, в самісінькому центрі держави, де триває боротьба з однією з найгірших проявів корупції серед пострадянських держав.

Українські ліси стали полем, на якому відбувається одна з найбільших битв у другій війні, — такими є висновки у дослідженні Earthsight, які свідчать про співучасть національних урядів ЄС та найбільших у світі лісопереробних підприємств у корупційній кризі в лісовій галузі України.

Причетні до корупції: дослідження Earthsight

Протягом останніх двох років Earthsight, яка займається вивченням проблем незаконної вирубки лісів у світі, розслідувала нелегальну лісозаготівлю та корупцію у сфері лісоматеріалів в Україні й відстежувала зв’язки із закордонними ринками.

Отримані результати дослідження вказують на те, що галузь поринула в незаконність, з найсерйознішими проблемами, пов’язаними з корупцією серед державних підприємств, які займаються здебільшого лісозаготівлею, і їх керівництвом в агентстві лісових ресурсів.
В матеріалах дослідження наголошується, що всі лісозаготівельні роботи в Україні здійснюються безпосередньо урядом через державні лісогосподарські підприємства, здебільшого під егідою Державного агентства лісових ресурсів України.

Хоча вони прагнуть схарактеризувати ситуацію як підпільну злочинну діяльність, що проводиться окремими представниками суспільства і в досить обмеженому масштабі, реальність така, що переважна більшість незаконної заготівлі в Україні також здійснюється самими лісогосподарськими установами, наголошують в Earthsight.

Отримані дані свідчать про те, що сотні державних лісогосподарських підприємств України беруть участь в систематичному, навмисному порушенні широкого кола правил під час лісозаготівлі.

Немає нічого більш руйнівного, ніж незаконна «санітарна рубка», адже 60 відсотків рубок відбувається за межами цих обмежень, найчастіше у формі «санітарної рубки», яку виправдовують необхідністю запобігання поширенню хвороб.

Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах, проведене на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78 відсотків рубок є невиправданими, а відтак, незаконними.

Якщо отриманий результат екстраполювати на національний рівень, виходить, що незаконна санітарна вирубка становить на даний момент 38-44 відсотки загального виробництва та експорту.

Польові дослідження Earthsight також показали поширення інших видів порушень правил лісозаготівлі державними органами.

Корупція, як алгоритм злочину

Алгоритм, за допомогою якого деревина, що надходить на ринок від державних підприємств, характеризується систематичними випадками корупції.

Вищі посадові особи в столиці особисто скеровують продажі колод найбільшим закордонним покупцям в порушення правил. Колишній голова лісового агентства обвинувачується в тому, що вивів понад 30 мільйонів євро від таких продажів у свої руки через складну мережу офшорних компаній протягом 2011- 2014 років.

Фірми зобов’язували робити такі платежі для отримання доступу до української деревини, і в обмін отримували знижки на покупку колод і пиломатеріалів з лісгоспів.

Згідно з оцінками, приблизно 12 000 неліцензованих лісопильних заводів обробляють цю деревину головним чином для експорту. В результаті експорт пиломатеріалів перевищує легальне виробництво всієї країни на 75 відсотків: щорічно експортується незаконно отриманих пиломатеріалів на 1,2 мільйона кубічних метрів.

Корупція на місцевому рівні щодо продажу деревини для внутрішнього перероблення, тим часом, годує зростальну «тіньову деревообробку» в понад 12 000 незаконних тартаків.

Причетність ділків із ЄС: ліс та бурштин

В матеріалах Earthsight наголошується, що ЄС, без сумніву, є найбільшим місцем експорту української деревини, та становить 70% від загального обсягу. Закупівлі ЄС різко зростають, досягнувши 1 млрд. євро у 2017 році.

Отримані дані свідчать, що щонайменше 40% цього лісу було заготовлено або продано незаконно, за допомогою корупційних дій. Дані також демонструють, що Україна — це найбільший постачальник деревини високого ризику в ЄС з обсягами, що перевищують всі тропічні країни Латинської Америки, Африки та Південної Азії разом взятих.

Earthsight виявив, що дочірня компанія Schweighofer Group, яка займалася більшою частиною цих постачань до 2016 року, безпосередньо замішана в кримінальній справі проти колишнього начальника Державного агентства лісових ресурсів Сівця. Досудове розслідування, проведене українськими прокурорами, показало, що це одна з чотирьох фірм, які колективно заплатили понад 13 мільйонів євро за фіктивні «маркетингові» послуги офшорним компаніям, контрольованим колишнім очільником та його дружиною.

Schweighofer далеко не єдиний великий покупець з ЄС, чиє ім’я виникає в справах про незаконну деревину в українських судах. Румунське дочірнє підприємство компанії JAF Group, лідер гуртової торгівлі деревиною в Центральній Європі, пов’язане з одним із найбільших в Україні випадків незаконного експорту деревини, що стався у Львівській області у 2016 році, коли корумповані чиновники допомогли відмити незаконні пиломатеріали. Судові документи підтверджують факт постачання деревини для JAF одним з організаторів цієї схеми протягом відповідного періоду. Після отримання інформації від Earthsight, даний постачальник був занесений в чорний список компанії JAF.

Водночас з тим, як заборона на експорт колод зменшила закупівлі іншими компаніями, провідним імпортером української деревини в ЄС нині є Egger, другий у світі за величиною виробник дерев’яних панелей (використовуються в будівництві та виробництві дешевих меблів).

Провідні світові конкуренти Egger у секторі панелей на базі деревини, Kronospan та Swiss-Krono, продовжували закуповувати великі обсяги деревини в українських державних лісових підприємствах, чиї вищі посадові особи є фігурантами тривалих кримінальних корупційних розслідувань, як і польська целюлозна фабрика, що працює під керівництвом International Paper – найбільшої у світі паперової компанії.

Одна третина імпорту Egger у 2017 році була отримана від таких постачальників і половина імпорту International Paper. Деякі з пов’язаних із корупцією лісгоспів, які забезпечують постачання для цих компаній, також знаходяться в епіцентрі скандалу з незаконним видобутком бурштину, який руйнує територію Полісся. Дані свідчать про те, що великі покупці не тільки не виключили компанії щодо яких ведеться слідство про корупцію зі списку постачальників, але і віддають перевагу співпраці з ними в порівнянні з їх меншими конкурентами.

Корупційні схеми транснаціональних компаній

Серед європейських покупців підозрілого українського лісу багато найбільших у світі транснаціональних деревообробних компаній.

В результаті дослідження було виявлено, що ці компанії згадуються в кримінальних розслідуваннях, які тривають й на даний момент, щодо незаконних рубок, незаконного експорту деревини та пов’язаної з цим корупції. Одна з них була залучена в корумповану схему, яку організував колишній за часів Януковича керівник лісової галузі. Всі вони продовжують імпортувати великі обсяги деревини від державних лісозаготівельних підприємств, які перебувають під такими розслідуваннями.

Продукти, вироблені цими гігантськими компаніями, потенційно заплямовані українською деревиною незаконного походження, можна знайти в продажу по всьому ЄС, в тому числі у філіях найбільших мереж DIY («Do It Yourself» — «зроби це сам»), меблевих магазинів і супермаркетів на континенті.

В ЄС давно визнали, що висока потреба у дешевій деревині в минулому допомогла привести нелегальну складову в лісогосподарство країн-постачальників.

Варто зазначити, що у результаті цього з 2013 року набув чинності закон, призначений запобігти імпорту деревини, що може мати нелегальне походження.

Але висновки Earthsight демонструють, що в українському випадку цей закон не працює.
Влада в ключових державах-членах не в змозі ефективно його застосовувати. Його вплив також підривається фальшивою впевненістю, яку вносять покупці та влада ЄС послуговуючись незалежною «сертифікацією» лісів Лісовою опікунською радою (FSC), зазначають експерти.
В Earthsight зазначають, що українські активісти ведуть боротьбу з корупцією в лісовому секторі з високою небезпекою для власного життя та здоров’я, так само, як і прогресивні дії та урядові бачення наявних проблем.

В підсумку зазначимо, що деякі європейські офіційні особи докладають зусиль для надання допомоги. Однак під тиском гігантських фірм, залежних від безперервного постачання дешевої української деревини, ЄС використав свої найсильніші важелі, щоб підштовхнути українську владу до скасування заборони на експорт необроблених колод, — захід має частковий характер, щоб допомогти зменшити незаконність та напрацювання підґрунтя реформування галузі.

Діденко Сергій

Автор: Діденко Сергій
ua.news

0 коммент.:

Дописати коментар