04 листопада 2016

У лісів України повинен бути один господар




Лісові господарства, які находяться у підпорядкуванні Держлісагентства, контролюють близько 73% лісів. Але залишається ще 27% лісу, який належить військовим лісгоспам, комунальним підприємствам чи іншим державним структурам.

Експерти громадські активісти все частіше стали говорити про те, що варто задуматись над тим, щоб перевести всі українські ліси під порядкування однієї структури. Адже це дозволить працювати над захистом та відновленням лісового фонду більш ефективно і господарськи використовувати деревину. Бо ту ситуацію, що ми бачимо зараз аж ніяк не можна назвати стабільною та нормальною в. Лісова галузь по суті розпорошена, а це не надто сприяє її розвитку.

У лісів України повинен бути один господар. Інакше боротися з тими ж незаконними вирубками або рятувати ліси буде дуже проблематично. Якщо глянути на питання ближче, то лісові підприємства, які не належать Держлісагентству працюють на свій розсуд та розуміння і там масштаби незаконних рубок в кілька разів більші. Такі лісокористувачі щорічно вирубують до півтора мільйонів кубометрів лісу. А скільки незаконно знищеного лісу на їх територіях складно уявити. Адже, за підрахунками експертів тільки 10% лісу, спиляного недержавними лісокористувачами, проходить через електронний облік, втрати держави від таких оборудок становлять кілька мільярдів доларів. Між тим лісгоспи агентства мають показник в 90%. І наразі у відомстві йде боротьба з корупційними схемами. Зміна керівництва Держлісагентства, увага Кабінету Міністрів до проблеми незаконних рубок дозволили серйозно вплинути на процеси незаконних рубок. Кількість незаконних рубок в 2016 році у порівнянні з минулим зменшилася на 15%. Але який стан справ з незаконними рубками у лісгоспів, що знаходяться в 27%?

Ті ж лісгоспи Міністерства оборони ніяк не являються альтруїстами і відправляють свій ліс на експорт. Волонтери та активісти вже не одноразово піднімали це питання. Як пише на Фейсбуці волонтер Марина Комарова у Міністерства оборони спрямовує ліс для експорту. Його військові лісгоспи відправляють за кордон за ціною 800 -900 гривень за кубічний метр.

То ж як добросовісно контролюються процеси експорту та рівень вирубок – теж питання. Активістам у військові лісгоспи важко потрапити, то ж і підрахувати масштаби рубок складніше. Але проблема незаконних рубок у військових лісгоспах є. Наприклад, не так давно правоохоронці розслідували справу щодо ДП "Новомосковський військовий лісгосп", де через незаконні рубки на його території державі нанесено 1,6 млн гривень збитків.

Комунальні лісгоспи теж дуже часто звинувачують у комерційній вирубці лісу під прикриттям санітарних рубок. Наприклад, влітку цього року СБУ викрила у комунальних лісгоспах Вінницькій області факти масштабної незаконної вирубки лісу. Розміри шкоди сягали десятків мільйонів гривень. На Київщині найчастіше говорять з цього приводу про комунальне об'єднання «Київзеленбуд». Столичні ліси , підпорядковані даному підприємству, а саме «Святошинський, Дарницький і лісгосп «Конча-Заспа» є постійними фігурантами сюжетів ЗМІ та протестів громадських активістів. За підрахунками експертів у 2014-2015 рр. в лісопарковому господарстві «Конча-Заспа», яке входить в національний парк «Голосіївський», вирубали більше 30 га лісу. Під суцільні вирубки дерев потрапили і заказники Святошинського лісгоспу.

Не надто бережно ставляться до лісів і в підприємствах, що належать до державних структур. Нещодавно на одному з місцевих телеканалів повідомили про скандал у державній резиденції “Залісся”, під Києвом, який належить Державному управлінню справами президента. Мешканці навколишніх сіл вийшли захищати ліс. Люди звинувачують лісників у тому, що валять на продаж столітні дуби, щодня виводячи по 5 вантажівок лісу. Як говорить депутат Жердівської сільради Юлія Рябченко якісні столітні дуби рубають на замовлення, який продають по 8 тис куб. Такі рубки тривають вже два роки. Справою вже зацікавилися правоохоронці та СБУ. І такі випадки не поодинокі.

Все це говорить про те, що питання об’єднання всіх лісових господарств та інших структур є наразі дуже важливим. Тим більше, що Концепція реформи лісової галузі до 2020 року, створена на базі пункту 5 Коаліційної угоди, передбачає поділ функцій держави в сфері лісового господарства, яке досягається шляхом "створення на базі існуючих державних лісогосподарських підприємств єдиної державної лісогосподарської структури, використовуючи досвід Польщі, Латвії та інших країн ...". До речі, це відповідає умовам, зафіксованим в Угоді про асоціацію Україна-ЄС.

04.11.2016

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар