На Черкащині знаходиться особлива пам’ятка природи й історії — це унікальний лісовий масив “Холодний Яр”, який має історичне та природоохоронне значення. Урочище має площу 6804 га і розташоване на території двох адміністративних районів Черкаської області — Чигиринського та Кам`янського та двох лісництв Державного підприємства “Кам`янське лісове господарство” — Креселецького та Грушківського. Лісовий фонд урочища Холодний Яр представлений переважно високопродуктивними насадженнями. За кількістю унікальних археологічних, історичних, наукових об`єктів, а їх тут налічується понад 150 найменувань, Холодний Яр займає перше місце в Україні.
Основною метою діяльності ДП “Кам’янське лісове господарство” є організація ведення лісового господарства, яка спрямована на відтворення і збільшення лісів шляхом лісовідновлення і лісорозведення, охорону і захист лісових насаджень, раціональне використання лісових ресурсів, а також охорону, відтворення та раціональне використання державного мисливського фонду на території угідь, закріплених за підприємством.
— Щорічно лісгоспом створюється близько 170 га лісових культур. Для забезпечення проведення цих робіт кожного року заготовлюється 7 тонн лісового насіння, з якого 5 тонн – дуба звичайного, 2 тонни – інших цінних порід: горіха чорного, ялини звичайної, сосни кримської, липи дрібнолистої тощо. У постійних і тимчасових розсадниках щорічно вирощується 700-800 тисяч стандартних сіянців, чим цілковито забезпечується потреба в посадковому матеріалі. Крім того, додатково вирощується близько 100 тис. шт. посадкового матеріалу декоративних порід, який використовується для озеленення територій підрозділів та реалізації підприємствам і населенню, — розповідає директор підприємства Віталій Верес.
Безпосередньо цими завданнями займаються у Грушківському лісництві.
— Наше лісництво — це 4860 гектарів угідь. На них постійно працюють 19 штатних працівників. В залежності від обсягу виконуваних робіт в різні пори року за трудовими угодами ми набираємо ще близько 50 осіб на сезонні роботи, — розповідає лісничий Сергій Могила.
На території лісництва є 2 теплиці для вирощування декоративного вічнозеленого посадкового матеріалу.
— Нову теплицю побудували ще минулого року. А нещодавно повністю оновили стару. Їх вкрили спеціальним сучасним полікарбонатним покриттям, — приєднується до розмови помічник лісничого Роман Домарецький, — Воно більш довговічне, ніж плівка, і краще впливає на приживлюваність живців. Це спеціальний полікарбонат, розрахований на тепличне господарство. Спеціальний склад матеріалу дає правильний спектр світла для рослин. Таке покриття стабільніше тримає мікроклімат, оскільки матеріал подвійний. Тобто, немає різких перепадів температур, несприятливих для декоративних рослин, — розповідає Роман Миколайович.
Щоб забезпечити живці належною вологою, в теплицях зробили автоматичне крапельне зрошування. Це зменшує матеріальні та трудові затрати на вирощування. А якість посадкового матеріалу, який вчасно і в належному обсязі отримує вологу, значно вища. Завдяки крапельній технології волога рівномірно розподіляється по теплиці, надходить у невеликій кількості, щоб рослина могла максимально її засвоїти.
Вирощені в теплицях саджанці туї, ялівцю та самшиту різних видів реалізують населенню. Орієнтуються тут на ті різновиди, які мають найбільший попит.
— Майже всі ліси насаджені людськими руками, — говорить Сергій Могила. — Протягом століть лісове господарство слугувало людям. Щороку зрізали промислову деревину, а на її місце висаджували нові деревця. Всі зруби повинні бути залісненні, такий наш принцип діяльності. Якою б найсучаснішою технікою не було б оснащено підприємство, без людей цього домогтися ми ніяк не можемо.
Окрім теплиць грушківські лісівники мають ще й розсадники, де вирощують сіянці з насіння. Посадковий матеріал збирають самі. В цьому році зібрали близько півтори тонни жолудя і 500 кілограмів горіха чорного. Вже у наступному році сіянці висаджуватимуть на ділянках, які вийшли з головного користування.
З метою вирощування високопродуктивних, біологічно стійких насаджень, що складаються з цінних лісових порід та поліпшення якості деревостанів проводяться рубки догляду за лісом на площі 560 га, з них близько 200 га в молодняках.
З усього, що нам розповіли лісівники видно, що зруби заліснюються вчасно, природне поновлення після проведення рубок зберігається задовільно, плани лісовідновлення підприємства виконуються в повному обсязі, а незаліснених зрубів немає.
Основне завдання лісгоспу — створювати і вирощувати високопродуктивні, якісного складу та біологічно стійкі лісові насадження. Грушківське лісництво є яскравим прикладом, де активно підтримують найкращі традиції лісоведення, а працівники переймаються долею наступних поколінь і тому прагнуть залишити після себе не зрубані прогнилі пеньки в чагарниках, а могутні здорові високопродуктивні ліси.
Світлана Магльована, газета «Аграрний край», листопад, 2016 р.
15/11/2016
Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства
0 коммент.:
Дописати коментар