28 листопада 2016

Як закарпатські лісівники відбиваються від організованих провокацій



Останнім часом закарпатським лісівникам доводиться відбиватися від потужного інформаційного тиску, який здебільшого має провокативний характер.
Ніхто не заперечує, що в лісі є проблеми. Не заперечують це і лісівники. На жаль, тема захисту лісів переходить подеколи в абсурдну площину і навіть на особистості. Цю тему підхоплюють популісти-політики і навіть урядовці, які в цьому не тямлять. Знімаються якісь незрозумілі відео чи фотографії з натяком на суцільні вирубки, але де це і чи є ці вирубки легальними, а може, це взагалі молоді насадження, ніхто не розбирається.

Навіть цього тижня лісівникам Закарпаття доводилося двічі відбивати атаки.

Спочатку відбивалися від відео, яке нібито було зняте на території Брустурянського лісогосподарства. Пояснення до відео мало виключно лозунговий характер: «Масова несанкціонована вирубка!».

Прес-служба Закарпатського управління лісомисливського господарства почала розбиратися і знайшла навіть замовників цього відео, які, як виявилося, самі займаються лісозаготівлею, тому просто «воюють за місце під сонцем». Більше того, ведуть лісозаготівлю на тих територіях, які зафільмували.

«Територія, вказана у відеоматеріалі, охоплює не тільки село Лопухів. Це територія щонайменше трьох лісництв Брустурянського лісомисливгоспу. Окрім того, у відео є частина Тячівського ЛАГу. Рубки зроблені 7—8 років тому. Це головне користування та суцільно санітарних рубок і на ньому яскраво видно молоді культури. Крім того в 2015—2016 рр. ніякі мітинги на території лісгоспу або в селі щодо вирубок лісів не проводилися. Логічним поясненням даного відеоматерілу є чергова спроба очорнити репутацію лісівників не тільки Брустурянського лісомисливгоспу, а й усіх лісівників. Також необхідно зазначити, що в підприємстві щорічно проводяться перевірки державної екологічної інспекції, які в поточному році не виявили жодного кубометра незаконних рубок», — зауважив директор ДП «Брустурянське ЛМГ» Михайло Бігун.

Зрозуміло, коли громадські активісти вболівають за долю лісу і ведуть діяльність щодо його захисту. Подеколи вони можуть гарячкувати і вдаватися до гіперболізації. Але як пояснити, коли на темі лісу заробляє собі хтось не лише політичні електоральні дивіденди, а й імідж надійних стражів. Мова про дивну заяву від поліції про те, що закарпатські лісівники «дозволили вирубати ліс вартістю понад мільйон гривень». Звичайно, що такі заголовки спочатку можуть викликати подив і роздратування. Але згодом розумієш, що мова йде про якийсь дозвіл і ставиш питання: тож хто кому і що дозволяв і хто від цього і як постраждав?

Лісівникам же знову довелося відбиватися. Вони просто розповіли, що знають про все, що діється в лісах. Знають і про незаконні вирубки, знають і про те, що робиться в межах закону.

«У жовтні—листопаді поточного року під час обстеження лісових насаджень лісівники разом із представниками органів Управління захисту економіки в Закарпатській області виявили в насадженні кількох кварталів пні двох і більше річної давності від незаконно зрубаних дерев, які були виявлені раніше. Лісовий фонд, в якому було виявлено незаконні рубки лісівниками ще в 2015 році, належав філії ЛАГу (Лісогосподарське агропромислове господарство). Наразі проводиться лісовпорядкування прийнятих земель лісового фонду, за яким чітко будуть визначені межі господарства.

Повідомляємо також, що за результатами перевірки документи про перевірку не підписано посадовими особами підприємства, оскільки матеріали перевірок направлені до правоохоронних органів для подальшого реагування», — пояснюють лісівники. Взагалі ситуація з передачею лісів від Агролісу це окрема історія. Агроліс не підпорядковувався управлінню ЛМГ і там дійсно були серйозні порушення, якими доводиться займатися правоохоронцям. Але хто в це буде вникати? Найлегше просто огульно критикувати та звинувачувати…

Так от, є речі, які потрібно розуміти. Ліс є природним ресурсом, а не лише місцем для екологічного відпочинку. Як вугілля чи нафта. Ліс рубають і в лісогосподарствах зайняті тисячі людей. Це галузь, яка формує бюджет. До мораторію на експорт деревини підприємства Держлісагентства сплачували тільки до бюджету 3 млрд. грн. А ще виплачували зарплати, закуповували матеріали та обладнання, замовляли в підрядчиків якісь послуги.

І варто зрозуміти, що можливо це звучить як сенсація, але насправді в Україні огульно ліси не вирубують. Офіційні вирубки це лише 0,8 % від загальної площі всіх придатних для вирубок лісів.

Дерева можна рубати лише у певний вік — від 40 до 80 років. Як економічний ресурс тримати ліс вічно немає сенсу, тому вирубки самі по собі — це не злочин, а нормальний економічний процес.

Що ми можемо вимагати від чиновників лісогосподарства, то це активного лісовідновлення, збереження екології при заготівлі лісу і захист лісів від «нелегалів»-лісорубів. Нелегальні вирубки дійсно є проблемою, але за офіційною статистикою і їх лише 0,05 % від легальних вирубок. Тим не менше, їх не повинно бути взагалі. І саме це повинні вимагати громадські активісти. Ну і політики, якщо вже їм так хочеться піару.

Роман Шимко для ProZak.info

0 коммент.:

Дописати коментар