Останні кілька років в Житомирській області, як і в Україні в цілому, посилилося всихання соснових лісів. Житомирські лісівники є найактивнішими у напрямку вивчення та подолання проблеми.
«Вінницялісозахист» – одне з підприємств, науковці якого досліджують це явище на теренах Житомирщини. За даними спеціалістів підприємства, у 2010-му році всихання соснових насаджень було виявлено лише на 12 гектарах, а за п’ять років уражені площі збільшилися у більше, ніж сто разів. Городницьке лісогосподарство, де масштаби явища одні з найбільших, б’є на сполох. Адже хвороба сосен поширюється і на території природоохоронних зон.
Одразу на кордоні природоохоронної зони зрозуміло, хто у лісі господар. Гастрономічний пріоритет бобрів давно відомий – це м’яколистяні породи. Хто ж нищить соснові ліси? Таким питанням переймаються вже не перший рік лісівники та науковці.
Саме стовбуровий шкідник, а точніше – його швидке розмноження, за одним із найбільш вірогідних наукових припущень є першопричиною швидкого всихання соснових мононасаджень. Науковці встановили і той факт, що поширенню хвороби сприяє комплекс факторів.
На ділянці поза межами заказника, яка вже відведена під суцільну санітарну рубку, лісопатолог Олександр Болюх демонструє маленьку причину великої проблеми.
Короїд не лише залишає по собі десятки личинок, а й свого симбіонта – офіостомового гриба, котрий вражає деревину. За цей час дерево швидко помирає, втрачаючи свою товарну цінність. Це може звести нанівець багаторічну роботу ліогосподарників.
На жаль, поки санітарна рубка та ліквідація порубкових залишків є єдиним надійним способом запобігання поширенню хвороби.
Фахівці зазначають, що з травневим теплом вилетить і нове покоління жука-короїда. А посушливе літо сприятиме надмірному його розмноженню. Отже, від того, наскільки вчасно проведуть санітарні заходи, залежить не лише економічна складова роботи лісівників, а й екологічні наслідки.
Автор: Вікторія Лук’яненко.
0 коммент.:
Дописати коментар