Місце незаконного видобутку бурштину Четверта влада |
21 червня 2015, 17:21
Місцева влада Олевського району Житомирської області опустили руки, визнавши, що боротися проти бурштинової мафії вони вже не можуть. Кажуть, для порятунку ситуації в район треба вводити армію. Зараз же фактична влада знаходиться в руках у збройних групіровок, які встановили на захопленій території свої правила. Цілі райони Рівненської та Житомирської областей фактично перетворилися на Бурштинову Народну Республіку, в якій мафія виставила свої блокпости і розпоряджається українськими надрами, як хоче.
Журналісти видання "Четверта влада" влаштували рейд в нелегальний "клондайк" під Олевському, щоб хоч якось вплинути ситуацію.
Наслухавшись страшних історій, ми прийшли до висновку, що необхідно організувати в Олевський район антикримінальний рейд. Ситуація справді просто ганебна, як для сучасного, цивілізованої держави, що претендує на безвізовий режим з ЄС. Незрозуміло, навіщо в Рівненській і Житомирській областях взагалі потрібні чиновники і міліція, якщо вони виконують там чисто декоративну функцію? Безумовно, потрібно щось робити, щоб народ України міг встановити контроль за належними йому надрами. Єдиний спосіб якось змусити владу ворушитися - надати кримінальний беспредел в Поліссі максимальному розголосу.
Оскільки їхати на місце злочину однією машиною і командою з кількох людей було безглуздо, вихід був лише один - зібрати побільше журналістів і громадських активістів, з'явитися на бандитський блокпост і спробувати прорватися на нелегальний копальня, а також викликати на місце міліцію та представників влади. Бажаючих взяти участь у такій спецоперації виявилося чимало. Крім авторів цього репортажу, на антикримінальний рейд вирушили журналісти каналу "Інтер" і "Радіо Свобода", активісти руху "Автомайдан", а також бійці одного з добровольчих батальйонів.
Кортеж вийшов значний і помітний. Тому, бліцкригу не вийшло. Як тільки ми в'їхали в Олевськ, про нашу появу вже знали всі бандити навколо. Іншим негативним фактором, перешкодили нам спіймати злочинців на гарячому, став візит до Олевська губернатора Житомирської області Сергія Машковского, який припав на той же день, що і наш рейд. На жаль, ми дізналися про це занадто пізно. Через губернатора бандитські мотопомпи в цей день не працювали, а техніка нелегалів була вивезена з місця видобутку і захована десь у лісах.
Бандитський блокпост в селі Шебедиха, який нам вдалося зняти минулого разу, спішно зібрався і поїхав при наближенні нашої автоколони з 10 машин, отримавши сигнал від розвідників на трасі. На місці блокпоста ми застали тільки камінь з написом "Скупка", порожню сторожку і палаюче вогнище, який навіть не встигли загасити. Похапцем охоронці забули і свою биту, яку ми вилучили в якості трофея.
Дорога на нелегальні копальні виявилася вільна, і ми попрямували до місця видобутку бурштину. Було зрозуміло, що організаторів ми там не застанемо, проте важливо було зафіксувати факт порушення закону і масштаби грабежів. Раніше журналісти ще не потрапляли на цей мафіозний клондайк.
За блокпостом починається велика, незаселена територія, повністю заросла лісами, на якій то тут, то там вогнищами організовані місця видобутку дорогоцінного каменю. У кожного родовища розташовується і невеликий табір видобувачів. Оскільки дістатися в таку глушину нелегко, багато людей просто живуть прямо в лісі вахтовим методом, по кілька днів. Хтось ставить намет, хтось споруджує з гілок поганенький курінь. Тут же на вогнищах готують собі їжу.
До нашого приїзду і до візиту губернатора Машковского в район, робота була згорнута, і більшість мешканців таборів поховалися в лісах. У кожному таборі ми заставали порожні намети і курені, димлячі багаття, недопиті пляшки пива і навіть недоїдену їжу в тарілках. Було зрозуміло, що люди втекли звідси хвилин за 10-15 до нашої появи.
Втім, знайшлися й такі, хто не захотів йти. На всі питання про свою присутність відповідали спочатку, що просто приїхали збирати гриби. Потім, коли зрозуміли, що ми налаштовані мирно, стали говорити більш відверто. За словами видобувачів, бандити вивезли техніку та насоси ще напередодні вночі. Прості селяни залишилися проціджувати своїми сачками ями з водою, користуючись відсутністю охорони. У звичайні дні бандити дозволяють місцевим працювати тільки дві години на добу, під час перезміни - вранці і ввечері.
Місце видобутку бурштину представляє з себе леденить видовище. Спочатку в лісі, під яким залягає бурштин, робиться просіка. Дерева Корча, розчищається невелика смуга землі, в якій екскаватором копають канал від найближчої річки.
Після того, як вода підведена до місця роботи, починається видобуток за допомогою мотопомп. Ліс пиляють або джгут, на звільненому просторі водою вимивають глибокі ями, глибиною до 10 метрів. Потоком води бурштин виносить на поверхню. Глибше копати сенсу немає - далі починається шар глини, в якому дорогоцінного каменю вже немає.
Через деякий час ліс перетворюється на болото. Вода з проритих каналів затоплює все навколо, верхній родючий шар грунту повністю змивається, залишаються лише глина й пісок. У таких умовах новий ліс уже не росте. Необхідна рекультивація місць видобутку, але бандити її, зрозуміло, не проводять.
У Рівненській та Житомирській областях повним ходом йде процес обезлесивания. Це означає, що ліс не просто знищується, але знищується безповоротно, і без допомоги людини відновитися вже не здатний. Схоже варварське винищування лісів перетворило Гаїті, колись зарослу густими лісами, в пустелю, де більше нічого не росте.
По коліна у болотистій рідині бродять нечисленні старателі, не посоромився цідити сачками воду навіть під прицілом наших камер. Втім, їм ми й не заважали. Заборонити селянам добувати бурштин неможливо. У їхньому розумінні, це все одно, що заборонити збирати ягоди та гриби.
Для розуміння ситуації і кращого орієнтування на місцевості запускаємо в небо коптер, який дозволяє нам побачити найбільший клондайк неподалік. З повітря помітно, що це величезна територія. Як бачите, виявити нелегалів досить просто. Виявилося, що приїжджі кияни змогли це зробити за п'ять хвилин. Чому ж тоді не діють місцеві правоохоронці? Можливо, в міліції, СБУ і прокуратурі не знають про існування коптеров?
Наша колона вирушила до місця нелегальних розробок. Побачене не залишило байдужим нікого. Величезна територія в кілька десятків футбольних полів виявилася повністю перерита каналами для води і розмита мотопомпами. У відкритому болоті плавали і гнилі останки спиляних дерев. В ямах з брудом плескалися мужики з сачками.
Широке простір копальні, який місцеві називали "клондайком", нагадувало висохле море з психоделічної казки "Муммі Троль і комета". Для характеристики цієї картини найкраще підійшло б слово "екоцид".
У день, коли тут працюють мотопомпи бандитів, на "клондайк" стікаються селяни з усього району (пускають тільки за пропискою). На копальні трудяться тисячі людей (в різні дні від трьох до восьми тисяч). Все поле забито мужиками з сачками і лопатами. Під час нашого візиту на бурштиновому "поле чудес" працювало лише близько 20 осіб.
Навколо гігантської копальні в уцілілих поки ще лісах стояли намети і курені для робітників. Виявилося, що люди живуть тут цілими селами. На вході в кожен наметовий табір можна було побачити табличку з назвою села, звідки прибули добувачі бурштину.
Прибувають на роботу навіть у возах і на конях.
Ліс у цій частині бандити не тільки пиляють, а й випалюють. Очевидно, так звільняти від нього землю менш затратно. Крім того, так знищується підстилка і чагарники. Цей спосіб є особливо варварським, оскільки випалюється вся живність в окрузі. Коли ми приїхали, ліс якраз тлів і задушливий дим застилав все навколо. Не важко зрозуміти, наскільки небезпечні такі витівки. Адже вогонь може в будь-який момент стати некерованим і знищити тисячі гектар соснового бору. Або цього і домагаються насправді злочинці?
А ось так виглядає вже вигорілий, знищений ліс, де поки ще не почався видобуток. Тут бурштин будуть копати через пару тижнів.
Тут уже викопано свіжий канал для підведення води для мотопомп. Поки ще води в ньому небагато.
А от, як він буде виглядати через місяць. Тут уже все знищено, і про ліс більше ніщо не нагадує. Є тільки канава, заповнена брудною водою. На її стінках добре видно зуби від ковша. Копали екскаватором. Прості селяни, звичайно, не мають такої дорогої техніки у своєму розпорядженні.
Навколо копальні в лісі виріс вже ціле містечко, як на перших золотих копальнях в Каліфорнії. Якщо прості селяни живуть в куренях, то мафія вибудувала для себе цілий табір з колод, огороджений високим суцільним парканом. Потрапивши на його територію, ми виявили столи з недоїденою їжею, пічки, одяг, дизельний генератор і навіть будинок на колесах, на зразок того, що купували у циган герої фільму "Великий куш".
Селяни повідомили нам, що тут живе цілий кримінальний батальйон, який сховався від наших очей. Бійці в камуфляжі, з вогнепальною зброєю і технікою, які охороняють весь периметр копальні. Сунутися на "клондайк" насправді дуже небезпечно. Можна залишитися назавжди тут же, в болоті. Велика перестрілка тут була в травні минулого року
Для бойовиків охорони та для робітників поруч встановлено кафе, де вечорами продають алкоголь і влаштовують дискотеки. Його майже повністю демонтували до нашого приходу, але прибрати каркас виявилося лишком складно. Зазвичай тут стоять пластикові столи та стільці, прилавок, стелажі з випивкою. Кажуть, навіть привозять дівчат з найближчих сіл, а одного разу тут гуляли і співробітники Олевського райвідділу. Банер "Живи на повну", вивішений на шатрі, як би символізує.
По дорозі до цеї копальні в лісі ми зустріли навантажену "Газель", яка, очевидно, вивозила товар з цього кафе. У ній знаходилися ящики з кока-колою, кава-машина та інші коробки з продуктами.
До місця варварських розробок ми викликали міліцію, а також представників районної адміністрації. Оскільки, в Олевському районі знаходився і губернатор Сергій Машковський, і начальник обласного УМВС Валерій Рудик, незабаром на копальню приїхали і вони. Причому, не дивлячись на те, що нелегальні розробки знаходилися в лісі і не мали ніякого адреси, знайшли їх міліціонери та представники влади безпомилково і швидко. Ймовірно, і ті й інші, вже бували тут неодноразово.
Нелегальні копачі, цедівшіе бруд через сачки, виявилися незадоволені нашим візитом. Вели вони себе не агресивно, але недружньо. Було очевидно, що їх повністю влаштовують існуючі порядки. Про екологічні наслідки своєї роботи думати вони не бажають. "Так нахєр мені твій ліс, я хоч ковбаси поїм!" - Вигукнув один з старателів. І такої думки тут дотримується більшість. Довше, ніж на тиждень вперед, тутешні жителі воліють не думати. І це дуже сумно, тому як їх дітям уже навряд чи буде, що копати в утвореній пустки.
Подібним чином за тимчасові вигоди предків розплачуються сьогодні жителі все тієї ж Гаїті і острова Банаба в Тихому океані, який був майже повністю знищений в результаті видобутку фосфатів. Якщо в терміновому порядку не проводити в Поліссі рекультивацію місць видобутку бурштину і не завозити туди родючий грунт і молоді дерева, наслідки будуть вельми плачевні.
Губернатор і високопоставлені чиновники хитали головами, дивлячись на масштаби варварства. Говорили, мовляв, боремося, але розуміємо, що людям теж потрібно за щось жити. Треба цю справу легалізувати, але це вже хай в Києві вирішують - як саме. Про мафію намагалися не згадувати від гріха подалі. Хіба що начальник міліції Рудик повідомив, що міліція цього року конфіскувала аж 6 (шість!) Мотопомп.
І селяни, і влада, і міліція робили вигляд, що мають справу виключно зі стихійним явищем. Але, як і в Донбасі, в цій "народній республіці" насправді господарює зовсім не народ, а мафіозні клани і корумповані чиновники. На жаль, самосвідомість у населення практично на нулі, тому сподіватися на те, що жителі Полісся самі піднімуться проти мафії і побажають перейти до законності і порядку, поки не варто.
На жаль, ситуація, в якій селяни отримують у кращому разі 15% від того, що належить їм, а мафія і чиновники - все інше, є звичною і комфортною для тутешніх жителів. Ніхто, крім нечисленних активістів, журналістів та екологів, не намагається домогтися ліквідації тіньового ринку бурштину.
Як ми переконалися на власному досвіді, вигнати мафію досить легко. До нашого приїзду територія копальні виявилася повністю порожня. Чийсь дзвінок, який попередив про наш рейді і про візит губернатора, моментально зупинив всю нелегальний видобуток в Олевському районі і змусив мафію прибрати блокпости, екскаватори та помпи. Тому всі розповіді про непереможність криміналу - лише непереконлива відмовка корумпованих держслужбовців. Вся місцева влада прекрасно знає, хто контролює нелегальні копальні, де знаходяться бази з технікою нелегалів. Екскаватори та військові вантажівки пересуваються по сільських дорогах, проте ніхто не перешкоджає їм у цьому. Діяльність такого масштабу не може бути непоміченою, але прокуратура, міліція та СБУ ігнорують мафіозну активність.
Досить навести лише один приклад. На єдиній вулиці в селі Обище, яке знаходиться поруч з Шебедиха, за високим дерев'яним парканом знаходиться гараж техніки нелегалів. Не помітити його не можна. Гараж діє прямо у дворі одного з житлових будинків і прекрасно помітний з дороги. Однак і ця техніка залишається невидимою і для міліції, і для співробітників різних адміністрацій. За парканом стоять навіть армійські "Урали". Поки техніки не вистачає на фронті, вона працює на мафію, що займається грабунком надр.
Щорічно Україна втрачає колосальні гроші, які бандитам вдається розкрадати під заступництвом не тільки влади, а й місцевого населення, що бере участь в хижацьких розробках. При цьому, добувають бурштин тисячі людей, а страждають мільйони. Адже бурштин в надрах Полісся належить не тільки старателів, але й іншим громадянам України. Виходить, що хтось платить податки від своєї діяльності, а хтось по-тихому працює на мафію, допомагаючи бандитам не платити податки в бюджет. Поки це просте розуміння не дійде до всіх громадян нашої країни, Україна житиме бідно, а олігархи і кримінальні авторитети продовжать накопичувати капітали.
Щоб виключити бандитів з галузі, не потрібно нічого винаходити. Варто тільки поставити замість кримінальної бази в лісі бійців нацгвардію, а разом з ними - офіційний пункт скупки бурштину за ринковою ціною з касовим апаратом. При цьому, доступ до копальні необхідно вирішити тільки артілей селян і підприємцям, які зможуть офіційно платити державі за право видобувати дорогоцінний камінь, а потім здавати видобутий бурштин в офіційні пункти скупки.
В даний час у Верховній Раді розглядається законопроект щодо легалізації видобутку бурштину. Однак, на думку багатьох експертів, він має безліч недоліків, не враховує всіх нюансів і не зможе вирішити проблему.
Очевидно, комусь нагорі дуже невигідно втрачати такий багатющий джерело доходу. Адже грошові потоки, як кажуть в неофіційних бесідах представники місцевої влади та міліції, з лісів Полісся стікаються на Банкову і в Кабмін.
Нагадаємо, після виходу першого репортажу "Четвертої влади" про кримінальне свавілля в Житомирській області, ми вже запрошували народних депутатів, керівників МВС, СБУ і Генпрокуратури на круглий стіл, присвячений нелегальному видобутку бурштину. Тоді на наше запрошення відгукнувся лише керівник СБУ Валентин Наливайченко, який заявив, що звільняє керівництво главку відділу К, винного в кришуванні бурштинової мафії. Через кілька днів після цього Наливайченко був сам відправлений у відставку.
Активісти, які брали участь у антикримінальному рейді вже заявили, що готують нові акції для залучення уваги правоохоронців до проблеми. Попереду напевно ще буде жоден такий рейд в ліси Полісся. Але для перемоги в протистоянні з мафією знадобиться участь не тільки купки активістів, а підтримка національних еліт - діячів культури, мистецтва, бізнесу, політиків та активістів.
Зволікання в цьому питанні означає не тільки смерть українських лісів, а й крадіжку сотень мільйонів євро з національного бюджету.
Четверта влада, Денис Казанський, Богдан Буткевич
0 коммент.:
Дописати коментар