08 листопада 2017

На початку 21 століття жуки-короїди викликали потепління в Канаді - вчені

Вчені: На початку 21 століття жуки-короїди викликали потепління в Канаді

Однією з основних причин несподіваного потепління в західних районах Канади на початку 21 століття виявилася небувала епідемія жуків-короїдів, які знищили вагому частину лісових масивів в цій частині Північної Америки. Про це заявляють вчені в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience, пише Кореспондент.

Вважається, що викиди вуглекислоти та інших парникових газів, а також вирубки лісів та інші види людської діяльності є основними рушійними факторами зміни клімату.

Зокрема, підвищення середніх температур на 1 градус Цельсія в західних і північних районах Канади пов'язували саме з "внеском" людини в цей процес.

Група екологів під керівництвом Холлі Манесс з університету Каліфорнії в Берклі (США) з'ясувала, що це далеко не так, вивчивши супутникові знімки канадських лісів за останні кілька сезонів.

Як зазначають дослідники, в останні десятиліття лісу в Британській Колумбії та інших провінціях на заході Канади піддаються масованим атакам з боку короїдів Dendroctonus ponderosae.

У нормальній обстановці ці жуки відіграють роль санітарів лісу, знищуючи слабкі і хворі дерева. Однак в останні роки їх популяція надмірно розрослася через м'які зими і сухі літні місяці, в результаті, короїди стали знищувати і здорові ділянки лісу.

Манесс і її колеги оцінили наслідки їх "нападів" на лісові масиви Канади за допомогою знімків, отриманих кліматичним супутником MODIS з 2000 по 2010 роки.

Зокрема, вчені відстежували середні температури дня і ночі над окремими ділянками лісів, вимірювали кількість пари, яка виділяла флора в атмосферу, а також аналізували інші показники. Потім автори статті зіставили отримані дані з тим, наскільки сильно постраждали ліси від атак короїдів.

Виявилося, що найбільш високі температури в денний час доби спостерігалися в тих ділянках лісу, в яких практично всі дерева були знищені колоніями Dendroctonus ponderosae.

Як вважають екологи, цей феномен можна пояснити тим, що ліси "охолоджують" грунт, виділяючи в атмосферу молекули води та інші леткі речовини, які поглинають частину сонячної енергії і не дають грунту прогрітися. Мертві дерева, знищені короїдом, не виділяють пар в атмосферу, через що денні температури підвищуються.

За розрахунками Манесс та її колег, поширення короїдів в лісах на заході Канади призвело до зниження викидів пари на 19%, що посилило нагрів грунту на 8%. Це і викликало підвищення середньорічних температур на один градус Цельсія.

Автори статті вважають, що подальше розширення "епідемії" короїда може привести і до інших негативних наслідків - змін в кількості опадів і напрямку вітрів. Наразі подібні кліматичні зрушення малоймовірні, оскільки ділянки лісів, "захоплені" короїдом, досить далеко віддалені один від одного.


0 коммент.:

Дописати коментар