У зв’язку із збільшенням запитів Національне представництво FSC в Україні висловлює свою позицію щодо призупинення дії сертифікатів лісоуправління і подальших перспектив.
Станом на 1 жовтня 2015 року площа сертифікованих лісів України склала 3,4 млн га в межах дії 39 сертифікатів лісоуправління. Близько 65% всієї сертифікованої площі лісів охоплена 5 груповими сертифікатами.
Призупинення дії сертифікатів стосується підприємств Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства (ОУЛМГ), на даний час - 6 із 10 підприємств, а також усіх підприємств Рівненського ОУЛМГ. Загальна площа таких лісів станом на 1 березня 2016 року сягнула 890 тис. га. З'явилось занепокоєння щодо результативності повторної сертифікації підприємств Закарпатського ОУЛМГ.
Підставою призупинення сертифікатів стало виявлення суттєвих зауважень під час наглядового аудиту на підприємствах Рівненського ОУЛМГ та відмова від проведення аудитів або їхньої оплати підприємствами Івано-Франківського ОУЛМГ. Про те, які саме вимоги стандарту не виконані, можна ознайомитися з публічних звітів, які розміщено на сайті http://info.fsc.org/. За умови усунення зауважень, для підприємств Рівненського ОУЛМГ встановлено тримісячний термін їх усунення, який завершується в березні, дія сертифікатів може бути відновлена.
Виникнення невідповідностей спричинено низкою чинників, а саме:
- відсутність секторальної стратегії розвитку з урахуванням вимог лісової сертифікації;
- недосконала координація та взаємодія між усіма учасниками процесу сертифікації по всьому ланцюгу постачання продукції;
- недоліки планування та управління, низький рівень організації та контролю виконання вимог стандарту лісоуправління;
- наявність протиріч між законодавством України та принципами і критеріями FSC;
- недостатній рівень законодавчого та нормативно-методичного забезпечення, знань та навичок працівників лісового господарства;
- окрім зазначеного вище, обмеження на експорт лісоматеріалів необроблених знижують економічну мотивацію для сертифікації лісових підприємств.
Гарантія якості та забезпечення довіри до сертифікації є основоположними принципами розвитку та функціонування міжнародної схеми лісової сертифікації FSC. З метою їх безумовного виконання та попередження супутніх ризиків, пов’язаних із погіршенням соціально-економічної ситуації, Україна, починаючи із 2015 року, входить до переліку країн, де реалізується проект гарантування якості сертифікації. Це передбачає посилення діяльності Національного представництва FSC в Україні стосовно залучення зацікавлених сторін до процесу сертифікації, ретельне виконання процедур оцінки відповідності органами сертифікації, пильний контроль та увага за діяльністю органів сертифікації з боку міжнародного акредитаційного центру (ASI).
Варто зазначити, що реалізація проекту є частиною довгострокової політики організації. Відповідно до Стратегічного плану розвитку FSC на 2015-2020 рр., першим стратегічним напрямком є посилення управління та розвиток мережі FSC, зокрема, шляхом забезпечення більшої цілісності, прозорості та довіри до системи, аніж це було раніше.
Вважаємо, що для зменшення ризиків втрати сертифікованого статусу необхідним є:
• перехід від групової до індивідуальної сертифікації;
• внесення змін до законодавства;
• формування та функціонування постійно діючих комісій по роботі із зацікавленими сторонами;
• підвищення рівня знань та навиків працівників лісового господарства, що стосуються виконання вимог стандарту.
Національне представництво FSC в Україні запрошує всіх учасників процесу сертифікації до реалізації зазначених пропозицій. Ми також готові до багатостороннього діалогу та пошуку спільних шляхів вирішення ситуації задля безумовного виконання вимог стандарту.
Завантажити оригінал
За додатковою інформацією, із зауваженнями та пропозиціями можете звертатись до Павла Кравця p.kravets@ua.fsc.org
http://sfmu.org.ua
0 коммент.:
Дописати коментар