11 листопада 2016

У лісі лунала відсіч лісогубам


З "чорними лісорубами" будуть боротися на урядовому рівні

Уряд планує серйозно розширити повноваження лісгоспа, наділивши його адміністративними функціями щодо усунення порушень законодавства в рамках масштабної кампанії по боротьбі з "чорними лісорубами". За офіційною статистикою, щорічно держава втрачає від їх діяльності більше 10 млрд руб. Тому у відповідності з підготовленим планом по запобіганню незаконної заготівлі та обігу деревини на допомогу Мінприроди прийдуть ФСБ, ГИБДД і інші відомства, а також громадські інспектори і козаки. Екологи скептично оцінюють ініціативу міністерства.

Обсяг нелегальних рубок в РФ в 2015 році склав близько 1,3 млн кубометрів деревини, повідомляв раніше в інтерв'ю "Ъ" глава Рослісгоспу Іван Валентик. Бюджет в результаті втратив понад 10 млрд руб. Це стало приводом для початку кампанії по боротьбі з незаконною заготівлею і обігом деревини на федеральному рівні. За дорученням заступника голови уряду Олександра Хлопоніна Мінприроди спільно з МВС, Мінпромторгом, Минтрудом, Мінфіном і ФТС розробило проект плану протидії "чорним лісорубам" на 2016-2020 роки. Як розповів "Ъ" глава природоохоронного відомства Сергій Донський, реалізація положень документа дозволить істотно скоротити попит на незаконно заготовлену деревину, а також її обіг на території Росії, зменшити шкоду від незаконної заготівлі деревини.

План, зокрема, передбачає внесення змін до Кпап РФ: Рослесхоз отримає повноваження з контролю за суб'єктами в області лісових відносин, права складання протоколів та розгляду справ про адміністративні правопорушення стосовно посадових осіб". Крім цього відомство і Росприроднагляд планується наділити повноваженнями звертатися до суду з вимогами усувати різні порушення.

Втім, від планів передати повноваження по нагляду за лісами від регіональних органів виконавчої влади, які не справляються з поставленими завданнями в цій сфері, Рослесхоз в Мінприроди тимчасово відмовилися — як мінімум до 2017 року (з початком вилучення в 2018 році). Нагадаємо, раніше глава відомства Сергій Донський зазначав, що чинне законодавство передбачає таку можливість: "Підставою для прийняття подібних заходів є систематичне або неналежне виконання переданих повноважень". Про "численні порушення при реалізації контрольних повноважень" з боку регіональної влади повідомляють і в Генпрокуратурі, відзначаючи, що це тягне "недотримання лісокористувачами вимог лісового законодавства, якими не проводиться очищення місць рубок деревини, не розробляються проекти освоєння лісів, не виконуються заходи по їх противопожарному облаштування". За інформацією відомства, органи влади ряду регіонів, зокрема Республіки Бурятія, Забайкальського, Красноярського, Приморського і Хабаровського країв, а також Амурської, Іркутської областей, в цьому році порушили вимоги ст. 53 Лісового кодексу РФ. Ними "не приймалися необхідні заходи, спрямовані на попередження та протидія пожежам в лісах".

Також план щодо запобігання незаконної заготівлі та обігу деревини передбачає вдосконалення правового регулювання, спрямованого на припинення незаконної заготівлі та обігу деревини, за участю МВС і ФСБ. Зокрема, співробітників ГИБДД планується наділити повноваженнями щодо перевірки супровідних документів на транспортування деревини та складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 5 ст. 8.28.1 КоАП РФ ("Транспортування деревини без оформленого у встановленому лісовим законодавством порядку супровідного документа"). До нагляду планується залучити і "громадських інспекторів", а також козаків. Особливу увагу в документі приділяється Іркутської області, на яку, за словами прес-секретаря Мінприроди Миколи Гудкова, припадає понад 50% незаконних рубок в Росії. У регіоні природоохоронне відомство спільно з "Роскосмосом" планує здійснювати моніторинг з використанням космічної зйомки.

"Офіційно масштабу рубок у нас не визнають, у звітність потрапляє близько 2 млн кубометрів в рік — це 1% від усіх рубок, а на ділі їх до 20% (40 млн кубометрів.— "Ъ"),— заявив "Ъ" глава лісового відділу "Грінпіс Росії" Олексій Ярошенко.— Поки немає точної офіційної статистики, неможливо розробити правильні заходи боротьби". На думку Ярошенка, необхідно повернутися до класичної системі охорони лісів, яка була знищена у 2006 році при прийнятті Лісового кодексу". Нагадаємо, до вступу в силу нової редакції кодексу нагляд за лісами здійснювався на федеральному рівні. Зараз більшою частиною цих повноважень наділені регіональні влади.

Ольга Нікітіна

11.11.2016

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар