30 січня минулого року під кригою ставу в селі Трибухах Літинського району загинули 20 зубрів.
Як ми вже повідомляли, винних у загибелі червонокнижних тварин досі не знайшли. Хоча участь у цьому приписували народним депутатам та посадовцям поліції, районної влади. Втім, слідство у справі триває досі, а вінницька поліція утримується від будь-яких коментарів.
Тим часом київські громадські активісти, які тримають на контролі резонансну справу, 11 січня цього року звернулись із відкритим листом до голови Вінницької обласної ради Анатолія Олійника із проханням створити в області національний природний парк «Зубри Поділля»...
– На жаль, відповідь ми ще не отримали, — каже голова Української екологічної асоціації «Зелений світ» Юрій Самойленко. — А ситуація із зубром дійсно критична. Бо станом на грудень-січень 2015/16 року в Україні нараховувалось 272 зубри включно із кількома у вольєрах. А в 1991 їх було більше 664! Тож висновок один — дві третини тварин знищили браконьєри! Це, не рахуючи втрат природного приросту зубрів. Їх врятувати може лише заповідник!
Активістів підтримують й екологи. Як пояснив начальник управління Департаменту екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації Андрій Магера, на Вінниччині, за офіційними даними, нараховується 80 зубрів.
– 2016 рік став найтрагічнішим для вінницької популяції. Бо, крім 20 загиблих під кригою, від старості померли ще троє тварин. У більшості на кризі загинули самиці репродуктивного віку та самка — вожак стада, що теж завдало важкого удару поголів'ю. Наше поголів'я лишилось єдиним великим в Україні вільним стадом... Решту диких зубрів в інших областях вже суттєво винищили... Тому ми подали до Мінприроди України клопотання про створення на території проживання вінницької популяції зубрів національного природного парку. Парк має займати десь 46 тис. га на території Хмільницького, Калинівського, Вінницького та Літинського районів. Повна заборона полювання, вирубки лісів тощо. Мінекології не проти створення такого національного природного парку, подальша справа за обласною владою, користувачами угідь та науковцями.
Активісти погоджуються із ідеєю створення національного парку та вимагають покарати винуватців трагедії. Ось що розповів журналісту депутат Літинської районної ради та директор Уладівської школи Олександр Масний.
– Після трагедії я почав вимагати від місцевої влади інформацію про цей злочин. Мені відповіли, що триває розслідування. Почекали місяць, два, три. І знов у квітні минулого року я вийшов на трибуну із депутатським запитом до голови Літинської РДА, голови райради. Знову жодної інформації. Тому я змушений був зробити звернення до Національного агентства боротьби з корупцією. Депутати підтримали на сесії. Отримав відповідь, що це не їхня компетенція і потрібно звернутись до правоохоронних органів. Знову я роблю новий запит до головного прокурора Юрія Луценка. Отримав відписку, що ведеться слідство. У грудні 2016 року відбулась сесія райради, на яку приїхав заступник районного прокурора.
Коли він доповідав, жодного слова про зубрів не було. Це ж не крадіжка мішка картоплі, а трагедія загальнодержавного, європейського характеру! Я звернувся до прокурора з проханням розповісти результати розслідування. Він розповів, що вся інформація, яка була опублікована у ЗМІ, не підтвердилась. Вогнепалу там не було, ніхто не стріляв. Якби того зубра застрелив якийсь тракторист чи місцеві селяни загнали стадо, давно вже тривав би судовий процес. Тому я впевнений, що до скоєння цього злочину причетні високопосадовці. Мені відомо, що селянам у Трибухах погрожували, тому вони мовчать. Треба створити заказник. Але думаю, що від таких високопосадовців тварин вже нічого не захистить. Врятувати може тільки кара!
Київські активісти на роковини трагедії знову обіцяють акції з вимогою не ігнорувати резонансну справу. Тож триматимемо ситуацію на контролі.
Вікторія СНІГУР,
Анатолій МЕЛЬНИК
25.01.2017 15:13
0 коммент.:
Дописати коментар