Наскільки готові до пожежонебезпечного сезону наші лісники? Про це йшла розмова на розширеному засіданні Уряду.
Наскільки готові до пожежонебезпечного сезону наші лісники? Про це йшла розмова на розширеному засіданні уряду краю. Сьогодні про це розповідає начальник управління лісами уряду краю Іван Денисов.
- У минулому сезоні в краї виникло 167 лісових пожеж. Збиток завдано значної?
- Якщо розмова стосується лісу, будь-які збитки значний. Пошкоджено вогнем понад 80 тисяч кубів деревини - збиток склав 30 млн. Рублів. Хоча середня площа однієї пожежі була трохи більше 60 гектарів, та й гасили ми їх протягом двох перших діб.
Що ж стало в минулому сезоні причиною виникнення вогню в лісі? Все той же: половина пожеж сталася від гроз, інші від людей, неправильно які поводяться в лісі. І 5 відсотків з вини залізничників (в смузі відводу магістралі).
Як наслідок - матеріали по 83 пожеж спрямовані в МНС, порушено одну кримінальну справу. За порушення правил пожежної безпеки в лісах лісової службою складено 425 протоколів, накладено понад 5 млн. Рублів штрафів (половина суми вже стягнута). За невиконання договірних зобов'язань з деякими орендарями - ВАТ «Миколаївський морський порт», ТОВ «Модуль» і «Інвест-Ліс» - договори розірвані.
- А в яких районах в минулому сезоні ліс горів особливо сильно?
- Як завжди, в Верхнебуреінском, Сонячному і Хабаровському - на їх частку припало більше 70 відсотків пожеж, і половина пожеж виникла з вини населення. У колишні роки ще й Комсомольський з Амурським муніципальні райони відрізнялися цим - так само «справно горіли», заволікаючи димом околиці ...
З огляду на ситуацію, роз'яснювальну роботу з населенням в цих районах ми посилили, роблячи акцент на протипожежну пропаганду в школах і окремих підприємствах.
- Іван В'ячеславович, як ви вважаєте, чи готова структура до сезону лісового вогню?
- Підготовку ми почали ще минулої осені: силами крайових державних автономних установ (КГАУ) облаштували мінералізовані смуги і виконали інші протипожежні заходи.
Затверджено Зведений план гасіння лісових пожеж на території краю, і відповідно до нього визначено алгоритм щодо їх попередження і гасіння. Тут виділено резерв пожежної техніки та обладнання, в разі НС заплановано залучення підрозділів пожежної охорони та аварійно-рятувальних служб, підготовлені протипожежний інвентар і спорядження. Передбачено також міжрайонне маневрування лесопожарного формуваннями та інноваційні методи зонування земель лісового фонду за пріоритетністю гасіння. Припустимо, малоцінні лісу гасять, зрозуміло, але в першу чергу рятувати від вогню слід цінну деревину.
До того ж укладені угоди з прикордонними суб'єктами краю з надання допомоги в разі високої горимо лісів.
Окремо хочеться сказати про пряму лінію лісової охорони: вона функціонує в сезон вже не перший рік і непогано себе виправдовує. Телефон її в краї відомий - 8-800-100-94-00, сподіваємося, і в цьому році вона стане працювати ефективно. До речі, додатково до телефону прямої лінії ми запускаємо мобільний додаток «Бережіть ліс» - воно допоможе з більшою точністю визначити місцезнаходження вогнища.
Хочу нагадати про інформаційну систему дистанційного моніторингу вогнищ «ІСДМ Рослесхоз», що дозволяє оперативно виявляти осередки і стежити за розвитком пожеж за допомогою космічних засобів. Нині з цією системою працювати будуть 56 осіб.
Ми вдячні підтримці краю і виділеного додаткового фінансування в розмірі 34 млн. Рублів - змогли укомплектувати 21 пожежно-хімічну станцію при КГАУ, а також 17 авіавідділень Далекосхідної авіабази. Всього до пожежонебезпечного сезону підготовлено 237 одиниць лісопожежній техніки - що потрібно, відремонтували, поміняли запчастини, створили резерв ПММ.
У нинішньому році краю передбачено виділення субсидії в сумі 16 млн. Рублів - на них ми придбаємо дві вахтовки, парашутні системи і спускові пристрої, повітродувки, ранцеві вогнегасники.
- Що ще ви плануєте зробити напередодні сезону?
- Налагодити систему раннього виявлення вогнищ. У нас є шість відеокамер, закуплених в рамках пілотного проекту, так ось закупили ще 30 комплектів - таким чином створена система великого відеоспостереження. Використання її дозволить виявляти осередки дуже швидко, і за рахунок скорочення маршрутів наземного і авиапатрулирования на площі 870 тисяч гектарів, сподіваємося, вдасться заощадити щорічно близько 5 млн. Рублів. Використання ж легкомоторних повітряних суден показало економію коштів в розмірі 6,8 млн. Рублів. Цього року охороняти ліс будуть 16 орендованих повітряних суден, з них шість легкомоторних.
За рахунок зароблених коштів крайовими установами придбані два безпілотні літальні апарати вартістю 13 млн. Рублів. Економія коштів за рахунок застосування безпілотників (за весь сезон), за підрахунками, складе близько 11 млн. Рублів.
До того ж з Рослесхозом відпрацьовано питання щодо передачі двох ситуаційних центрів на базі автомобілів високої прохідності для гасіння вогню в лісі - вони діяти стануть спільно з безпілотниками.
Само собою, ми пам'ятаємо про ефективність застосування аншлагів, банерів, листівок, буклетів, про необхідність виходу сюжетів на телебаченні та розробці сайтів та інше. Навіть автобусні квитки з протипожежної тенматікой задумали випустити.
- Лісники, зрозуміло, до сезону готові, а лісокористувачі? ..
- З перевірених орендарів лісових ділянок готові 141 (82 відсотки від загальної кількості). 32 не готові: це «Аркаим», Дальлеспром, «Рімбунан Хіджау МДФ», «Азія-ліс» і ін. Їм сьогодні можна «поставити» неукомплектованість пунктів протипожежного інвентарю засобами пожежогасіння, несправність техніки, відсутність запасу ПММ.
Так що положення поганенький: Хабаровський район горить з року в рік, а з восьми перевірених орендарів сім не готові до сезону!
Хоча влада в селищах розуміють важливість питання: наприклад, адміністрацією району імені Лазо створено 23 добровільних пожежних дружини, оснащених засобами пожежогасіння, укомплектованих спецодягом, до того ж їм передано сім одиниць пожежної техніки.
- Так які ж кошти передбачені на охорону лісів краю від вогню?
- У 2016 році передбачено фінансування в розмірі 188 млн. Рублів, або 41 відсоток до рівня минулого року: з федерального бюджету 135 млн. Рублів, з крайового - 53.
Для порівняння, в 2015 році витрати на охорону лісів від пожеж (з урахуванням кредиторської заборгованості) склали 318 млн. Рублів. Додатково з резервного фонду Рослесхоза було виділено 28 млн. Рублів, що вперше дозволило завершити рік без кредиторської заборгованості.
Тому в разі високої горимо лісів (а майбутнє літо, за прогнозами, складеться сухим) буде потрібно додаткове фінансування. На розширеному засіданні уряду краю про це також йшов предметну розмову. До речі, майбутній пожежонебезпечний сезон очікується важким. Найбільш важка протипожежна обстановка складеться навесні в Забайкаллі і Приамур'ї ( «горимо» квітень загрожує Забайкалью і Амурської області), влітку - в Центральній Росії і Сибіру.
Хоча ефективність охорони лісів від пожеж залежить не тільки від «лесопожарних» грошей, а й від загального благополуччя лісового господарства, від ресурсів, наявних у розпорядженні управління лісами. Тут ситуація відома: в наш основний закон - Лісовий кодекс - внесено вже незліченна кількість поправок, фінансування лісового господарства щороку зменшується, кількість співробітників скорочується, обладнання виходить з ладу, - ось вони, реалії галузі.
Розмовляла
Наталя ПЛАТОШКІНА.
0 коммент.:
Дописати коментар